![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Nuo lämpötilaerot ihmetyttää..
Lainaus:
Ja paljonko ulkoilma lämpenee lämmönvaihtimessa? Teillä näkyy olevan ulkoilman lämpötila 0c ja +4c astetta, joten kennon jäätymiseltä suojaava sähkövastus ei pitäisi olla päällä. Onko teillä käsitystä, paljonko ilmanvaihtokone kondensoi kosteuutta? siis siitä poistoputkesta valuvan veden määrää? oletetaan nollaksi, koska jostain jäänyt käsitys että ilmanvaihto huomattavan tehokas, ollakseen jatkuvasti päällä? JiiPee: Ymmärsinkö oikein, että sinun tallissa nuo arvot olivat: - ulkoa tuleva ilma lämpeni 12 astetta, ja poistoilma jäähtyi 6 astetta? OffroadJouni: - ulkoa tuleva ilma lämpeni 11 astetta, ja poistoilma jäähtyi 5 astetta? Ylläolevissa lämmön vaihtimen hyötysuhteella ei ole juurikaan merkitystä, kun puhutaan tulevan ilman lämpenemisestä JA poistettavan ilman jäähtymisestä, (ja suure on c aste) En muista ulkoa laskukaavoja, mutta "Minusta tuntuu" että nuo poistoilmapuhaltimet niin isolla, siis talliin vuotaa ilmaa (suuruusluokkaa) yhtäpäljon, kuin tulee tuloilmana IV- koneesta. Ja totuushan on se, että mm. Autotallissa pitää olla alipaine, että kosteus ei pääse ilmavuotojen mukana kondensoitumaan rakenteisiin. Se, paljonko alipainetta pitää olla, on hyvä kysymys. (ja yhtä hyvä kysymys on se, että mistä mitataan) 10+v sitten keskustelin yhden Kouluttajan/Asiantuntijan kanssa, ja hän ei ottanut julkista kantaa asiaan. -> Siis kannattaa pyörittää sitä poistopuhallinta vähintään niin suurella, että tallissa varmasti aina alipaine joka paikassa.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tila on n. 5 metriä korkea. Noin 4x4 metriä kooltaan oleva 2-lehtinen pääovi vuotaa kyllä ilmaa jonkin verran, kun ei ole vielä mitään tiivisteitä siinä ja on hieman hitsaamisen aiheuttamaa käyrää pitkissä sivuissa. Varmasti se vaikuttaa oman osansa ilmanvaihtoon. IV-koneessa ei ole jäätymisen estävää lämmitystä ollut koskaan. Tuloilman jälkilämmitykseen siinä on sähkövastus, mutta sitä ei ole enää tallikäytössä kytketty. Vakiona ollut jäteilman alalämpöä vahtiva termostaatti on käytössä, eli katkaisee tulopuhaltimen, jos jäteilman lämpötila menee alle asetetun rajan. Kondenssia ei ole muodostunut koneeseen.
__________________
Jukka |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
|
![]() |
| Luokat |
| autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hj-61 käynnissä pysymis ongelma! | datsun 3.3d | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 10.07.2014 21:36 |
| OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä | Lars | Uutiset | 0 | 11.10.2012 04:53 |
| Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä | Mikedeus21 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.10.2009 16:33 |
| salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa | toyota4x4 | Chit-Chat | 5 | 14.06.2009 09:47 |
| Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 24.05.2006 16:22 |