![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Minkäslaisia kokemuksia noista renkaista on kertynyt?
__________________
Todistetusti kohtuuton käyttäjä ja ylikuormittaja... |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Pito on hyvä, toki kuvio on vielä uusi ja terävä. Kapeus toki tekee sen että kaivaa helposti. Olen kuitenkin yllättynyt miten hyvin menee pehmeässäkin. Sen mitä leveydessä häviiä, korkeudessa voittaa versus edelliset 37x13 boggerit. Suot pelotti eniten mutta nyt muutamien safarien kokemuksella ei iso ongelma, tosin tätä vaikea todeta kun olosuhteet muuttuu. Maantiellä ihan OK ajaa. Vähemmän uraherkkyyttä mutta kapeus tekee varmaan sen. Rengas on kova ja nyt koitin ajaa pienilläkin paineillä 0,1-0,5 mutta epätarkat mittarit valehtelee. Ei elä mitenkään erikoisesti verrattuna boggeriin, toki kyljen paksuus on about 25mm. Kerran tippui kumi vanteelta kun vedin pimeässä umpireitin läpi, huomasin vasta aukeammalla uralla että ei oikein käänny. En tiedä vuotiko vai mikä sen teki. Sitten nostin taas painetta reilummin. Hinta/laatu suhde on kohdillaan, vähän kun saisi leveämpänä ja pehmeämmällä mutta kestävällä rungolla olisi tosi hyvä. Vähän himoittais 38,5x15x15 boggerit mutta sitten todellisuus läpsäyttää naamalle ja muistan että näitä saa boggereiden hinnalla melkein kolme sarjaa. Boggerit olisivat vähän leveämmät ~933mm/342mm vs ziarelli ~930mm/260mm.
Kuvassa laskin paineita reilusti alle 0,5bar, takana enemmän. Vähän jo pullottaa. Täytyy nyt tehdä kotona testi ja laskea kaikki ilman pihalle ja katsoa miten kantaa. Samoin auton paino pitää käydä vaakaamassa. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
kyllä ainakin insoista on kokemusta 285/75-16 ja boggereista 35/14.5-15 monessa kohtaa insat piti paremmin mielestäni ja lumessa paljon paremmat.
boggerit on vaan paljon paremman näköset mut hinta kohdallaan kun boggeriin vertaa!
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty BJ-40 Projekti | mss | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 05.06.2016 20:17 |
| Myydään Bj-40 projekti | kares | O/M/V Ajoneuvot | 16 | 19.03.2014 23:04 |
| Bj 40 projekti | _JT_ | Maasturiprojektit | 277 | 28.02.2013 22:09 |
| M: TOYOTA BJ-40 projekti | tepa78 | O/M/V Ajoneuvot | 12 | 15.03.2008 15:47 |
| Bj 40 -76 projekti | elhapero | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 04.03.2008 23:00 |