![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Carps voisi valistaa tutkittiinko tuossa Fosserin tutkimuksessa mitään muuta kuin renkaiden vaikutusta onnettomuuksiin? En ainakaan mitään muuta nopealla googlettamisella löytänyt. Linkki tutkimukseen olisi hieno homma.
__________________
RASOR |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Trafin sivuilla todetaan tästä kuuluisasta tutkimuksesta seuraavaa: "Kyseisen tutkimuksen aikana henkilöautojen tienvarsitarkastukset olivat kuitenkin Norjassa erittäin yleisiä, mikä estää tutkimustuloksen suoran soveltamisen esimerkiksi Suomeen".
__________________
Tumpula Racing Team |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Pitää paikkansa. Aloitteessa käsitellään lause seikkaperäisesti ja perustellaan virheettömästi miten asia oikeasti on. Päätöksentekojärjestelmä ei ole tehtäviensä tasalla.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Vaikka auton katsastaminen aika hanurista oleva toimenpide monesti onkin, niin pidän silti hyvänä asiana sitä, että tulee rassailtua edes kerran vuodessa sellaisiakin romuja, joiden korjaamiseen ei ilman katsastusvelvoitetta löytyis mitään motivaatiota. Mielummin niitä korjailee kotipihassa ja tallissa, kuin että ajaa vehkeet tienpäällä niin loppuun, että tarviikin sitten jo hinurilla hakea raato kotiin totaalirampautumisen jälkeen. Ilman katsastusta saattais olla pientareet aika täynnä auton romuja...
Joten herra Crap, mulle on ainakin yks vitun hailee, että vähentääkö katsastus onnettomuuksien määrää vai ei, mutta aivan takuuvarmasti pysyy autot paremmassa kunnossa säännöllisesti katsastettuina!
__________________
-Pauli- |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Suurin osa auton omistajista ei tee tuota melko mittavaa auton omatoimitutkimista. Mites itselläsi huolto- ja korjaushommat sujuu - meneekö valmistajan huolto-ohjelman mukaan vai kuinka? |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Olen kyllä samaa mieltä siitä, että suurimmalla osalla katsastuksessa havaituista vioista ei ole mitään yhteyttä siihen, että auto ajautuis automaattisesti onnettomuuteen, mutta siltikin käyn mielelläni kerran vuodessa leimalla. Mielummin näin, kuin ihan täys villinlännen meininki!
__________________
-Pauli- |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Eeiii... Kyllä pyytäisin carpsilta perusteluita, miksi tuo hänen mainostama tutkimus on niin ihmeellisen hyvä verrattuna muihin vastaaviin. Muuten jää mielikuva, että tuo tutkimus jostakin syystä vaan miellyttää hänen tarkoitusperiä. Jos näin on, niin ei toivettakaan menestyä millään tasolla.
Varsinkin, kun näyttäs ilmaantuneen eriäviä/laajempaa tietoa olevia mielipiteitä tähänkin säikeeseen. Ja muuta perustelua ei carpsi ole kertonut, kuin sama hokema: tieteellinen tutkimus..... |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Liikenneturvallisuus ja ajoneuvon kunto on yksi asia katsastuksessa. Jos niistä ei sitten veivata, niin vaikuttaa katsastus toki muihinkin asioihin, kuten ympäristöasiat ja ajoneuvon yleiset käyttökulut.
Jos katsastuksen hinta tässä hirvittää, niin halvimman vikalistan olen ainakin itse leimakonttorilta saanut. Kustannuksia on säästynyt myös remonttien ennakoinnilla ja siten pienemmillä vioilla. Päästöasiat taitavat vanhemmissa autoissa olla ainoastaan vuosikatsastusten varassa. Enpä olisi ysäricorollasta itse viallista kattia löytänyt. Jos tässä ollaan autoille katsastusten sijaan rakentamassa jotain pakollista korjaamopohjaista, kustannukset varmasti nousevat omatoimikorjaajilla. |
#10
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Ennen huoltamista ja korjaamista joutuu autoa jollain tavoin joko vapaaehtoisesti tai pakollisesti katsastamaan. Itse katsastan autoa myös pakollisen katsastuksen lisäksi omatoimisesti ja etsin erityisesti alkavaa ruostetta. Viimekesänä löysin vaihdon tarvetta vetarin suojakumeista, polttoaineletkuista, jarruletkuista, jarru putkista, jarrusatuloista ja pakoputkesta. Homma jatkunee talven jälkeen. Autokorjaamot ei ole välttämättä kauhean omatoimikorjaaja ystävällisiä. Jos katsastusasemalla on tuttu katsastusmies ja mielellään kokenut, ymmärtää hän että kyseessä on omatoimikorjaaja, joka mielellään pitää autoa kunnossa ja voi keskustella asioista myös ennakoivalla asenteella, eikä pelkästään välttämätön paha. Tulevaisuus voi kuitenkin olla omatoimikorjaajalle hankala ja siirryttävä uudempiin autoihin. Viimeksi muokannut tekniikkamies : 30.12.2017 20:07 |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Ehkäpä tähänkin vois joku katsastusmies kertoa että kuinka monelta onnettomuudelta on säästytty kun on autoja hylätty....
Mutta ehkä carpsin kannattaa lähteä tekemään tosielämän tutkimusta tienpäälle sen sijaan että lukee kirjoista tai netistä toisten tekemiä, tiedä sitten kuinka perusteellisia ja kenen maksamia tutkimuksia |
#12
|
|||
|
|||
![]()
Ei tutkittu muuta kuin katsastuksen vaikuttavuutta liikenneonnettomuuksien määriin. Itse tutkimusteksti ja linkki löytyy aloitteen lopusta.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kesäajasta luopuminen - Kansalaisaloite. | TOPPAHOUSU | Chit-Chat | 39 | 30.03.2019 07:21 |
Trafin sivut ei toimi | Hcet | Chit-Chat | 14 | 27.12.2016 22:06 |
Trafin poikkeusluvat ovat henkilökohtaiset, ei auton | Kovakalu69 | Chit-Chat | 11 | 22.09.2015 15:18 |
Kansalaisaloite eurosta äänestykseen | patroltd | Chit-Chat | 1 | 16.07.2015 22:52 |
Kansalaisaloite ampumaratojen puolesta | Rak | Chit-Chat | 20 | 13.07.2013 21:47 |