![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Vähän samaan tapaan kuin isojen offiautojen kanssa, niin suosittaisin miettimään että missä meinaa itse ajaa ja jos lähipiirissä on muita harrastajia niin ostaa samankaltaista tai vähintäänkin maastoon sopivaa kalustoa. Jos meinaa ajaa oikealla radalla takapihan sijaan, niin kannattaa käydä tutustumassa ajopaikkoihin etukäteen että tietää paremmin millainen kiinnostaa. Tsekkaa vaikka tuolta https://www.fullspeedrc.fi/ . Päätön edestakasajelu alkaa kyllästyttämään melko nopeasti, joten jonkinlainen rata syntyy vaikka muutaman keilan tai auton renkaan avulla.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kiitoksia vinkeistä. Aikansa kun sivustoja selailee niin alkoihan se ratkaisu hahmottua, tällä aloitellaan: https://hobbyfactory.fi/Axial+1-10+S...0047?_tu=43440
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Hyvän valinnan teit. Kyllä tuollaisilla ajaa ihan pitkän linjan harrastajatkin, joten ei ole pelkästään aloitteluvehje, vaan jatkojalostamalla siitä on kyllä vaikka millaiseksi menijäksi.
__________________
-Pauli- |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Se että aavistuksen scalempi tuo siihen sivuun ajelun lisäksi niin halutessaan sen "scaleilun" lisä mausteeksi. Itseäni myös viehättää että lelu ainakin yrittää jäljitellä jotain oikeaa ajokkia. Vaikkakin sitten optimaalisen etenemisen/kiipeämisen kustannuksella.
Jahka "kummipoika" tuosta hetken kasvaa (lue: kiinnostaa muukin kuin naurunremakan saattelema puita päin ajelu) siirtyy tuo aivan alkupään Axial SCX10 Honcho kaikine valoineen, toimivine vinsseineen & muine viritelmineen hälle, ja tilalle tulee tuo: https://www.google.com/search?q=cmx+...od4Owd4exLD1M: Kivempi ajella pikkuatolla jos löytyy se täysikokoinenkin, ja tuo helppo päivittää sitten jossain vaiheessa koriltaan kantikkaamaksi... Kilkettä ja bolt-on osaa ainakin löytyy joka makuun ilman että kaikkea tarvitsee itse väkerrellä: https://www.aliexpress.com/item/32961582243.html
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tamiya "valmis", vielä haalia uusi vaihdelaatikko ja esc ohjaimet ja sitten se myös liikkuu.
Tuohon vuoden 1977 kytkin periaatteella toimivaan laatikkoon en rakenna vaan kunnollinen kahdella moottorilla.
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/ |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Tuollainen tuli ostettua epäkuntoisena, nyt korjattu ja toimii kuten pitää. Puuttui tornin kääntömoottori, ohjain ei toiminut ja muutamia korjauksia piti tehdä.
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/ |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ja joo, nykyään voidaan hienosti korvata elektroniikalla aiemmat mekaaniset suunnittelun ongelmat. Tavallaan hienoa, tavallaan surullista... |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Ei oo Tamiyan mutta https://www.youtube.com/watch?v=_hnUtRLTXsU
Kanavalta löytynee muitakin kyseisen herran suunnittelemia vaihteistoja. Tällä Cerjakilla oli ennen kotisivutkin missä esitteli noita mutta ei näytä olevan elää olemassa. Yhdestä mallista mulla on piirustuksetkin, jospa tuommoisen joskus sais rakenneltua
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/ |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Hpi e-firestorm rc auto | RalliJari | O/M/V Muut | 7 | 25.05.2012 19:29 |
| Ostettu RC auto, kalliokiipeilijä | ImacInnes | O/M/V Muut | 8 | 15.08.2010 14:09 |
| Myydään / Vaihdetaan RC Auto polttis | sumpe | O/M/V Muut | 5 | 29.07.2010 13:28 |
| Ostetaan RC-Auto (biltema) rikkinäinen | PeteTurku | O/M/V Muut | 1 | 29.03.2010 16:54 |