![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Moottorissa näyttäis olevan perus kulmavaihde. Voi olla joko viallinen moottori, ohjainkortti tai muuntaja(tai sen apukäämi). Jännitettä voi koittaa mitata moottorilta, pitäisi vaihdella n. 1,8V - 12,6V välillä riippuen nopeudesta. Jos ei muutu nopeutta muuttaessa, tod.näk. ohjainkortti viallinen. Ja tosiaan isolla todennäköisyydellä moottori viallinen, voi myös koittaa syöttää moottorille jännitettä suoraan säädettävästä jännitelähteestä ja testata muuttuuko pyörintänopeus. Jos ei ole kokemusta sähkömittauksista niin kannattanee viedä suoraan huoltoon ettei vahingossa riko muita osia tai vaaranna henkeään koska tuossakin on jännitteelliset osat esillä jos mittailee.
Viimeksi muokannut Mr_Peace : 08.07.2019 10:38 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Elektroniikka ei ole ongelma eikä isommat sähköt. Huollosta sainkin jo hyviä vinkkejä moottorin debuggaamiseen. Pelkkä avaus ja sen perusteella kustannusarvion teko olis ollu lähelle 100e, eli yritän ensin ite.
Onko avaamisessa jotain huomioitavaa, vai ruuvit vaan irti ja kone auki? |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Eipä siinä kummempaa, pitkät torx avaimet tarttee että ylettää. Hieman hankalasti voi irrota puolikkaat toisistaan ja kasatessa saattaa joutua asettelemaan hieman että saa osat kohdilleen. Ja tosiaan sisuskalut on siinä puolikkaassa kiinni jossa on langansyöttö yms.
Jos haluaa irrottaa pääpiirikortin, pitää muistaa irrottaa myös napaisuuden vaihtoruuvit toiselta puolelta. Jäähdytyssiilejä en lähtisi irrottamaan koska niiden kiinnityksessä on tarkat momentit ja tahnat on uusittava. Moottorin ohjaukset on kuitenkin pienemmällä ohjauskortilla joka on pystyssä pääpiirikortin päällä, joten tuota isoa pääpiirikorttia ei välttämättä ihan heti kannata alkaa irrottamaan. Ja kasatessa kannattaa huomioida että puhallin tulee oikein päin (puhaltaa takaa sisään). |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Miulla on service manual minarcmigille, laita sposti niin pistän sinne.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Otin moottorin irti ja puhaltelin paineilmalla sisään. Nyt se pyörii tasaisesti, mutta langan nopeutta mitatessa näyttäisi huiput olevan hukassa. 1m/min näyttäisi olevan lähellä oikeaa, mutta 10m/min tulee noin 2 - 2.5 kertaa pidempi lanka kuin 1m/min.
Täytyy huomenna katella pulssia oskilloskoopilla tarkemmin. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Moottorin pitäisi toimia 24 voltilla (huollon mukaan) ja nopeutta säädetään pulssinleveydellä. Tämä tieto olikin ei EVO mallille ja mulla on EVO. Eipä tullu puhelimessa mainittua EVO:sta mitään.
Hiljaisimman nopeudella huipusta huippuun 36 V. Nopeimmalla nopeudella (muistaakseni) huipusta huippuun 39,20 V. Pulssin leveyksissä on eroa, mutta oletin sen olevan enemmän. Eihän tuo säädä nopeutta lennosta heti syttymisen jälkeen? Ei ole tullu ikinä kokeiltua kylmiltään miten kovaa lankaa tulee suuremmilla nopeuksilla. Yhden ohjainkortin mittapisteen jännite on vähän korkeampi, mitä manuaali antaa ymmärtää. Eli pitäisi olla 27 V, mutta onkin noin 28,5 V. Viimeksi muokannut GaryRock : 16.07.2019 12:33 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostetaan Kemppi minarcmig | Jesmender | O/M/V Muut | 5 | 28.07.2019 06:52 |
| Myyty Kemppi Minarcmig EVO 200 | jabe | O/M/V Muut | 1 | 17.01.2019 10:38 |
| Ostettu kemppi minarcmig | lepoantti | O/M/V Muut | 0 | 18.12.2016 18:58 |
| Kemppi 163s langansyöttö ongelma | kimble7 | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 12.02.2013 09:52 |
| Ostettu Kemppi MinarcMig 180 | -MaTTi- | O/M/V Muut | 15 | 24.01.2011 19:21 |