Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 29.12.2019, 21:13
Renegade:n Avatar
Renegade Renegade ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 31.10.12
Sijainti: Lakend
Viestit: 386
Perusasetus

Itellä nyt toinen -09 menossa, ja on kyllä huonompiakin laitteita pihassa ollut. Väittäisin että ihan kohtuu hyviä laitteita on, ja nykyään saa jo aika edukkaasti. Ruoste ei kovin pahasti näihin pure, ja toi mersun CRD on kyllä hyvä tekniikka. Ja tossa vanhemmassa (05-07) on todennäköisesti vielä ihan lukkoakselit, uudemmissa lukottaa vaan jarruilla.

Ja mersun konehan tunnetusti kestää kilsoja, mutta varmaan jotain suutinvikoja voi noilla lukemilla tulla vastaan. On noista kuulemma joissain jotain turboja mennyt. Tukivarsien puslat ja pallot on kulutustavaraa, niinkuin toisinaan pyöränlaakeritkin. Ja noi tankit olleet osassa ongelmallisia. Koneen osalta swirl-moottoreita on mennyt, oliko nyt niin että imuputkista vuotanut öljy sen rikkoi... samoin kuin väärin kiristetyn tai huonolla tiivisteellä oleva öljykorkki valuttaa laturin päälle ja rikkoo sen. Ja joistain on siellä imusarjan alla oleva öljynjäähdytin alkanut vuotamaan, mikä ilmeisen isotöinen vaihtaa. Siksi putsaillut omasta jäähdytinjärjestelmää ja vaihtanut nesteitä silloin tällöin.

__________________
- Broken Ribs Team -
- FJDC -
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.08.2020, 17:05
k00d4r1 k00d4r1 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 24.01.11
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 20
Perusasetus

Jahas.. muutama kysymys 2006 3.0crd GC LAREDO. 2-3 vaihteen välillä tuntuu arpovan välillä pitkään, oisko johdinlevy? Pakin kun laittaa päälle niin välillä menee nätisti, välillä taas töksäyttää, johtuuko kans johdinlevystä (4kk sisään tehty laatikko- ja moottoriöljyjen vaihdot)? Ilmastointihuolto tehty ja täytetty,ei tykkää kuitenkaa puhaltaa kylmää, missä vika? Ja tänään yöllä töihin ajaessa alkoi ajovalot välkkymään ja menivät myös kokonaan pois päältä, mittariston ja koetaulun valot himmenivät. viiksestä jos piti pitkiä koko ajan päällä niin pysty ajamaan. Korjaantu ku ajoin p-paikalle ja sammutin auton ja käynnistin hetken päästä uudelleen..
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.08.2020, 20:35
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.072
Perusasetus

Ilman vikadiagnosointia testerillä paha sanoa, mikä sitä riivaa...
__________________
Killing time is not murder
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.09.2020, 00:54
k00d4r1 k00d4r1 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 24.01.11
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 20
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JAMANT Näytä viesti
Ilman vikadiagnosointia testerillä paha sanoa, mikä sitä riivaa...
No kävin lukemassa ne. Oti kyllä ylöskin mutta yllättäen hukkasin johonki, vittu. Nollausten jälkee alko toimii vaihteistokin nätimmi ja viat viittas vissiinki johdinlevyyn aika vahvasti.

Ja sitten taas kysyttävää.. töihin just ajaessa vähä tihku vettä ja käytin pyyhkijöitä hetken. Nehän sit jämähti suht yläasentoon eikä palaudu millään, samalla kun pyyhkijät päällä nii alkaa ajovalot ihan vähä räpsymään ja valojen viiksien puolelta kuuluu vähän ku joku rele naksuis..? Sulake? Moottori?

Edittiä.. olivat pyyhkijät jotenki jumissa, nyt taas hetken ainaki pelittänyt

Viimeksi muokannut k00d4r1 : 05.09.2020 08:27
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.08.2020, 05:53
Renegade:n Avatar
Renegade Renegade ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 31.10.12
Sijainti: Lakend
Viestit: 386
Perusasetus

Laatikosta en osaa sanoa, mutta ilmastoinnin kenno vuotaa hyvin todennäköisesti vasemmalta puolelta kiinnityskorvan juuresta. Sen vuodon muistaakseni näkee ihan maskin läpi kun sumuttaa samalla jotain vuodonilmaisinta. Toi sähkövika kuullostaa maadoitus- tai virtalukkovialta. Näissä taisi joku kampanjakin olla siihen virtalukon pohjaan, jos en nyt taas ihan väärin muista..
__________________
- Broken Ribs Team -
- FJDC -
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 24.08.2020, 07:45
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.072
Perusasetus

Ei ollu recall koskien pohjaa, koski virtalukkoa, avainpesää...
__________________
Killing time is not murder
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
rockyn omistajia palstalla? santikko Tekniikka & Jutustelu 30 27.07.2017 21:59
Ostetaan Jeep WK kattotelineet. Renegade O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 11.05.2015 01:16
opel monterey jyr-83 entisiä omistajia palstalla? vexi4x4 Tekniikka & Jutustelu 5 22.04.2015 07:17
Volvo vm 2010-2011 omistajia. kokkolanpoika Chit-Chat 0 05.04.2013 20:05
Grand Cherokee WH vaihteisto jeepster2 Tekniikka & Jutustelu 0 05.04.2011 15:37


Sivu luotu: 02:10 (GMT +2).