![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Eihän sieltä oikeaa relettä tullut ja alkaa jo hermo mennä. Kysynkin että mitäpä haittoja on jos laitan bensapumpun napin taakse hetkellisesti? Uusi johto akulta konttiin, sulake ja katkaisija väliin. Eikös pumppu hoida kaiken tarvittavan itse eli pitää vain sopivaa painetta linjassa ja siinä se vai ohjaako ecu bensansaantia? Tarkoitus siis ei ole tehdä pysyvää ratkaisua, vaan viikon ajaksi että saa ajettua kauppaan ja töihin. Edit: taidapas muuten kokeilla hehkulampulla sulakkeelle tulevan virran, sitä en hoksannut vielä kokeilla, vain pumpulle tulevan. Edit: Nyt vasta BJ huomasin tuon sinun otsikon: maadoitusongelma 6/12v. Syy siihen että toinen on 6v on se että sillä kulkee vain signaali bensamittarille, ja sen kuuluukin olla 6v. 4 napaa, 12v, 6v ja 2x maa.
Viimeksi muokannut AnttiJuhani : 27.03.2020 14:01 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Laita vaan katkaisijalla. Tässäkin on varmasti ihan perinteinen mekaaninen paineensäädin, eli pumppu tuottaa mitä tuottaa ja säädin päästää liian paineen takaisin tankkiin.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tankin pumppuyksikössä on sisällään sellainen mekaaninen kello, joten se on luultavasti paineensäädin enkä muuta ole autosta löytänyt. Pitääpä huomenna laittaa suoralla virralla niin saa auton kulkemaan.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Positiivisenä yllätyksenä rele tulikin jo tänään vaikka yleensä ei lauantaina ole postipaketit tällä perällä kulkeneet. Siihen se positiivisuus loppuukin sillä bensa ei kulje vaikka releen näppäsin paikoilleen. Täytyy nyt sitten alkaa tarkemmin mittailemaan että mihin se virran tulo katkeaa.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Vihdoin auto toimii ja vika oli pumpun virtajohdossa jossain sulakkeen ja pumpun välillä. Vedin uuden piuhan tälle välille ja kävin ajamassa 50km testilenkin hymy huulilla. Sitä en tiedä että missä kohtaa vika oli ja mikä heittää seuraavana toimimasta mutta se on sitten sen ajan murhe se.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Hyvä että vika löyty!
![]() Ei muuta ku kovaa ajoa!
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Kovaa ajoa kohti uusia haasteita. Toivottavasti freelander vie vielä syksyllä metsälle. Kiitokset avuista tänne!
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Subaru E12 käynnistysongelma? | terppi | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 30.01.2016 19:41 |
| Hj60:n käynnistysongelma | Timoboy | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 02.06.2015 16:05 |
| rellun käynnistysongelma | ärjy | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 01.08.2013 20:44 |
| King capin käynnistysongelma | jakenbj | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 14.01.2011 00:06 |
| BJ:n käynnistysongelma ei oo enää | P.S-77 | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 03.10.2006 06:27 |