Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.07.2019, 16:43
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rölli Näytä viesti
Mites tää sit käytännössä nykyään onnistuu? Joitain vuosia aikaa keskustelin tulityökurssilla mukana olleen vakuutustarkastajan ja kurssin pitäjän kanssa aiheesta ja silloin vastaus oli molemmilta ettei mitenkään.
Ja tämä ihan riippumatta siitä miten talli on rakennettu.
No lyhyesti sanottuna: tähän kysymykseen mie en osaa vastata. Mulla ei ole autoa, eikä tallia, enkä ole tällaista muutosta tehnyt.
Pidemmän kaavan kautta; edellisen kerran olin tulityökurssilla 3kk sitten ja siellä nostettiin tällainen mahdollisuus esiin, että jos on paljon hitsaustarvetta, niin sen tilan, tai osan siitä muuttaminen vakituiseksi tulityöpaikaksi.
Käytännössä se varmaan riippuu tosi paljon siitä tilasta ja ennen kaikkea siitä, miksi se on rakennusluvassa määritelty. Ja kaavoituksesta. Esim. kerrostalon alakerrassa olevaa tallia voi olla kohtuullisen vaikea saada vakituiseksi tulityöpaikaksi, mutta omakotitalon erillisen autotallin osalta voi olla toivoa.
Kääntyisin asiassa ensimmäiseksi oman vakuutusyhtiön ja rakennus/palotarkastajan puoleen.
Mitä siinä tulee ainakin eteen; palo-osastointi, läpiviennit, pintamateriaalit, kärynpoisto, sammutuskalusto, kipinöiden rajaus esim. irtosermeillä, palotarkastus...
Nimimerkki -Captain- kertoi muuttaneensa navettaan rakennetun tilan tulityöpaikaksi, joten häneltä saa varmaan myös vinkkejä aiheesta.

Edit: poistin tekstiä, koska jäljempänä tuli parempaa tietoa.

__________________
- En pidä teistä.




Viimeksi muokannut perkei : 17.07.2019 17:43
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.07.2019, 17:00
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.062
Perusasetus

Jos haluaa tehdä tulitöitä omassa autotallissa, ehdottaisin parhaiden niksejen jakoa kuinka tehdä autotallista täysin turvallinen tulitöihin.

Kai semmoinen sammutusjärjestelmä on mahdollinen, jolla saa sammutettua autot sun muut. Jos autotallissa on viemäri, ei olisi hullumpi, että siellä voi pestä vedellä. Tähän ajatukseen olisi mahdollinen liittää jonkinmoinen sadetus tai sprinklerisysteemi, vähän kuin ylimääräinen hätäsysteemi kun tavalliset keinot ei riitä.

Autoa hitsatessa voi paineilmalla estää ettei koko aika ole syttymässä, sitten voi olla vaikka painepesuri tai paineellinen letku ja vielä järeämpi sammutuskonsti joka vain varalle.

Jos tallin ei voi mennä sisälle, olisi sammutus hyvä saada käyntiin ulkoa.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Maasturi/lava auto! Leimaa pitää olla max hp 4000e 0Jesse0 O/M/V Ajoneuvot 3 04.11.2016 13:26
mikä et pitää olla hj:n 16" vanteissa? VonLeka Tekniikka & Jutustelu 5 15.09.2014 22:10
Pitää olla V8: Eli tarinaa yhden Blazerin kunnostuksesta. kelervotti Maasturiprojektit 8 27.05.2013 07:25
Kyllä pitää olla laiska! j1s Chit-Chat 20 18.01.2009 22:37
Minkä värinen moottorin pitää olla? Killman Chit-Chat 59 18.11.2008 00:20


Sivu luotu: 01:09 (GMT +2).