![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tuli tänään vielä vähä oiottua ristimittoja ja jatkettua rungon rakentelua ja takatuulilasin kehyksen suunnittelua. Paksusta pleksistä tuo tuulilasi tulee varmaan tehtyä. Haluun sen olevan ton koko kopin levynen - eikä esim kaks pienempää - ni tarvii olla aika tukeva ettei rupee lepattamaan ajossa.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Oven rakentelua
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Laita nyt joku peitto tuon pyörän päälle ennen kuin on kipinät sulaneet maalipintaan
__________________
SISU SA-150 4X4 TOYOTA 4RUNNER LN130 x2 |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Eipä tosta migistä mitään kipinöitä lentele ku säädöt kohallaan ja pinta puhdas 😄 Ja rälläköinnit tapahtuu pihalla
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Ja taas etenee. Hitaasti mutta varmasti. Kolme viikkoa olis aikaa saada valmiiksi, ku 13pvä pitäis lähteä moggilla kohti lapin ruskaa.
Ovi tuli taakse keskelle syvennökseen. Ja ovi aukee alaspäin toimien samalla rappusina sillon ku on auki. On meinaa suht korkeella toi sisäänkäynti ![]() Kävin hakemassa 20neliöö 1mm vahvusta teräslevyä mistä rakentelen ulkokuoret. Meinasin aluks tehdä ulkopellityksen alumiinista, mutta teräs on kyllä niin paljon helpompaa työstettävää itselle, että ei se 100kg lisäpaino nyt niin sitte haitannukkaan. Eikä tarvii ruveta niittien kanssa leikkimään ja saa saumat hitsattua umpeen. Sisälattia filmivanerista tietty. Katolle pitää kans joku vahvike duunata koska sinne tulee se telttapaikka. Joko filmivanerista sekin - tai sitte turkkipellistä. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Vähän tässä vielä pähkäilen, että tekiskö tohon katon mallia korotettava vaiko kiinteä 🤔
|
|
#7
|
|||
|
|||
Nostettava
Ehdottomasti nostettava katto niin että saa seisomakorkeuden sisälle. Itsellä Ivecossa kopan sisäkorkkeus 165cm ja todella hankalaa kaiken kopassa asioinnin kannalta. Itsellä mietinnässä aloittaa uuden kopan rakentaminen juuri tästä syystä.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (1 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Mile |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Unimog ja MB moottorien varaosaluetteloita sekä Unimog käyttöohjekirjoja | elegance1972 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 09.04.2014 20:14 |
| Myydään Unimog 404 S -61 | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 10 | 21.01.2010 14:15 |
| Unimog | pekkasforest | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 21.09.2009 18:52 |
| Myydään Unimog 406 - 121 - 4 x 4 | carf9927 | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 21.09.2009 16:34 |