![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
HJ60 jätti tielle - auttakaa aloittelijaa (@TRE)Hojo turvallisesti kotona! Niinhän siinä juuri oli päässyt käymään, että tankki oli vain tyhjennyt ja ottanut ilmaa pa-järjestelmään. Tokeni tosiaan viimeisillä vinkeillä, vaikken tiennytkään päästää ilmoja pihalle nippan kautta, vaan pärskäyttelemällä siirtopumpun korkin välistä. Naftaa tankkiin ja satakunta km luotettavalla mörinällä kotipihaan. Mitään ei siis onneksi ollut hajonnut, vaikka saakeli kun säikähdin että hetikö se kosahti. Seuraavaksi pitää alkavalla viikolla tutkailla saisiko mittarin toimintaan, kunhan saan pirssin kaverin tallille. Suurkiitos vielä kaikille ongelmaani aikaansa uhranneille, solidaarisuutenne palautti uskoni ihmisiin! ![]() PS: maantieajossa 80kmh moottorijarrutuksessa vitosvaihde hyppää yhtenään pois silmästä, onko normaalia vai enteileekö laatikon menoa tms, ts. pitääkö olla huolissaan? Ei varsinaisesti haittaa käytössä mitään, koska vitosella ei voi ajaa rajoitusten mukaan kuin aivan pintakaasulla ja nelosella puolella kaasulla pääsee samaa vauhtia. Sinänsä siis turha ja harmiton vika, mutta kiinnostaisi vain tietää.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mitä tuohon vitosella ajoon tulee, niin päteekö hj.ssa sama ohje/sääntö (kokeneemmat hj omistajat vahvistakoon/kumotkoon ajatukseni) kuin pienempiinkin toitsuihin ja moniin muihinkin. Eli pitää olla nopeutta tarpeeksi jos vitosta käyttää, että laatikon voitelu toimii suunnitellusti, ja rasittaa vähemmän moottoria ja laatikkoa myös.
__________________
Harbor Cruisers |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Juu kuulemma roiske voitelu vitosella tai siis isot pojat on kertonu
|
|
#4
|
|||
|
|||
haluisin joukkoonne
elikkäs hj hakusessa ja nyt löytyikin upean näköinen yksilö mutta 4 vaihteisessa laatikossa ykkönen hyppii päältä kuulemma. Unohdanko heti koko homman? ajomatkaa kumminkin hakureisssulla tulisi noin 500kilsaa
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Emmä lähtis noin kaukaa hakemaan jos laatikossa on selvästi vikaa, jossei vika näy todella selvästi hinnassa.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
|
#6
|
||||
|
||||
|
joo laatikon vaihto on edessä kuitenkin jossain kohtaan.omasta mielestä ei hyvä jos vaihteet hyppii pois päältä.
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa Viimeksi muokannut lepa77 : 19.10.2017 14:57 |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Kyllä ehjiä laatikoita löytyy Ja tämä on vaan mun mielipide |
|
#9
|
|||
|
|||
Jakolaatikko hj61
Sillälailla. Ulvonta alkoi. Kiv kiva... Parissa kuukaudessa jakolaatikko tiputteli öljyt. Seissyt nurtsilla ja vuoto jäänyt huomaamatta. Olisiko täällä kenelläkään toimivaa jakolaatikkoa? Ostaisin pois. Minkähän arvoisia mahtavat olla? Taas tuli törmättyä ongelmaan josta ennäköjään tiedä mitään.
Tamgearsin ohjeet olivat, että laatikko irti ja auki ja uutta kalikkaa sisään. Kuulostaa ihan järkevältä ja sillä suunnitelmalla etenenkin, jos ei löydy mitään parempaa vaihtoehtoa. Eli saa tarjota laatikkoa tai muita ideoita. Pikkuisen orpo olo ilman autoa...
__________________
A hard-on doesn’t count as personal growth
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#11
|
|||
|
|||
|
Jos kokonaisuus on muuten kunnossa niin korjattavissahan tuollainen vika on. Itse hankin HJ61:n vuosi sitten ja 5-vaihteisessa laatikossa vikoi jo koeajolla 3-4 välinen synkro. Nyt 17tkm myöhemmin autosta on korjattu paljon muuta, mutta ei vaihteistoa. Ja tuo 4:lta alaspäin vaihto menee välikaasulla niin hyvin että vika on jo hetkittäin unohtunut.
|
|
#12
|
|||
|
|||
|
Jeps hinta ei mielestäni paha ole. joitain öljyvuotoja autossa on ja ehkä jonkinverran ruostetta. (ei kuulemma paha) itse olen vielä alottelija hoojiiden kanssa mutta puhuivat että ykkösen synro oisi rikki?. jokatapauksessa taidan lähteä katsomaan autoa. ei tää kuume muuten laannu. ihan käyttöautoksi olisi tuo tarkoitus jatkojalostaa tuosta.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Discovery topic | Heguli | Chit-Chat | 266 | 21.08.2025 08:39 |
| Huutonet Topic | psychobilly | Linkit | 15 | 03.03.2016 22:38 |
| Syntymäpäiväonnittelu -topic | Skorpioni | Chit-Chat | 116 | 02.03.2014 18:32 |
| Flippikeula topic | Repro | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 03.12.2007 21:37 |