Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 14.08.2018, 09:07
Rak Rak ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 15.03.04
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.551
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 2,4TD Näytä viesti
Kyllä se on takka kun hohkaa siinä vaiheessa, ei lattia, vai miten kuumaa vettä ajat lattiaan?
Onhan noita taloja tehty missä on lattialämmityksen lisäksi tulisiija.
Meillä ei ole lattialämmitys kun kosteissa tiloissa kun muualta en lattiaa ole rikkonut, puulämmitteinen kiuas ja lämenee joka päivä yleensä. Tila kuumempi kuin takalla lämmitetty tila,lattia ei tee kiusaa. Jos on lämmin keli niin toki pirtti lämpenee kun lämpö talteen otetaan ovet aukaisemalla kun kosteus on pois mutta sekään ei ole lattialämmityksen vika.
Kyllähän koko rakennukseen varautuu enemmän lämpöä kylmällä kelillä koska silloin enemmän lämpöä tarvitaan.
Pattereissa pieni koko määrää kuuman veden että tila pysyy halutussa lämmössä, eli ne watit mitä tarvitaan.
Lattialämmityksessä noi sitten lasketaan putken halkaisjan, metrien sekä asennusvälin kautta koska on matalalämpöinen vesi mikä ajetaan, vielä kun se tehdään oikein niin että ulkoseinille omat lenkit ja muuten spiraaliin "meno" ja "paluu" vierekkäin niin lämpö on tasaisin.
Asunnossa sitten vaikuttavia tekijöitä on koneellinen ilmastointi, kerrokset ja lämpöä vaativat kuutiot,sisälämpö, eristys mökissä, noihin voi joutua asumisen aikana hakemaan automatiikalla säädöt kohdilleen.
Noista löytyy kyllälämpökameralla kuvattuja tuloksia jostain netistä miten tasainen on.
Josko on tottunut pattereihin ja sen kuuman huomaa, samoin ehkä vedon tunteen niin lattialämmityksellä ei huomaa.
Ripax taitaa tarkoittaa sitä että se lattialämmitetty laatta luovuttaa sitä lämpöä pitkään senkin jälkeen kun kierto on seis takan aiheuttaman lämpötilan nousun takia jolloin lämpötila sisällä nousee.

__________________
www.OFFROADOULU.com
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 14.08.2018, 10:48
jmk jmk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 08.11.15
Sijainti: Miehikkälä
Viestit: 1.453
Perusasetus

Juuri tuota olen kans yrittänyt sanoa, pakkaskelillä ajetaan tietyn lämpöistä vettä että haluttu sisälämpö pysyy. Kun säät lauhtuu niin lattia pysyy useamman päivän vielä lämpöisenä joka saattaa olla liian lämmin,
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 14.08.2018, 17:19
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Meillä on 1968 talo kokonaispinta alalta 224 m2, asuinneliöt ehkeen noin 180. Vesikiertolämmitystä on kaikki, lattiassa noin 50 neliöö kivilaatallla ja loput seinä patterilla. Lattiapiirejä 3 virtaussäätimillä, ja koko höskä termostaatin perässä, maks 32c vesi kulkee.Loput seinäpattereilla, jopa siellä noin 40 neliön tallissa .Olohuoneen 40 neliön tilassa on vuolukivitakka. Kodinhoitohuoneessa puuhella. Vettä lämmittää maakaasukattila, ulkolämpötila ohjaa oumannia, sekä kiertoveden lämpötila.

Ei kyllä ole mitään ongelmia tasaisen halutun lämpötilan kanssa, jossei akka innostu takan kanssa. Ei sinne lattiaan kannata liian lämpöstä vettä ajaa, ikinä. Eikä tarvii jos systeemit kunnossa ja oikealla mitoituksella. Ihe laittelin lattialämmöt.
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
ilmalämpöpumppu ???? mettäsika Chit-Chat 190 29.09.2015 20:49
Myydään / Vaihdetaan Ilmalämpöpumppu Holsethx55 O/M/V Muut 4 07.08.2015 10:13
Ostettu Öljykattila ja vermeet caltsu O/M/V Muut 0 28.10.2012 11:04
Myyty ANNETTU Jäspi öljykattila & tulisydän poltin liippari O/M/V Muut 2 03.11.2011 20:31
Myydään öljykattila,poltin ja säiliö j O/M/V Muut 3 05.08.2008 09:10


Sivu luotu: 03:36 (GMT +2).