![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kun se moottori pyöri akkulaturin perässä, niin se on sitten tasavirtamoottori, joita yleensä ajetaan pulssinleveysmoduloidulla (PWM) tasavirralla. Kuulemasi vinku kertoo siitä, että modulaattori toiminee ainakin jollakin lailla, mutta ei nyt jostakin syystä jaksa pyörittää moottoria. Se vinku voi muuttaa hieman nuottia, kun ruuvaa nopeussäädintä edestakaisin. Oikeasti mittaaminen pitäisi tehdä oskilloskoopilla, jolla näkee, minkäalsia pulsseja piirikortilta tulee, mutta yleismittarillakin voi tutkia. Yleismittarin tasajännitealueella voi mitata käytännössä vain nopeuden nolla- ja täys-asennon arvot; nolla pitäisi olla nolla volttia ja täysillä varmaankin 24 V. Migeissä on usein käytetty 24 V moottoreita. Nopeussäätimen nolla-asennossa pulsseja ei tule ja täysillä pulssit on niin leveät, että vastaa jatkuvaa virtaa. Siinä nollan ja täyden välissä tulee sitten leveydeltään vaihtelevaa kanttiaaltoa, jota yleismittarin vaihtojännitten mittaus voi ymmärtää, tai sitten ei. Pulssien taajuus on sen verran suuri, että kaikki yleismittarit eivät osaa sitä. Jos mittarissa on taajuuden mittaustoiminto, niin sillä voi nähdä pulssitaajuuden. Taajuuden pitäisi pysyä samana, vaikka nopeussäädintä ruuvaa. Jos siitä johdon päästä saa mitattua edes jotakin tolkullisia arvoja, niin seuraavaksi pitäisi laittaa moottori kuormaksi johtojen päähän ja mitata moottorin rinnalta. Siinäkin voi ongelmaksi tulla korkea pulssitaajuus, mutta ainakin täysnopeudella pitäisi jotakin näkyä tasajännitepuolella. Jos mitään elon merkkejä ei havaita, voi piirikortilta olla kypsynyt modulaattorin kytkimenä toimiva mosfetti. Tai jotakin muuta. En tunne kyseistä laitetta tarkemmin.
__________________
Jukka |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tämähän tosiaan alkoi toimimaan ilman että sille edes tehtiin mitään. Joko joku johto oli löysä tai sitten langansyöttöpotikasaa joku kosketushäiriö. En valitettavasti millään muista, että yritinkö edes pyöritellä sitä sen jälkeen kun lakkasi toimimasta ja ennen kuin otin moottorin irti, mutta ainakin siitä kannattaisi aloittaa testaaminen
![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Vaikuttaa sitten enemmän kontaktihäiriöltä. Kaikkia säätimiä kannattaa veivata edestakaisin, kun se liike yleensä hioo kontaktia haittaavaa kerrostumaa pois kontaktipinnoista.
__________________
Jukka |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Esab power compact 250 mig | vepele | O/M/V Muut | 0 | 07.01.2017 12:09 |
Myydään ESAB Power Compact 200 ecf | Jjurva | O/M/V Muut | 0 | 02.05.2015 20:02 |
Ostettu Mig hitsauskone esab power compact 200 | Juilewi | O/M/V Muut | 0 | 01.04.2012 14:56 |
Myydään Esab Power Compact 200 | Erkkitapio | O/M/V Muut | 1 | 17.11.2008 18:56 |
Myyty Esab power compact 200 | Flugfiske | O/M/V Muut | 0 | 20.08.2008 10:44 |