Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.12.2016, 22:39
_kekkula_:n Avatar
_kekkula_ _kekkula_ ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland
Viestit: 919
Post

Eilen ja vähän tänäänkin nysväiltiin. Jotain sähköjohto hommia oli siinä työn alla, kunnes innokas apumies tuli käymään. Päätettiin vaihtaa ne uudet +75 trailmaster etujouset. Oli nopea helppo juttu kun edellisestä vaihdosta kolmisen vuotta ja max 2000km.

Noo yllätys oli suuri kun mittailttin muutosta vanhoihin S lle vääntyneisiin OME jousiin, korotusta 11mm.








Tälläinen mini korotus ei ollut toivottua, tässä autossa on ollut perä keulaa ylempänä. Jousilla oli tarkoitus korjata tämä, samalla tietenkin vialliset pois.

Joten tänään aamulla hilpasin tallille, etupakat palasiksi(uudet ja vanhat), varastoista etsimään ns. kuormalehdet.







Lyhyemmät laitoin, pitemmät on tulossa BJ45 :n uusien jousien avuksi.


Lisäsin myös vanhoista pakoista pari kappaletta trailmasterin pakan sekaan, Nyt etujouset näyttävätkin siltä että saattavat kestääkin käyttöä ja rajua off road rypemistä. Testaamalla sitten selviä onko liian jäykät, tuskin.




Asento ainakin korjaantu.





Vanhat jouset kuolivat joko traction baarin katkeamiseen tai liian korkealla olleisiin pohjaanlyönti kumeihin.
Nyt päätettiin korjata ainakin kumi asia, pitkät volvon kumit varastojen kätköistä, pieniä mittailu-, piirrotus-, leikkely hommia.





Teline valmiina, kumin kera hepissä. Luulisin että pysyy testi kivelle ajelun verran. Niin etukardaani oli yllätys yllätys ruostunut jumiin. Kohtuullisella hakkaamisella irtosi, putsaus ja rasvaus. Sieltä varastosta löytyi myös liun suojaksi kelpaavaa haitari kumilötköä.





Juu, sen verran tänään.

__________________
PäHäMa
MMC
Slck
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 07.12.2016, 08:24
lepa77:n Avatar
lepa77 lepa77 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 26.10.10
Sijainti: Salo
Viestit: 3.662
Perusasetus

pikku parannuksia sinne tänne sitten se kestää.on nuo renkaat kyllä komeet
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HaMaas Hilux azizp Maasturiprojektit 35 15.07.2010 16:55
HJ-60 projektia jampeli Maasturiprojektit 66 21.09.2009 14:32
RJ-70 projektia jampeli Maasturiprojektit 30 14.11.2007 20:07
Rakkaalla lapsella monta nimeä(kö)? HEKULIINI Chit-Chat 11 02.03.2005 15:29


Sivu luotu: 17:01 (GMT +2).