![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kumityynyjen asennukset minimibidjetilla. Käytin RJ:n omia tyynyjä. Rungon kannakkeet joutui tekemään uudestaan:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Koska tämä on jonkinlainen pikaprojekti, niin kertomuskin etenee vauhdilla. Lopulta kone suostui sopimaan konehuoneeseen. Ahdasta meinasi olla tulipellin puolella. Etupuolelle olisi sopinut vielä yksi pytty lisää. Sitähän ei siihen voinut ajatella kun leima tarvitaan lappuun, ja RJ:n maksimitehot piti saada se 81kw+20%.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Megan kanssa suurimmat ongelmat liittyi nokan tunnistimeen. Alkuperäinen triggeripyörä on melko erikoinen, ja sen jouduin tekemään uusiksi että sain oikeaa dataa ulos.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Muutamia kuvia kytkinkopan sovitusjigisä. Tapoja on varmasti monia, itse tein sovituksin irroittamatta vaihteistoa autosta. Sorvasin kytkinkselin päälle sopivan holkin, jonka hitsasin tukirautoihin kiinni. Raudat tukevasti pultilla kiinni, ja näin sain akselin tarkan paikan selville.
Sitten sama toisinpäin. Sorvasin kytkinakselia jäljittelevän akselinpätkän ja näin sain tarkan paikan silmälaakerille. Hitsillä akselinpätkä kiinni tukirautoihin ja tukevasti pultilla kiinni. Huomattavasti helpompaa kuin koko laatikon virittely koneen perään. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Noista kytkimen pituuden eroista johtuen, painelaakeri piti varmistaa.Sen paikka muuttui noin 15mm, ja sorvasin sen perään ylimääräisen tukiholkin. Holkki on pelkästään naputtelemalla kiinni, niin käy vaihtaa uuteen painelaakeriin tarvittaessa. Kytkinkoppaan jouduin vaihtaamaan pallopäisen "sarana" pultin, jonka varassa haarukka liikkuu, pitempään.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Auto on leimattu ja muutosprosentteja tuli 14. Tämä on siis ihan käyttöpeli, ja sillä tullaan ajamaan päivittäin. Ensihavainnot on sellaisia että sisätilan puhaltimen laakerit vinkuu. En ole aikaisemmin kuullut... On hiljainen, vääntää alhaalta, ja kun pedaalia painaa, vetää suupieliä ylöspäin. RJ:ssä olisi pitänyt olma tällainen kone jo tehtaalta tullessaan. Tämä ei ole yber-tehokas, enemmän varmasti näilläkin palikoilla saa, mutta jokapäiväiseen käyttöön sopiva laite. Penkissä piti tietenkin käyttää, kun vaihtui moottorinohjaus. Jos olisin saanut Volvon oman ohjaimen pelaamaan, olisi riittänyt pelkkä muutoskatsastus. Katsotaan nyt miten alkaa pelaamaan oitemmän päälle. Alku näyttää lupaavalta.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mielenkiintoisen näköistä puuhastelua.
Lainaus:
No, mut kivahan se on tietää miten omat säädöt on onnistuneet. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään 16.5 sisäbedlock vanteita ja 36"-37" renkaita.Myös 46",49",53" ja 54" k-a renkaita | Mase | O/M/V Renkaat ja vanteet | 6 | 07.02.2014 09:08 |
| Ostettu Land cruiseriin(rj70) 31" renkaat | Samick | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 11.02.2013 18:45 |
| Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet | Dectane | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 19.01.2013 15:02 |
| Myydään / Vaihdetaan Continental 33"x12,5"-15" AT katupallerot 35" tai isompiin MT pyöriin | Sam66 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 27.06.2012 20:39 |
| Myydään 14" nastat, 18"kitkat, 20" kesät ja 16" insat | Zamppa | O/M/V Renkaat ja vanteet | 11 | 25.09.2008 13:43 |