![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Vilkku ongelmaLöytyykö täältä tietäjää vilkkujen sielunelämästä. Vilkkuissa mielenkiintoinen ominaisuus. Vilkut toimii viiksestä jos hätävilkku kytkin on päällä. Vasen Vilkku toimii normaali nopeudella. Mutta oikean puolen vilkkussa rele napsuttaa tuplanopeudella. Jos hätävilkku kytkimen painaa pois päältä, niin silloin ei toimi Vilkut ollenkaan. Ja hätävilkut eivät toimi muutenkaan. Sähkökuvan mukaan hätävilkun kytkimelle pitäisi tulla virtaa kahdesta piuhasta. Vihreä valkoisella viivalla ja vihreä oranssilla viivalla. Molempien pitäisi tulla oman sulakkeen läpi kuvan läpi. Mutta kaikki sulakkeet on ehjiä. Ja omasta sulake taulusta en löydä kuin vihreä valkoisen piuhan. Nyt on sopivan haastavaa jälleen. Vilkut kun saisi toimimaan niin alkaisi auto olemaan taas nipussa.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ettei ois jälkihäiriöitä tuosta maa ongelmasta joka oli aijemmin. Kokeile maadoittaa oikeanpuolen kaikki vilkut ja kokeile alkaako pelaamaan.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tämä nopeasti oikean puolen vilkuttaminen ratkesi. Kun oli ollut etuvilkut irti koneen pois oton aikana, niin oli huonosti liittimen napa kiinni. Ei toiminut siis etuvilkku oikealla. Sen sain toimimaan.
Vielä jää kummittelemaan hätävilkut. Jos olisi hieman viisaampi niin kenties ymmärtäisi ongelman. Mutta kun on lusikalla annettu sähkö osaamista. Sehän tässä vituttaa kun auto alkaa olla nipussa muuten. Niin olisi ollut hyvä tähän samaan nippuun saada hätävilkut toimimaan kunnolla. No, harrastamista harrastamista. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Tuli hankittua tämmönen 1990 vuoden HDJ-80 465000km mittarissa. Kiinnostaisi auton historia kun huoltokirja loppuu 2006. Rekisteritietojen haku ei paljasta omistajia ja lukee vain yksityishenkilö. Kiinnostaisi kovasti onko kk laakerit vaihdettu ja mitä muuta tuohon on tehty.
1.omistaja 28.05.2016 - 12.09.2016: Jarmo Rinta-Jouppi Oy, LappeenrantaLentokentäntie 5, 53600 LAPPEENRANTA 1.omistaja 14.07.2005 - 28.05.2016: Yksityishenkilö Entinen omistaja 24.01.2000 - 14.07.2005: Yksityishenkilö Entinen omistaja 12.01.2000 - 24.01.2000: BILIA OY AB, Puusepänkatu 2, 00880 HELSINKI Tiedän ainakin että pumppu on huollettu, startti ja laturi on uusia. Ilmastointi ei pelaa, olisko aineet hävinneet? Etulamput on H1 mutta jollain ihme sovittimella H4 näköseen liittimeen? No pitkät kun laittaa päälle niin kuskinpuoleta sammuu kaikki valot? Kaikenlaista pientä kivaa tiedossa, tarkoitus jalostaa tästä käyttis + "makkaranpaistosafari" peli. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Kannattaa ne kk-laakerit kattoa vaikka ois vaihdettukin. Ite avasin laakerit jotka oli huoltokirjan mukaan 100tkm aiemmin vaihdettu liikkeessä niin taas oli vaihtokunnossa. Tiedä sit oliko vanhat punametalliset vai toyotalaiset.
Jännä homma jos sulla lukee vaan yksityishenkilö kun ite olen parit tiedot tilannut ja niissä on ollut nimet ja paikkakunnat. Oiskohan siinä eroa minkä yrityksen kautta ne tiedot tilaa?? |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Hodarissa on nuo pitkien umpiot h1 kannalla mutta johtosarja on tehty h4 kannalle. No sitten siinä välissä on tuo hieno adapteri viritelmä.
Kannattaa suosiolla tehdä uusiksi kaikki ajovalojohdot ja herätteet uusille releille sitten alkuperäisestä johdotuksesta. Tulee hyvät ja kirkkaat valot. Alkuperäiset johdot on liian ohuet ja aiheuttaa sulakerasian pohjan ja relekantojen sulamisen. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| 4Runnerin omistajat tänne | Daddy's Toy | Chit-Chat | 34 | 12.10.2022 09:51 |
| Suzukin omistajat tänne | Suzukisj410K | Chit-Chat | 260 | 17.06.2015 12:01 |
| Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! | baxxter | Chit-Chat | 16 | 24.05.2013 20:27 |
| Jeepin Omistajat Tänne | KössiKenguru | Chit-Chat | 114 | 03.10.2012 19:02 |
| BULLTERRIERIN omistajat tänne! | Urbancityboy | Chit-Chat | 14 | 20.09.2009 18:30 |