![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Mikä laturi menis suht helpolla?
sais olla 70-90a? |
|
#4
|
|||
|
|||
Grandvitaraan vesi pirttiin..
Olipa melekonen sajekuuro ja suikkari seiso tuolla pihalla. Nyt kuskin jalkatila oli märkä ja myös sulakerasiassa oli kosteutta. Mistä vesi pääsi pirttiin? Konepellin saranan vieressä on reikä, onko se joku reikä mitä kautta veden mikä tulee tuulilasia pitkin pitäisi valua pois vaiko kenties tuosta pääsee vesi sisälle?
http://aijaa.com/rYS0YH |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ota noi mustat muoviritilät irti ja katso mistä veden pitäisi poistua. Jos siellä on sellaiset syvennykset ja kumiputket millä vesi ohjataan pois sieltä,Niin saattavat mennä tukkoon esim.havunneulasia ja vanhoja lehtiä. Joko hän sai koneen nykimisonkelman setvittyä? |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Pitääpä tutkia kuhan loppuu satamasta.. Joo, nykimiseen löyty syy. Ainakin kun käytettiin toisesta GV:sta nokka-akselin asentotunnistinta niin ei puolentunnin koeajolenkillä nykässy kertaakaan ja kun vanahan ruuvas takas niin pari kilsaa ja hyyty tienposkeen, ens viikolla pitäs tulla vereksen osan saksanmaalta
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Ostin suzuki swiftin 1,3 gl koneen luovuttajaksi tuohon mun omaan suskaan. Swiftin kone käy vähän oudosti tyhjäkäyntiä .jotenkin pätkimällä ja välillä tasaantuu.. missähän vika. Ja täys kaasuvedolla jotenkin booaa mut ku höllää vähä kaasua ni vetää paremmin.
Vaihdettu seuraavat Tulpat ja johdot ja jakajankansi. Venttiilit säädetty. Tyhjäkäynnillä jostain syystä vähän naputtaa. Huonot öljyt. Pitääkö swiftin pyörijässä olla siinä keskellä semmonen peltijousi kieli vai ihan tasapinta?
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
|
#8
|
|||
|
|||
Aaz 1.9 td Suzuki samurain keulaan
Kaikki vinkit ja neuvot olis tarpeen kun päästään kohta sovittamaan konetta suzukiin.
Nyt löytyy jo moottori korvat, sovitin laippa ja Suzukin 3 lapanen sintteri levy. Kone just Jakopää rempassa ja sit pitäis rupee purkaa vanhaa mottia pois keulilta. |
|
#9
|
|||
|
|||
sj410 -83 takariipukkeet
Onkos muilla tullut moista vastaan että takariipukkeet hakkaa koukun runkorautaa vasten? Sai taas ihmetellä ku alustan vaihon jälkeen kalkattaa kuopissa ja jakolaatikon kiinnikkeekki vaihoin. Varmaan häätyy näyttää rälläkkää ja migiä tuolle raualle että saa tillaa riipukkeille..
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#11
|
||||
|
||||
SJ:n sähköongelmia
Katosi SJ 410:stä virrat eikä siis starttaa eli mitään virtoja ei tule mittaristoon. No heti ajattelin, että virtalukon pohja tais mennä, sillä kaikki sulakeet oli ehjiä. Samoin akun navat katsoin läpi. Samoin maadotukseen vielä lisäsin miinusnavalta apukäynnistykaapelin. Startin puolelta johdotkin oli OK. Vilkut ja äänimerkki toimi niin kuin ovat toimineet ennenkin vaikka avain ollut off asennossa. Meinasin jo alkaa purkamaan virtalukkoa pois kunnes huomasi kokeilla valoja. No valot ei toimineet vaikka ennen ne ovat toimineet ilman että on virrat päällä. Kysymys kuuluukin, että onko valot ja virtalukon virrat saman sulakkeen takana ja jos on niin minkä niistä neljästä. Tietäisi että mitä johtoja lähden seuraamaan. Sulakerasian olen jo yli vuosi sitten vaihtanut latta/GM sulakkeelliseen ja liittimet vaihtanut myös.
__________________
Kyllä tuosta Toyotalla yli mennään, ku menin minä siitä talvella yli Lynxilläkin! |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Tarkista kuskinpuolelta tulipellistä konehuoneesta se pieni maajohto että saa maita kunnolla vaikka aluksi. Ja moottorin maadotus kans kuntoon rungolle ja korille.
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
|
#13
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Kyllä tuosta Toyotalla yli mennään, ku menin minä siitä talvella yli Lynxilläkin! |
|
#14
|
||||
|
||||
|
Ite tilasin virtalukon eBay:n kautta Intiasta. Suomesta voi olla hankala saada, ehkä ?
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#15
|
||||
|
||||
|
Mulla on ainakin ehjiä virtalukon pohjia jos tarvetta ilmenee
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
![]() |
| Luokat |
| samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
| Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
| Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
| Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
| Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |