Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #32  
Vanha 10.05.2020, 09:34
J0hannes:n Avatar
J0hannes J0hannes ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 29.07.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.040
Blog Entries: 20
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k0rh0nen Näytä viesti
Ajattelin päivittää Datsunin ajovaloja nykypäivään, mutta ainoa ongelma on enää tämä sosialistinen sääntöviidakko. D21 naaman vaihtaminen WD21 keulaan ei näyttäisi olevan ongelma, mutta miten käy näiden merkintöjen kanssa katsastuksessa?

Noi on tuota Dot Sae E9 paskaa. Nuo menee hylkyyn jo puuttuvien merkintöjen takia. Kato vaikka tästä, millaista merkintää lampusta pitäisi löytyä ja minkä näköinen on oikea homologaatiomerkintä.

Hyvä on tietää, että ledivaloille ei ole vielä omaa merkintää, eli umpiossa lukee sit hcr pl (lähi- ja kaukovalo muovilinssillä)

Jos valokuvio olisi ok, niin voi olla, että menisi läpi ilman asianmukaisia merkintöjäkin (se nyt valitettavasti on kiinni katsastusmiehen ammattitaidosta ja mielenkiinnosta). Noin monella valoelementillä toteutettuna valokuvio on 99% varmuudella paska, varsinkin jos nuo maksaa 30€/kpl. Optiikan suunnittelu on sen verran vaikea laji, ettei hyvä ja halpa kulje käsi kädessä.

Jos haluat peukalosäännön lamppujen hankintaan: wishistä tai vastaavasta kauppapaikasta et lähes varmasti löydä oikeasti hyväksyttyjä valoja. Saatat löytää kyllä sellaset, joihin on väärennetty oikeanlainen hyväksyntämerkintä (se nyt periaatteessa riittäisi)
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 23:17 (GMT +2).