Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.10.2019, 23:59
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

stoikiometrinen palotapahtuma yli 30 vuotta vanhassa 12ht (td)


[QUOTE=Vilbo;1417572]Eli siis vaan kuinka paljon ainetta voidaan teoriassa syöttää suhteessa ilmamäärään siten että kaikki palaa. Eihän se dieseleissä ole koskaan ollut ihan niin justiin kun ajetaan kuitenkin laihalla. Mutta mitä lähemmäs pääsee täydellistä palotapahtumaa niin sitä enemmän voi ainetta syöttää ja saa tarjolla olevasta iskutilavuudesta irti.

Noilla savu/syöttö/ahtopaine....

Jos vielä kertosit, meille mekaanisille virittäjille, siis karrikoituna lisä ilmaa, ja dieseliä.....

Pistäppä yksikin linkki, joka avaa tuon "stoikiometrinen palotapahtuma" perus maasturiharrastajalle,
joka työstää 4 litran dieseliä, josta pitäs saada lisää litratehoa vajaa 20Hv?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.10.2019, 07:09
Vilbo Vilbo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.07.14
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 112
Perusasetus

Niin siis siinä missä bensakoneissa käytetään lambda anturia ohjaamaan seossuhdetta niin dieselissä voidaan ainakin teoriassa ruiskuttaa ainetta samaa-asiaa tarkoittavaan pisteeseen saakka. Käytännössä toki tulee enemmän nokea mitä lähemmäs mennään tuota pistettä. Kyseessähän on vain eräänlainen seossuhdetta kuvaava termi jota voidaan käyttää referenssipisteenä kun puhutaan palotapahtuman ilma ja polttoainemäärästä. Ei sinänsä rajoitu mihinkään tiettyyn konetyyppiin/polttoaineeseen/vuosimalliin.

Englanninkielellä löytyy paljon aihetta "air fuel ratio" hakusanalla.

https://x-engineer.org/automotive-en...e-performance/


"Lisää ilmaa -> lisää ainetta -> lisää tehoa ja voimaa" mantra pitää edelleen ihan 100% paikkansa. Ei siis mitään uutta taivaaneranna tälläkää puolen. Lisää ilmaa koneeseen saa ainkin kahdella tapaa:
- Lisäämällä ahtopainetta ja
- parantamalla volumetristä hyötysuhdetta eli kanavien työstämisellä

Noita kanavia mulkatessa ja erityisesti venttiilin penkkoja avartaessa "unshrouding" siis kannattaa vaan pitää se pyörteilyn tärkeys mielessä jos meinaa säilyttää 12HT:n alavääntöominaisuudet. Helposti on suunta vain huonompaan päin, siitä vähästä mitä ylipäätään on tarjolla.
__________________
Ruoste on ystävä.

Viimeksi muokannut Vilbo : 22.10.2019 07:12
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Toyota lc 12ht purettu moottori turakoitsija O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 08.02.2019 19:03
Myyty Toyota 12ht syöttöpumppu 100e matti.v O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 26.07.2018 08:16
Myydään Toyota 12HT moottori Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 24.11.2011 21:09
Ostetaan toyota 12ht moottori (4.0td) Technophobia O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 18.05.2011 08:40
Myydään Toyota 12ht moottori/ osia JV73 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 25.02.2011 08:12


Sivu luotu: 08:57 (GMT +2).