Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.12.2017, 08:58
temmi_hoo temmi_hoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.01.11
Sijainti: Jokikunta, Vihti, Suomi
Viestit: 553
Perusasetus

Verkonvaihtokytkimen on oltava semmonen, että missään tilanteessa ei käyttövirheen tai laiterikon vuoksi ole mahollista syöttää verkon suuntaan sähköä. Tästä syystä kontaktoriviritykset ei missään nimessä käy ja sen tosiaan pitää olla vaihtokytkin.

Joku tarkempi määräys mut myös jo ihan arkijärki sanoo, että 1-0-1 tyyppinen kytkin on hyvä, niin käy laitteisto kylmänä eri syöttöjen kytkemisten välissä, eikä tarvi miettiä synkronointia. Nyt en kyllä aio kaivaa määräyskirjaa esiin kattoakseni pykälän numeroa.

Kiinteitä sähköasennuksia luonnollisestikaan ei saa tehdä ilman pätevyyksiä ja tämmösen asentaminen mökin seinään mittakeskuksen viereen vois olla vähän paikasta riippuen tunnista puoleen päivään askartelu.

Jotta tää ei nyt jää ihan vaan huuteluks ni linkkaan sopivia tuotteita, jotka toki voi yksivaiheiseksikin kytkeä. Näitä siis ei käytännössä valmisteta muuten kun kolmivaiheisina.

DIN-kiskoon 63A vaihtokytkin, joka kaipaa kaverikseen tietty koteloa

https://www.finnparttia.fi/epages/fi...ducts/VK363DIN

Täysin valmis ja kallis purnukka 3~16A syöttöliittimellä ja indikaattorivalolla

https://www.finnparttia.fi/epages/fi...oducts/VK516KP

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 09.12.2017, 17:53
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Paattiin laitettiin aikoinaan kontaktori verkonvaihtokytkimeks maasähkökaappiin, karkas uudesta 2,5/5 kw invertteristä toimintasavu heti koekäytöllä....en suosittele!!
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 10:42 (GMT +2).