Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 26.09.2018, 21:34
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.347
Perusasetus

Taas on pimeätä kuin perkele...

Onko ledeistä tullut uusia kokemuksia? H4 ledejä tekisi mieli kokeilla harrastekalustossa. Mutta aivan surkeita ei viitsisi ostaa, jos edes välttäviä saisi

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 26.09.2018, 23:03
Mika_T Mika_T ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 13.11.07
Sijainti: N/A
Viestit: 1.780
Perusasetus

H4:ssa pitää olla lyhyelle valolle se valoa ohjaava "kauha" muuten valokuvio on ihan päin persettä.

Ex cruiserissa oli ostaissa paikallaan nighteye H4:set joissa tuo lyhyen valon varjostin on ja niissä kuvio oli seinää vasten katseltuna varsin järkevä. Eikä hajavaloa tullut mitään älyttömiä määriä, silti ne häikäisi omaakin silmää kun autoa edestäpäin katseli.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.09.2018, 06:16
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.915
Perusasetus

99 saapin umpioon sopii markan kiinalainen ledilamppu yllättävän hyvin


Kännykkäräpsy valotehosta lähivaloilla, yllättävän hyvä siis oikeasti ja pitkä sakara oikealla laitaa kuten pitää


Koko kesän ne on siinä ollu eikä kukaan oo räpsiny valoja mutta kaippa ne pitää leimalle poistaa..
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.09.2018, 06:45
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.887
Perusasetus

Mulla oli ex.suikassa edellinen omistaja laittanut led-valot nokalle. Ostettaessa luulin siellä olevan xenonit. Kyllähän ne hyvin valaisi. Ei siinä ongelmaa ollut. Ainut ongelma että ne valot oli K6000 värilämmöltään. Eli sellaista vähän sinertävää valoa. Ne on muuten melko paskat vesisateella. Jos ostat niin yritä katsoa jos saisit K4300. Ne on huomattavasti paremmat vesisateella. Myöhemmin vielä tuo kuskin puoleinen polttimo päätti korkata. Siinä on joku välimötikkä johtosarjassa, joka sitten päätti alkaa vähän sulamaan.. Sen myötä se aiheutti ongelmaa myös alkuperäisella auton johtosarjalle. Sinne kun laittoi tilalle normi H4 polttimon niin siinä paloi koko ajan pitkät ja se sytytti myös apukuskin pitkän. Jollain vajaa teholla se toimi kun ei ollut koskaan niin kirkas kuin apparin puoli. Piuhan kun otti irti niin apparin puoli toimi ok. Korjasin ongelman hakemalla biltemasta valovahvistin sarjan, sille heräte apparin puolelta ja valot toimi taas ok.

Eli ehkä jos tuollaisen sarjan laittaa niin kannattaa laittaa suoraan tuollainen valovahvistin sinne. Koska silloin se valovahvistin sarja korkkaa, eikä alkuperäinen johdotus. Sulakettakin voisi joka väliin laittaa niin estää auton vaurioita. Tähän tuoreempaan peliin en ostanut led valoja vaan otin sinne normi nightbreakerit. Ne ehkä korkkaa tuossa kevääseen mennessä. Yleensä ne on aina puolisen vuotta kestänyt.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 27.09.2018, 15:57
amatyyr amatyyr ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 31.07.17
Sijainti: Ylivieska
Viestit: 97
Perusasetus

Tuossa männäviikkoina kun käytin omaa hiluksia leimalla, juteltiin katsurin kanssa näistä korvauspolttimoista, ja kokeiltiinkin oikein suuntauslaitteilla katsoa mitä led-polttimolla saa aikaan (ja jotka ovat tietty nyt umpioissa paikoillaan). Kuviohan oli oikein nätti ja reilusti kirkkaampi kuin halogeenilla, ja kysyinkin, että jos polttimot olisivat sallittuja menisikö tämä läpi katsastuksessa, sain vastauksen 'ilman muuta'. Liitteenä on suttukuva suuntauslaitteen peilin kautta valokuviosta.


- amatyyr -
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	20180908_115746_HDR.jpg‎
Views:	710
Size:	246,1 Kt
ID:	87585  
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 28.09.2018, 07:03
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.347
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja amatyyr Näytä viesti
Tuollaiset laitoin varjostimen osalta hienosäädettynä kumpaankin, sekä omaan että appikokelaan hilukseihin: https://www.ebay.com/itm/A-Pair-96W-...72.m2749.l2649


- amatyyr -
Kysyin tuota led-lamppu linkkiä esim ebayhin viime keväänä. Vastasit, mutta tuo linkki on sittemmin kylmennyt. Millähän hakusanalla pitäisi vastaavia hakea ebaystä? Pelkkä "H4 led" antaa niin montaa erilaista lamppua, tyyppistä ja hintaista, etten niistä oikein tolkkua saa.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 28.09.2018, 07:34
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.915
Perusasetus

No juu ja kun totesin nuo saapissa olevat hyviksi niin meinasin tilata valmettiin samantien samanlaiset, samalta myyjältä samalla linkillä ja erilaiset lamput tuli
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 10:38 (GMT +2).