Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.12.2019, 10:35
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Samppahj Näytä viesti
Hyvin onnistuu 0,8:lla.
Joo, kait se on optimoitu toimimaan tuolla langalla, olipa materiaalivahvuus mikä vaan.

__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 29.01.2020, 11:10
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Korihommia edelleen.. Työläimmät hommat tehtynä, eli apukuskin takakaaren sain hitsailtua, samoin kaikki helmat ja taka-alakulmat.











Tässä kopassa on hyvää se, että korjatut kohdat pääsee pääsääntöisesti käsittelemään hyvin takapuolelta, eli tännekin tulee happo & epoksi aikanaan.




Takakulmiin uutta peltiä, tuota palaa piti leikata, naputtaa ja väännellä pari tuntia että tuli sopiva. Hidasta hommaa..







Pitkään 7-sarjalaiseen kun ei kohtuuhinnalla löydy koko takakulman korjauspalaa, pitää hyödyntää Lj//Rj:n korjauspeltiä. Tuon takia joutui laittamaan jatko-osan helmaan takanurkan ja lokarin kaaren välille. Nurkka ja kaari siis Lj:n korjauspellistä ja välillä on peltiliikkeessä mallin mukaan pokattu soiro.







Toiselle puolelle sama homma.




PV:n ajoilta on katossa muutamia jälkeenpäin huonosti paikattuja läpivientireikiä, jotka piti korjailla. 30 mm rasiaporalla huono kohta pois..




..ja tilalle korjauslätkä. Hitsasin tuon tiiviiksi, vaikka kuvassa vaan hepeillä kiinni.




Lopuksi kortina tiiviyden varmistamiseksi ja tasoitus.







Ensin meinasin vain hioa kopasta maalikerroksia vähemmäksi ennen lopullista pintaa. Mutta kun huomasin että kohtuu helposti lähtee tuolla pikkupytylläkin maali irti isoimmalla suuttimella, pöhäytin kuskinpuolen kokonaan. Ihan hyvä onkin näköjään puhaltaa tuo koko kori peltiin asti, kun ehjältä näyttävän maalin alta löytyi pieniä nuppineulanpään kokoisia korroosion alkuja varsinkin kopan alaosasta, kivenhakkaumaa siis.

Noilla vehkeillä ei näköjään ole pelkoa että pellin venyttäisi piloille, pytty on parikymmentä vuotta käytössä ollut IKH-tuote ja kompurana 1000 litran tuotolla oleva Hydori.




Homma jatkuu tuulilasin kehyksen ja sadevesikanavien kunnostuksella.











Loppuviikosta kotiutuu Terrain Tamerin alustasetti jo valmiiksi odottamaan runkoprojektia, kunhan tuon korin saa maalaamokuntoon ensin. Noita kuvien ARB:in puskureita oottelen myös saapuvaksi, ihan hyviltä näyttäävät omaan silmään ainakin tuossa pätkämallissa. Tuossa näkyy myös tuo orkkis 6H9 värisävy, joka autoon on suunnitteilla vetää.



__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 29.01.2020, 11:21
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Ja moottoririntamallakin sen verran edistystä, että nippeleitä lähti keltapassivointiin Petäjävedelle.

__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 29.01.2020, 11:30
Samppahj:n Avatar
Samppahj Samppahj ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 06.10.15
Sijainti: Vähäkyrö
Viestit: 609
Perusasetus

Upeaa työtä!
__________________
SLCK #552

HJ60 -88
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 29.01.2020, 12:26
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.549
Perusasetus

Todella hienoa peltityötä! iso peukku!
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate

”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 29.01.2020, 12:50
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- on kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.113
Perusasetus

Mukavan perusteellista. Monelta olis jääny vaikka toi viimeisin paikka aukomatta, vaikka selvästi oli syytä kun liitosta katsoo.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 29.01.2020, 17:16
lepa77:n Avatar
lepa77 lepa77 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 26.10.10
Sijainti: Salo
Viestit: 3.671
Perusasetus

onko kyllä mukava seurata tätä jälki on viimisen päälle.
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 29.01.2020, 19:42
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Thumbs up

Kiitokset kannustavista kommenteista. Tuli kyllä aikas iso kakunpala haukattua, mutta onneksi on jo voitonpuolella tuo kopan kunnostus.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Mukavan perusteellista. Monelta olis jääny vaikka toi viimeisin paikka aukomatta, vaikka selvästi oli syytä kun liitosta katsoo.
Joo pakko oli ottaa auki, kun tuon ruostepitsikohdan läpi tulvi sadevesi apukuskin jalkatilaan.. J70-sarjalaisen tyyppivika.

RJ:stä tuommosen aikanaan korjasin, oli tosi tympeä hitsata pyörillään olevaan autoon, mutta grillissä huomattavasti helpompi kun kääntää kopan ylösalaisin Molemmilla puolilla siis sama vika.

__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Bj75 pakettiauton "kovat" takapenkit Erion O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 12.06.2018 08:51
Nopeusmittarin vaijeriin "" T-kappale"" Hodarin automaatin päivitykseen BJ-40/76 Tekniikka & Jutustelu 7 26.04.2015 22:05
Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet Dectane O/M/V Renkaat ja vanteet 1 19.01.2013 15:02
"nysäakseli" miten virheetön sen tarvii olla?edit, entäs "hubi"? lacrits68 Tekniikka & Jutustelu 5 17.04.2011 17:00


Sivu luotu: 11:53 (GMT +2).