![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Mites muuten onko täällä kukaan laittanut LS2 simpukkaan hydroassarille lähtöjä/ laittanu gwagoniin hydroassarin? Olisin kiitollinen vinkeistä asian suhteen.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Kukaan ei ole tällaista tehnyt(kö)?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
OM603 pitäisi istuttaa w460:een vanhan bensarosvon tilalle. Mutta molemmilla puolilla korvakot eivät ole siellä päinkään, onkohan jollain mittoja/piirustuksia hyviksi havaituista ratkaisuista?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Helpoin hommata alkuperäiset
__________________
- Levannon We(l)ho - |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Paitsi jos on niin vanha, ettei siihen ole saatavilla. Eikös ne rungossa olevat paikat ole erilaisia alkupään autoissa, vai muistanko ihan väärin?
Muuten jos on aikaa ja intoa selata tämä ketju läpi, niin kannattaa myös lukea minun kokemukset om603 moottorista ja miettiä vakavasti kannattaako sellaista alkaa laittamaan. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
-83 vaihtui uudenmalliset moottorin kannakkeet ja rungon kiinnikkeet, siitä eteenpäin käy Geen omilla om60x kannakkeilla suoraan.
__________________
@merc80s_benz |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Kyllä aikoinaan olen kahlannut tämän ketjun läpi, ja siitä jäi mielikuva että kuskinpuoleinen moottorikannake menisi suoraan, voi kyllä olla täysin virheellinen mielikuva. Auto on tosiaan -80 luvun loppupuolelta, eli sen suhteen helppo nakki. Pieni epäusko silti kun googlailin osakoodeilla G:n omia kannakkeita, tuntuu ettei ne korjaa tuota n. 10-15cm heittoa pituussuunnassa. Kai nämä molemmat moottorit on nyt niin lähelle tulipeltiä sijoitettu kuin mahdollista.
Ja sen takia lupasin tämän projektin tehdä, kun on kerran harjoitellut, niin saa oman päivittäisessä ajossa olevan G:n myös päivitettyä, ehkäpä itsellä lähinnä mielessä 290td:n suorasuihkutusdieseli sähköohjatulla automaatilla, vaikka siitä ei mitään tehohirviötä ei saa. Viimeksi muokannut dmn : 15.11.2019 20:30 |
![]() |
| Luokat |
| mercedes, mersu |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Räjäytyskuvia mersusta | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 23.06.2015 07:30 |
| Huomio!!! Kaikki metsästystä/ammuntaa harrastavat offroad miehet ja naiset!!!! | TOPPAHOUSU | Chit-Chat | 87 | 26.11.2008 14:00 |
| Mersusta loppuu joustot! | Larha | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 26.02.2008 20:41 |
| Mersusta huoltoauto | MakeH | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.04.2006 17:24 |
| Mersusta | Masi | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 23.11.2005 18:07 |