Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.09.2019, 19:31
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.066
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JuHem Näytä viesti
Samoin penkkiä vaihtaessa tulee aika kovat vaatimukset:

"Istuimen kiinnitys tulee tehdä läpipulttaamalla pohjalevystä vähintään neljällä 8.8 kovuusluokan vähintään 8 millimetriä paksulla ruuvilla. Kiinnitys tulee vahvistaa käyttämällä pohjalevyn molemmin puolin vähintään 3 millimetriä paksua, pinta-alaltaan vähintään 40 cm2 teräsaluslevyä."
No toihan on ihan älyttömän helppo bolt-on rautakauppakamalla. Enkä tota hepposemmin tekis muutenkaan.

Mut noi aiemmat on tosiaan aika kummallinen ja rankka rajanveto. Kannattaa laatia asiallinen vastine Trafin lausuntopyyntöön: https://www.traficom.fi/sites/defaul...uttaminen.docx

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.09.2019, 21:45
JuHem JuHem ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 26.01.05
Sijainti: Kuopio
Viestit: 47
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
No toihan on ihan älyttömän helppo bolt-on rautakauppakamalla. Enkä tota hepposemmin tekis muutenkaan.

Mut noi aiemmat on tosiaan aika kummallinen ja rankka rajanveto. Kannattaa laatia asiallinen vastine Trafin lausuntopyyntöön: https://www.traficom.fi/sites/defaul...uttaminen.docx
Nojoo, eihän siinä toisaalta kielletä mitään adapteria käyttämästä välissä. Mun eka ajatus oli, että pitäisi pystyä suoraan penkin kiskoista pulttaamaan pohjalevyyn. Ainakaan mun autoissa ei ole yhdessäkään niin tasaista pohjaa penkin kohdalla, että suoraan siihen onnistuisi.

Pitäisi melkein ehtiä/jaksaa/viitsiä jonkinlainen lausunto kirjoittaa. Mitä useampi aiheesta kirjoittaisi niin sitä suurempi painoarvo asialle tulisi.
__________________
Range Rover 3.9EFI -90
Subaru Forester -00, Subaru Outback -05 ja pari Saabia
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.09.2019, 18:37
caddis caddis ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 13.10.17
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 12
Perusasetus

Tuo 1998 raja on kyllä toteutuessaan melkoinen pyllistys maastoautojen rakentelulle. 1998 jälkeen ei voisi esimerkiksi alustaa korottaa enää juuri ollenkaan, koska tukivarsi, pannhard ym muita alustamuutoksia ei saisi enää tehdä kuin poikkeusluvallla. Se siitä korotusten helpottamisesta. Vinssin asentaminen voidaan kanssa katsoa vaativan poikkeuslupaa, puhumattakaan offipuskurien vaihtamisesta. Jarruja ei saisi muuttaa...

Voisko joku ammattilainen Matti? laatia kunnollisen lausunnon, koska en usko että lausuntojen suuri määrä on tässä se ratkaiseva tekijä, vaan se että sinne menee edes yksi hyvin perusteltu huomautus. Voisiko tuo olla jopa joku lapsus tuon määräysluonnoksen laatijalta? Paras tietysti olisi, että lausunto menisi jonkin mahdollisimman ison yhdistyksen nimissä.

Ja oikeasti, se että jollain nyt sattuu olemaan ennen -98 rakennettu vehje ei lohduta harrastusta kokonaisuudessaan yhtään. Uusia harrastajia ei tule, kun ei tule uutta kalustoakaan markkinoille. Harrastajien määrän väistämättä vähetessä lajin tunnettavuus ja kaluston vähäinen määrä johtaa kyllä pikkuhiljaa siihen, ettei niillä vähäisilläkään vehkeillä saa ajaa kuin ns. omilla mailla.

Viimeksi muokannut caddis : 21.09.2019 19:42
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 25.09.2019, 22:40
Jeeppinen Jeeppinen ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 27.07.19
Sijainti: Vantaa
Viestit: 13
Perusasetus

Sen verran huomiota, että Trafin perusteluissa EI ole viitattu mihinkään EU direktiiviin näiden muutosten osalta joten se tarkoittaa että on mahdollista antaa palautetta ja pyrkiä vaikuttamaan lopputulokseen koska asia päätetään lopulta Suomi-paikallisesti.

Akselin vaihtaminen samanlaiseen ei ilmeisesti saa huomiota katsastuksessa, mutta sen muuttaminen toisenlaiseen menee uusien säädösten alle.

Muuten tosiaan näyttää siltä että vuoden 1998 jälkeen rekisteröidyissä noudatetaan EU määräyksiä ja vanhemmat kohtaa Suomi-paikallisia Trafin määräyksiä. Pikaiselta lukemiselta noin.

Jos Trafille laittaa palautetta, niin ehkä perustelujen tulisi olla sellaisia, joissa on liikenneturvallisuuden näkökulma esitetty. Jokin muu harrastukseen viittaava tai "koska olis kivaa" kannattaa jättää pois, koska ne fiilis-asiat ei päättäjiä kiinnosta kuitenkaan.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rengas- ja moottorimuutoksien rajat muuttumassa! -MaTTi- Tekniikka & Jutustelu 839 19.11.2021 10:25
Rajat kiinni ja äkkiä!! Lars Society 3 09.02.2016 19:31
Gen2 pajeron moottorimuutosten leimaus Dectane Tekniikka & Jutustelu 7 03.01.2013 14:29
Kylla ne kohta autoihinkin tarkat rajat... Korpikumpu Chit-Chat 16 19.12.2009 20:38
Onko pykälät lavan pituudesta muuttumassa? _Metal_ Tekniikka & Jutustelu 25 09.07.2007 10:34


Sivu luotu: 00:04 (GMT +2).