![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kiitos james_III näkemyksestä problematiikkaan. Tilailen suuttimen tai pari ja katsotaan, mikä vaikutus noilla on tähän tautiin.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Melkeinpä seuraavana vaihtaisin suuttimet paikasta toiseen ja katsoisin siirtyykö vika mukana.
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Sähkökuva kouraan....
K.O merkistä ja mallista. Ja tieto mitkä signaalit vaikuttaa toimintaan.
Mun villi veikkaus..... Joku tokkinyt keulalta puolelta toiselle menevän johtosarjan ranskanpatongista virtakynän terävällä piikillä...... Johtimista kuori rikki.....noin 20v. suolaa kupariin...... Tietyt signaalit boxille ei enää osu kohilleen...... Omakohtasii kokemuksii samanikäisest kaverin Lagunast joka piti saada tulille. Näyttäis olleen maahantuojan sähkömiehiähil teräväkärkiset testlamput. Tuolt löyty mun tapaukses sylttytehdas. Eli johtosarjan korjuu. Suola ja muu paska ehtii jo tohon ikään paskoo kuparit mennen tullen jos eristees on reikä mistä se pääsee sisään. Mun tapaukses laite oli kokonaan kuollut. Viimeksi muokannut uteiN_H : 30.08.2020 14:17 |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Se vikakoodien mukaan tulkitessa kannattaa pitää mielessä, että osassa Ranskalaisia on ollut ilmeisesti epäselvää moottorinohjauksen toimittajan kanssa, miten sylinterit numeroidaan. Bosch on tietyissä numeroinut suuttimet syttyjärjestyksen mukaan, ja vielä huomioimatta sitä että auton valmistaja numeroi kytkimen suunnasta aloittaen joka on taas seurausta historiasta jolloin numerointi aloitettiin keulasta päin ja tällä valmistajalla olikin vaihteisto moottorin etupuolella... |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Viime vuonna taisteltiin 1.6 16V Meganen kanssa, toki siinä oli ongelma kierroksilla (tehottomuus) ja päästöt pielessä + moottorin häiriövalo.
Erinäisten korjausten jälkeen öljynpainetta VVT-pyörälle ohjaava solenoidi ratkaisi ongelman. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tuosta solenoidista tullut yleensä ihan oma vikakoodinsa ?
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Tässä tuo VVT-ratas ja sitä ohjaava solenoidi tuntuvat toimivan, eli jossain 3500 kierroksen yläpuolella selvästi tuntuu, että nokkien ajoitus muuttuu ja voimaa riittää.
Tilasin yhden polttoainesuuttimen. Kun se tulee, niin mittailen vanhat suuttimet jos niissä olisi jossain esim. muista poikkeava vastusarvo. Nuo suuttimethan saa näköjään melko helposti käteen. Tämä kun on käyttis, niin en silti lähde purkamaan ennen kuin uusi osa on paikalla. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Kyllähän se nimenomaan pikkukierroksille tuo vääntöä lisää toimiessaan. Eli täyskaasulla hyvä laulu ei kerro toiminnasta.
|
#9
|
|||
|
|||
![]()
VVT-pyörä on uusi Aisinin valmistama. Sen luulisi olevan ok.
Tuo pyörä kai toimii niin, että kun se tietyillä isommilla kierroksilla saa solenoidin käskyttämänä öljynpainetta, niin imunokka-akselin ajoitus muuttuu. Pitää tätäkin miettiä lisää, jos suuttimista ei löydy matoja. Viimeksi muokannut Toyonder : 02.09.2020 10:33 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HDJ:n käyntiongelma | Daniel | Tekniikka & Jutustelu | 62 | 30.11.2012 00:27 |
HJ:n Käyntiongelma. | välijäähdytin | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 19.02.2010 17:40 |
SJ-413:n käyntiongelma | JC | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.11.2008 23:44 |
XJ:n käyntiongelma | Killman | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 25.11.2005 00:55 |
Uaz käyntiongelma | -MAKE- | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 01.06.2005 20:49 |