![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Oliko sulla aikeissa vaihtaa samalla ohjausakseliin ristinivelet ja laakeri? Tiedätkö köykö ohjausakseliin sama ristinivel kuin vinssin kardaaniin eli 04371-60020?
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kävin HJ:n nivelten kans autotarvikeliikkeessä. Mittojen mukaan löyty GMB:n ristikot ja hinnat oli 10€ luokkaa/kpl. Isompi nivel oli sama, mitä vinssin kardaanissa.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ei sulla ole niitä GMB koodeja tallella, että vois tilata etukäteen osat? Jäikö rasvanipat hyvin esille niissä?
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ei ole koodeja tallella. Mutta koodit muistaakseni kupin halkasija ja leveys kupin päästä kupin päähän. Esim.1030
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Rungon korjauksen aloitus meinasi vastustella aluksi, kun uusien palkkiaihioiden leikkaus ei onnistunut tarpeeksi mittatarkasti laserleikkausfirmassa. Ongelmana oli mittojen ottaminen siten, ettei heittoa lopullisessa aihiossa olisi milliä-kahta enempää. Muutaman, millin pellistä tehdyn epäonnistuneen testiversion jälkeen kävin ostamassa nipun 0,6 mm rälläkän laikkoja ja tarpeeksi 5 mm teräslevyä..
Heppailin kaksi levyä kiinni toisiinsa ja piirtelin palkin sivuprofiilin levyn pintaan. Piirtämistä helpottaa se, että rungon kaikki vaakapinnat ovat tarkalleen samansuuntaisia, ainoastaan eri korkeuksilla toisistaan. Parissa seuraavassa kuvassa näkyy, että rungon keskikohdan yläpinta on tarkalleen rungon häntäosan alapinnan tasalla. Tuo remonttilaseri on näppärä apu rungon vaatrauksessa ja mittojen otossa. Useita tunteja ja toistakymmentä laikkaa myöhemmin.. Nuo levyt on sitten tarkoitus boksata 45 mm leveällä latalla molemmin puolin, kun vaan saisi lämpövetelyn hallittua, ettei ihan ropeliksi mene.
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
huh on siinä saanut laikata.
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Sai kyllä, mut tuo 0,6 mm laikka uppoaa yllättävän hyvin ja saa helpohkosti alle millin tarkkuudella leikattua.
Rungon kuumasinkityksestä sovin alustavasti Kuopion kuumasinkityksen kanssa. Jos kenellä aiheesta vinkkejä ja kokemuksia niin kuulolla olen..
__________________
BJ75 SLCK #274 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ei ole mulla tietoa tuosta yhteensopivuudesta. Lainaus:
__________________
BJ75 SLCK #274 Viimeksi muokannut Jull : 23.11.2020 15:29 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Bj75 pakettiauton "kovat" takapenkit | Erion | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 12.06.2018 08:51 |
| Nopeusmittarin vaijeriin "" T-kappale"" Hodarin automaatin päivitykseen | BJ-40/76 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 26.04.2015 22:05 |
| Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet | Dectane | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 19.01.2013 15:02 |
| "nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? | lacrits68 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 17.04.2011 17:00 |