![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Semmosta on liikkeellä. ![]()
__________________
"I hope that`s okay - if it isn`t, fuck it." -Lemmy Kilmister R.I.P 1945 - 2015 |
|
#2
|
|||
|
|||
yj ikkuna tiiviste
Kittiäkö vaiko ei ikkuna karmin ja korin väliseen tiivisteeseen. Tiiviste uusi, entinen oli liima massattu reilusti .karmi kunnostettu ja rungon puoli myös , pysyykö vesi ulkopuolella ilman massoja.
|
|
#3
|
|||
|
|||
yj bensa tankin venttiili kolahdus
Elikkäs kun kaasuttaa reilummin ajossa, niin polttoaine tankin venttiili jysähtää aika kovasti.onkohan venttiili sökö vaiko vetää liikaa alipainetta tankille. Polttoaine ei haise missään vaiheessa.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kokeile ilman korkkia.
__________________
Jeep ISORY |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Terve.
Tuli vaihdon kautta tommonen 1995 vm YJ Sahara 2.5 koneella ja manuaalilaatikolla pihaan ja sitä tässä pikkuhiljaa rupean jalostamaan mikäli ei tommosenaan kaupaksi mene. Vikalistalta ensimmäisenä löytyy vaihdelaatikon synkrot ääntää tiedossa oli että 3 vaihteella rusahtaen mutta aika ilkeä ääni tuntuis myös isommissa nopeuksissa kuuluvan kytkin pohjassa maantienopeuksilla. Mitäs vaihdelaatikkoa tohon vois suoraan tarjota tilalle kun noita YJ manuaaliaskeja ei ihan kauheesti näytä tyrkyllä olevan. Ja onko kukaan tehnyt swappia manuaali-automaatti jos siihen rupeis esim xj jeepistä tekniikkaa uittamaan.
__________________
Jeep Grand Cherokee Zj 4.0 1996 Jeep Grand Cherokee Wj 2.7 2004 Jeep Cherokee Xj 4.0 1990 Jeep Cherokee Xj 4.0 1991 Jeep Cherokee Kj 3.7 2004 Jeep Wrangler YJ 2.5 1995 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Onkohan tuota Paimelan Paronilla myynnissä olevaa Wrangleria kukaan käyny tutkiskelemassa? Olis vaan pitkä matka lähtee potkiin renkaita...
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Iski kauhian kuumeen päälle saada ens kesäks V8 Wrangleri suorilla putkilla cruisinkiautoks. Nettiautossa olisi -90 4.2 manuaali jenkkituonti täyspäästömalli tarjolla ja toisaalla -93 Grand Cherokee 5.2 sopurahalla tekniikan luovuttajaks.
Menisi juuri teho ja tilavuusrajoihin tuo 5.2 ko autosta. Haluaisin samalla päivittää automaatiksi. Sit tarvittaisiin asiantuntijaraatia kertomaan voinko teknisesti ottaa koko moottoripaketin jakikseen asti cherokeesta ja istutttaa sen järkevästi Wrangleriin. Akselit ei taida mennä enää bolt-on kun Wranglerissa on lehtijouset ja Cherokee kierrejousilla? Tarkoitus olisi pitää homma mahdollisimman bolt-on-tyyppisenä. Jos loota ja jakis ei sovi, niin sopiiko 5.2 kone tuohon manuaalilootaan kuinka helposti tai sopiiko automaatti wranglerin jakikseen? Onko -93 grand cherokeessa jo kuinka monimutkainen ajonestolaitteisto ja kokemuksia johtosarjan siirrosta? Nimimerkillä Hurahtanut
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| vitaran suurin rengas | BryGgi | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 09.03.2013 15:33 |
| suurin mahdollinen rengas rockyyn?! | jonza | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 05.11.2011 18:39 |
| Suurin sallittu rengas koko Pajeroon? | Osmo87 | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.10.2008 18:39 |
| LN65L Hilux suurin sallittu rengas? | p3ku | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 29.11.2006 09:45 |
| Useampi rengaskoko otteeseen muutoskatsastamalla | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 11.02.2006 09:37 | |