Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.12.2017, 18:41
Mutis:n Avatar
Mutis Mutis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 08.04.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 1.176
Perusasetus

Aika monen ajatusmaailmassa työperäinen maahanmuutto ei varmaankaan ole niin iso ongelma kuin diskopaikanhakijat. Ja se, että vaikka nämä viimeaikoina suomeen tulleet 20000-30000 työllistyisi, niin se tulee viemään aikaa. Tällähetkellä TE-keskuksen sivuilla n.16000 avointa paikkaa. Kuulemma suomessa olisi ihan suomea puhuvia ja koulutettuja ihmisiäkin työttömänä.

__________________
RASOR
  #2  
Vanha 22.12.2017, 19:10
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mutis Näytä viesti
Tällähetkellä TE-keskuksen sivuilla n.16000 avointa paikkaa. Kuulemma suomessa olisi ihan suomea puhuvia ja koulutettuja ihmisiäkin työttömänä.
Ne jotka omalla kohdalla on puhunut tai on muuten saanut käsityksen, että maahanmuutto oli hyvä vaihtoehto, niin kyseessähän ei ole ollut mitkään TE-keskuksen touhut, vaan on ollut mahdollista edetä esim. yritysjohtajana kun on mennyt ulkomaille. Vanhoina aikoina taas kyse oli siitä kun Suomessa oli osalla ihmisiä varsin surkeaa ja vaikka Amerikassa kuulosti olevan mahdollisuuksia Suomen tilanteeseen verrattuna.

Olen nähnyt jotain Virosta Suomeen tulleita duunareita ja mamuja siis hekin kun Suomessa asuaa vaikka lyhyenkin aikaa. Veikkaisin kyseessä oleva senkaltaisen motiivin, että yrittää rakentaa parempaa tulevaisuutta kotimaassaan ja ei mitenkään erirityisesti juuri Suomessa halua olla hommissa? jos vastaava mahdollisuus osuisi kohdalle kotimaassa.

Joiltain eläkeläisiltä kuullut, että tykkäävät asua jossain Espanjassa ja pelailla golfia.

Maahanmuutosta Suomeen voi tulla hyvää ehkä silloin jos ihmiset on täällä onnellisia. Pakolaisten tilanne ei ole pääsääntöisesti kovin onnellinen vaikka olisivat discopakolaisia.
  #3  
Vanha 22.12.2017, 22:39
petroman petroman ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.07.09
Sijainti: askola
Viestit: 1.322
Perusasetus

Teknikkohan murjoo vitsejä urakalla. Tai ehkä vain puhutaan kahdesta eri asiasta..
Siis virolaiset mamuja? No entiijjä, tekevät kyllä täällä kovasti töitä. Mutta vievätkö ansaitut rahat kotimaahansa? Heidän oikeutensa toki tehdä niin. Mutta mielestäni ei täytä maahanmuuttajan kriteerejä, jos käyvät keikkahommissa ulkomailla.
Ja mitenkäs liittyy tähän nyky-ajan siipeilymuuttoon nuo esivanhempien ameriikanreissut?
Uskoisin, että sinne ameriikan ihmemaahan lähdettiin työn perässä. Ei odotettu täysylläpitoa ja rahaa ilman vastiketta. Vai näissäkinkö mietteissä olen väärässä?

...ne ketkä tulee tänne töitä tekemään, eivät maksa veroja tähän maahan, vievät rahat kotimaahansa. Ja vievät mahdollisilta oman maan työttömiltä työpaikan.
Ja oikeat mamut tulee muuten vaan, ainoastaan kulu-eräksi. Voihan toki jonkun jälkeläinen ryhtyä oikein duunariksikin. Mutta se taitaakin vaatia sukupolven-pari aikaa.

Siis voin olla väärässäkin ajatuksineni, mutta en automatic usko noita latteuksia, mitä hoetaan maahanmuuton ihanuuksista kerta toisen jälkeen.
  #4  
Vanha 22.12.2017, 23:20
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Ei puhuta pelkästään kahdesta eri asiasta, vaan monenlaisista ihmiskohtaloista, jotka on vaihtelevista lähtökohdista ja motiiveista käsin syntynyt.

Virolaiset mainitsin esimerkkinä, jossa on sellaista porukkaa, että on jotain mahdollisuutta päästä kärryille mikä tilanne koska Viron tilannetta voi halutessaan helposti seurata. Parhaimmillaan on hyötyä tullut Viroon ja Suomeen.

Yritän laittaa tähän isoisän kotikulmien osoitteen sellaisella tarkkuudella kuin pystyn ja isoisän kohdalla tilanne oli niinpäin, että oli syntynyt rapakon takana. Tilanne voi muuttua ja kaikki ei voi elää synnyinseuduillaan.

Google Earthilla tai Mapsilla näkee kulkemalla junaradan ali East Tremont Avenueta:
1071 East Tremont Avenue, Bronx, NY 10460

Amerikkaan lähdettiin käsittääkseni siksi koska Suomessa monella oli varsin karut olot. Siitä kertoo osaltaan vuosisata sitten ollut kansalaissota. Amerikalla oli silloin myös hyvä tai ainakin mielenkiintoinen maine.

Sitä ajan nimenomaan takaa, ettei ole hyvä asia jos maahan tulee paljon ihmisiä hyljeksityksi ja huono-osaiseksi ryhmäksi. Itse pidän mahdollisena, että huonossa tapauksessa tulee sukupolvien yli menevää huono-osaisuutta, rikollisuutta, ääritekoja, jengejä ja ghettoja.

Minä näen tilanteen niin, että maailmanlaajuisesti maahanmuutossa on mahdollisuuksia, mutta siinä on myös huonoja puolia ja riskejä.
  #5  
Vanha 22.12.2017, 23:48
rane58:n Avatar
rane58 rane58 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 25.10.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 2.377
Angry

Pääasia että kunniakansalaisilla menee hyvin...


Hallitus lopetti ruoka-avun suomalaisille – laittomasti maassa oleville palvelut ilmaiseksi!.


Suomen pääministeri Juha “Jihad” Sipilä, joka asettaa muualta tulleet suomalaisten – omien verisisartensa ja -veljiensä – edelle.


Aina valitellaan sitä, että vastakkainasettelua tulisi välttää: turvapaikanhakijoita ja suomalaisia köyhiä ei pitäisi asettaa vastakkain.
Mutta realiteetti on kuitenkin se, että turvapaikanhakijat – myös kielteisen päätöksen saaneet – asetetaan suomalaisten vähäosaisten edelle tuissa.



https://mvlehti.net/2017/12/21/halli...ut-ilmaiseksi/

__________________
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti.

Jeep Grand Cherokee 4L suora-6. vm-95.

Oldsmobile 98 Luxury Sedan V8 425cid super rocket. vm-66

Honda CB 750 F2 Seven Fifty. vm-98

MYYTÄVÄNÄ:
https://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=8912
  #6  
Vanha 23.12.2017, 00:15
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.398
Blog Entries: 5
Perusasetus

Koskahan tulee se viimeinen piste, että porukalla ei enää huumori riitä jatkuvaan päähänpotkimiseen mitä täällä oman maan kansalaisia kohtaan harrastetaan...
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone
  #7  
Vanha 23.12.2017, 06:51
Luoppis Luoppis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 17.01.10
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.154
Perusasetus

”Konsultit eivät ole halpoja” – Suurmoskeijahanke pitää Bahrainista saamansa 400 000€

Tämähän ei ihan suoranaisesti liity turvapaikanhakijoihin, vaikka heistä valtaosa on muslimeita. Mutta hyvin puhallettu 400 000 euroa omaan säätiön pussiin mistä sitä voidaan hyväveliverkolla jaella "konsulteille".
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 16:35 (GMT +2).