![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kiitos vinkeistä. Runsaalla ilmalla tuuletus ja hitsatessa on meininki käyttää hiilidioksidia täytekaasuna. Onko vielä mielipiteitä minkämuotoisia ja kokoisia vahvikelappuja tohon kannattaisi laittaa?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Kaivinkoneen make up
Dokumentoidaan nyt nämä näpertelyremontitkin. Tarkoitus oli vähän ehostaa konetta kun maalipinnat alkoivat olla kauttaaltaan ruosteessa. Tämä Jameksen keltaine sävy on jäänyt vähän ratkaisemattomaan tilaan. Kaivinkonefoorumeilla siitä on ollut juttua, mutta mitään täsmällistä RAL- tai muutakaan sävyä ei ole löytynyt. No alkuperäinen maali haalistunyt ja paikkoja näytti olevan kaikissa keltaisen sävyissä. Tein helpon ratkaisun: Kone alkaa vähitellen muuttumaan Cat keltaiseksi. Maalaillessa paljastui, että tämä CAT sävy on hyvin lähellä haalistunutta alkuperäistä keltaista.
https://www.ikh.fi/fi/maali-1l-catep...tainen-m104447 Eikun kaupoille ja kaivinkoneelle oma meikkipussi. |
#3
|
||||
|
||||
![]() Työkalukotelot
Syö se ruoste paksumpaakin peltiä. Lokasuojissa olevat työkalukotelot olivat aika toivottomassa kunnossa. Skrabaamaan vaan.
Toisessa kotelossa oli lisäksi saranat paskana. Toisen purtuneen saranan joku seppä oli lisäksi hitsannut suoraan lokasuojaan kiinni ja vinoon ![]() Ruosteen päälle vedin tällaista "nykyajan Ferrexiä" https://www.ikh.fi/fi/ruosteenesto-m...0ml-tip246203s Lopputulos ainakin näyttää siltä mitä brosyyri lupaa. Aika paljastaa toimiiko oikeasti. Lootan kannet keltaiseksi. |
#4
|
||||
|
||||
![]() induktiokuumennusta
Terapiahommina tuli poistettua ketkenneita ruuveja eri paikoista. Esimerkiksi tällaisessa paikassa induktiokuumennin toimii erinomaisesti. Muoviosat vaan pitää malttaa purkaa pois jotta eivät sula.
Takalampun pidikkeet saivat tuota Alkyton soosia ja mustaa spray maalia. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Tassut
Irroitin tassujen suojapellit maalausta varten. Pellit on kiinni tietenkin "peltiruuveilla" tässä tapauksessa M16. Taas sai hakea jatkovartta avaimiin.
Krouvi hionta, pohjamaalit ja keltaista päälle. Tämä oli minun ensimmäinen ruiskumaalausharjoitus. Työkaluna Bilteman halpa yläsäiliöruisku. Pohjamaali tai paremminkin ohennus ja säädöt sille meni helposti. Keltainen väri ei oikein meinannut onnistua. Pisaroi ja räki vaikka mitä yritti säätää. No välttää kiven kolhimiin pelteihin hyvin. Kierteiden korjauksia ja uuden M16 peltiruuvit peliin. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Nokka + peltejä
Seuraava homma oli öljytankin ja keulan peltien sekä peitelevyjen maalaus. Krouvi hionta, ruosteet pois, pohjaväriä ja keltaista päälle.
Nuorempi kundi (Make) sattui maisemiin ja näytti faijalle miten ruiskulla maalataan. Keltaisen värin kanssa mainas Makellakin olla ongelmia. Väriä piti vaan ohentaa enemmän miltä ensin tuntui niin rupes piirtämään. Kaksi litraa meni maalia. Pohjaväriä hieman vähemmän. Mustia osia tuli vedettyä aiemmin mainitulla Alkyton töhnällä sekä spray maalillam Tollanen siitä sitten tuli. Ehkä se nyt on siistimpi kuin viime viikolla. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Kaivinkoneen osat
Ilmanottoputki ja sen päällä oleva tatti kerjäsivät myös maalia päälle ja saivatkin sitä. Tässä vehkeessä kun kaikki osat näyttää olevan heavy mallia niin oli tämäkin. Tuo perhanan ilmanottoputken 20cm pätkä painaa muutaman kilon.
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tankin hitsaamiseen, diesel ja löpö, ei pala ja räjähdä samalla tavoin kuin bensa.
Tankkia ei välttämättä edes tarvii tyhjätä, kuin hitsattavan pinnan alapuolelle. On useampaankin työkoneeseen tullut hitsattua tankkauspumpun ylitäytön estimen tasoanturille muhveja ja tankkausletkun sisään meno muhveja, jne. Jonkun väitteen mukaan, jopa tyhjä löpö säiliö on vaarallisempi, kuin täysinäisempi. Tyhjässä säiliössä, kun ei ole ainetta tarpeeksi nesteenä, niin kaikki se jäämä höyrystyy lämmöstä ja voi reagoida ikävällä tavalla. Mutta minkä enemmän nestettä on, niin pysyy viileämpänä ja ei höyrysty niin herkästi. Joskus FSJeepin tankkia hitsailin ja jäähdytin kääntämällä hitsatun kohdan alaspäin, dieseliä hitsaus kohdan päälle, näki samalla ettei vuotanut. Bensan kanssa sitten vaarallisempaa, kunnon läpi hönkä paineilmalla. Tai tuo hiilidioksidi avuksi, jne. Mieluiten antaa tyhjäämisen jälkeen olla useampi päivä, ennen kuin alkaa hitsata, että bensa höyryt olisi mahdollisimman hyvin poissa. Toki jokainen tekee, niin kuin parhaimmaksi näkee, koskaan ei voi olla liian varovainen.
__________________
http://s1269.photobucket.com/user/Je...?sort=2&page=0 |
#9
|
||||
|
||||
![]() Tankin kurlaus
Tänään tyhjensin tankin hitsausta varten. Ensimmäiset ja viimeiset tavarat laskin tarkoituksella läpinäkyviin kannuihin. Kyllä tossa väri muuttu aika tummaksi loppua kohden.
Vasemman puoleisesta tankistakin sai jotain roskaa pois kun irroitti huohotinlinjan ja laski siitä paineilmaa vasempaan palkkiin. Kuvassa keskellä näkyvä paksu hydrauliletku on tankit yhdistävä linja. Vasemmassa tankissa (palkissa) ei ole muita yhteitä kuin huohotin ja tuo yhdysletku. Yhdysletkin nipat näytti senverta ruosteisilta, että en ruvennu vääntämään auki vaikka tänään ostinkin 46 ja 50mm avaimet tota varten. Tolla ilmapistoolilla 10bar paineella saa kyllä aika hyvän virtauksen. Täyttöputkesta tuulee ulos oikein kunnolla. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kokemuksia kaivataan Suzuki grand vitarasta. | GrapL | Chit-Chat | 2 | 28.04.2017 08:32 |
Aga tig neuvoja kaivataan. | Pecos | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 27.03.2007 18:28 |
Kokemuksia Super Swamper LTB:stä kaivataan | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 07.08.2006 19:08 |
Vinkkejä / kokemuksia kaivataan | ttimonen | Tekniikka & Jutustelu | 71 | 11.09.2005 10:15 |
Kokemuksia offimiehiltä kaivataan : PMR puhelimet! | Hujane | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 03.11.2004 20:03 |