![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
__________________
Tein itse, säästin! |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Vaan oli riittävän lähellä haukipudastakin
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Akaan dieseliltä ainakin saa 5x0,32 kärkiä. Niillä menee reilusti yli 200hv:n vakiopumpulla kunhan vaihtaa isomman ahtimen.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Mitenhän vakio pumpulla ja turpolla tuo yhdistelmä? 200hv riittäis kyllä tänne....
__________________
Tein itse, säästin! |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Juhannuksesta asti ollu sellaaset suuttimet ja hx35 välijäähdyttimen kans. Katsastusta varten kävin penkittämäs pikku syötöillä täysin savuttomana niin silti tuli ekalla vedolla 185hv. Vakio turbollaki varmaan saa sen 200hv, mutta rasittaa kyllä konetta jo siinä vaiheessa se pieni pakopesä.
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Tein itse, säästin! |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Joo saa täysin savuttomaksi ja ahdonalaista syöttöä pienentämällä tuli muutoskatsastukseen kelpaava lukema 157hv.
|
#8
|
|||
|
|||
![]() Nuo dynon tehot; oletettavasti mitattu inertia- tyyppisellä dynolla?Lainaus:
Lainaus:
Nuo hitausmomenttiin perustuvat dynot sopii aika huonosti todellisen tehon mittaamiseen varsinkin HJ-61 kaltaisessa maasturissa: Siinä on todella suuren hitausmomentit voimansiirrossa ja koneessa, ja renkaiden merkitys korostuu entisestään. Olen nähnyt dynolappuja, joissa voimansiirron häviöksi on määritetty puolet, siis hj-60 vakiokone hukkaa melkein 40kw välille. Aikanaan tutkin noita, varsinkin 1hd-t suutinkärkiä, mitä kannattaisi laittaa.... (oli tarkoitus tuplata tehot) Nuo 12h-t:n suuttimet ovat jääneet vähemmälle; ulkomuistista nekin on ns. tappisuihkut? Vakiopumpulla ei yleensä ole ongelmia suuttimen kärjissä; taikka siis niiden virtaamisessa, vaikka ovat nuo "monireikäiset" -> siis pumpun max. annos "menee" myös vakiosuutinkärjen läpi isommilla kierroksilla. Toki suihkutuspaine kasvaa, ja se aiheuttaa ongelmia mm. suihkuputkien keston myötä, samoin pumpun laakeroinnin kestoikä lyhenee.... -> jos 12h-t moottorista "revitään" vakiopumpulla 1,5 kertaa nimellisvääntömomentti TAI -teho, niin tuota pumppu ei kestä pitkään. (hatusta vedetty "arvio" on, että kestoikä on noin 25-33% alkuperäisestä) ja kestää täsmälleen yhtäpitkään, kuin vakio, jos k.o vääntöä ei käytetä... En muista, millä elementeillä ja suutinkärjillä Yanmarin käytti tuossa marinoimassaan 12h-t:ssä (turbo oli eri, meridieseleissä myös pakopesä ja downpipe yms. oli vesijäähdytteisiä) Joku mielikuva, että tuosta olisi otettu suuruusluokkaa 230 hv, ja jollain tavalla huipputehon käyttöä oli rajoitettu käyttöohjeissa: ja jälleen suuruusluokkaa max. 15% tunnissa. Meridieseleissä, ja yleensäkkin veneissä/merellä: Nopeus on vapaa, jos ei erikseen muuta kerrota. Ja (asuttavissa) veneissä ei ole ollenkaan tavatonta että "kuskia" vaihdetaan "lennossa". |
#9
|
|||
|
|||
![]()
juttua kuulin että valtran nelireikäset kävis 12ht runkoihin pienellä ja tehoja lisää?
|