Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #23  
Vanha 28.02.2005, 13:44
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Lainaus:
quote:Niinhän se on että tiepiiri, tässä tapauksessa Turun TP:n Salon toimisto on normaalisti vastuussa tuon alueen yleisten teiden hoidosta, joko itse tai alihankkijoidensa kautta, mutta tuo tapahtui juuri kilpailun jälkeen ja mitä ite on noissa hommissa ollut kokemuksia saamassa niin kyllä yksityiset tiehoitokunnat tai tiepiiri vaativat tien käyttölupaan pykälän jossa nopeuskilpailuun käytetty tie hoidetaan kilpailun jälkeen vähintään kilpailua edeltävään kuntoon, siis vuokraajan= kilpailun järjestäjä toimesta. Se sitten on ihan sama kuka sen tekee, mut kisan järjestäjä siitä on vastuussa että se kunnostus tulee tehtyä.
By:sippis
Konnevedellä sirkkamäki oli aikoinaan 80-luvulla suurajojen EK-pätkänä ja tie annettiin pikataipaleeksi sillä ehdolla että kisajärjestäjä hoita tien kunnostuksen kisan jälkeen. Oli muuten tie hyvässä kunnossa vuosikausia kun se kerran vuodessa käännettiin ympäri ja lanattiin ja sorastettiin ja kerran vielä lanatiin ja jyrättiin kuntoon, ei ollut nimismiehen kiharaa, monttuja tai muita, pelkkä siloinen ja hyvä hiekkatie.
Lysti loppui kun erältä rattimieheltä meni auto jonkun mummon aidasta läpi ja mummo ei enää tästä suuttuneena antanut lupaansa tien rallikäyttöön vaikka vahingon aiheuttaneet kuskin tiimi korjasi koko aidan uudeksi ja maksoi korvauksia ja siten, kun EI niin EI. Nyttemmin tie on kärsinyt tästä, on monttua ja kiharaa ja ei auta vaikak kuinka lanataan ja sorataan. Kyllä rallin ajaminen tekee hyvää hiekkatielle jos tie vain hoidetaan kisan jälkeen kunnolla. Oli se vaan eri hienoa saada aina vapaalippuja ko. ralliin ja niitä lippuja muuten tuli sitten monelle pätkälle, samoiten oli kivaa pysäytellä testiä ajavia rallikuskeja ja metsästää nimmareita, oli mikkolaa, röhr:iä, salosen timon nimmaria, hennka toivosta..... ja niitä tiimien tarroja sai kantaa selkä vääränä kotiin. Oli se NIIIIIIIN kivaa pienen pojan mielestä

Tässä lakitekstiä tien hoidosta. Lueppas kappale 2,3 ja ensimäinen lause, siinä ytimekkäästi mitä laissa sanotaan. Tuon lain perusteella tieliikenne piiri ei olisi hoitanut toimeaan sille kuuluvalla tavalla ja maallikon oikeustajun mukaan tiepiiri olisi korvausvelvollinen, ainakin sen perusteella miten itse luin lakia. Tosin minäpä en olekkaan lakimies <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


-- Wannabe OFF-roader --


Edited by - L-200 on 28/02/2005 13:49:04
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Turun Offikisa RJCOBRA Tapahtumat 11 18.04.2008 07:36
M: .22 ammuksia reilu 100 kappaletta Ex_inkkari O/M/V Muut 8 15.01.2007 09:56
Reilu peli! Chit-Chat 9 29.07.2005 08:35
Turun Sinappi bono Cooking & Food 0 05.11.2002 09:18
Reilu lakimies SamppaFIN Jokes 0 17.10.2002 17:24


Sivu luotu: 16:21 (GMT +2).