Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 02.03.2019, 22:24
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Pyrin pääsemään alkuun mökkisysteemipohjalta, siis erilinen yksivaihesysteemi, jossa on invertteri tai kaksi. Nyt on todettu, että kaksi paneelia sarjassa, yksi 95 ampeeritunnin 12 voltin akku, sillä voi ladata maastolenkin jälkeen 1000 watin sähköpyörän akun.

Pitäskö 12 voltin akkua olla 1000 ampeeritunnin edestä, että se olis hyvä mökkisysteemi. Mieleen tulee vilunkikonsti jos kytkisi siihen hidaslatauksen sähköverkosta vaikka 10 ampeeria, paneelistolta esim. 100 ampeeria... Tämäntapaisellahan pääsisi pienemmällä akustolla ja ehkä invertteri sammuisi jos menee alijännitteelle, mutta akusto pikkuhiljaa lataantuisi.

Seuraavaksi meinasin kytkeä lisää paneeleita ja kaupunkireissulla tuoda akkuliitäntäjohtoja 70 neliöisenä, niin kytken seuraavaksi kolme akkua ja vaik näljä paneelia.

Jos on vähänkin varjoja, ehkä ohutkalvopaneelit olisi parempia. Nyt aion mahdollisesti kolmeen eri paikkaan sijoitetuilla ja suunnatuilla paneeleilla hakea, että virtaa tulisi päivän mittaan mahdollisimman monissa tilanteissa. Ehkä kaksi lataussäädintä ja diodia erottamaan toisistaan aamu- ja iltapaneelit.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Lämminvesivaraaja olenko minäkö O/M/V Muut 0 04.10.2014 20:02
Myydään / Vaihdetaan Lämminvesivaraaja vepele O/M/V Muut 0 07.09.2013 19:26
Ostettu Lämminvesivaraaja lepa77 O/M/V Muut 1 24.06.2013 16:55
Myydään lämminvesivaraaja o'boy O/M/V Muut 1 14.09.2012 16:18
Myyty Lämminvesivaraaja. 454SS O/M/V Muut 5 25.09.2010 14:32


Sivu luotu: 09:44 (GMT +2).