![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Tänään päivä alkoi kytkimen shimmauksella firman hallilla. Hiukan varaosa piällikkö ihmetteli kun aamulla soittelin sille, että mahtaako vaakallinen pumppukärry toimia ja ilmoitin tarvitsevani sitä kytkimen säätöön ![]() Tolla viisiin sain shimmattua kytkimen. Alkutilanne ilman shimmejä oli 210 kg max puristusta ja lopussa päästiinkin sitten 310 kg. Luulis olevan tarpeeksi. Oishan sitä hieromalla saanu vielä enemmän, mutta kun prikkojen paksuuksissa oli hiukkasen toivomisen varaa ja arvaa kuin paljon kiinnosti ruveta hiomaan ohuemmaksi ![]() Sinne se sitten istahti suhteellisen kivuttomasti. Laatikkoa alas ottaessa yksi kahdeksasta vaihteiston palkin pulteista säilyi ehjänä, minkä tähen joutui tekemään palkille uudet kiinnitykset. Nythän nuo on hiukan tyhmästi, kun rungosta tulee pultit, mutta jos laittas kupukanta mutterit, niin kierteet ehkä voisi säilyä ehjänä. Samalla sitten laskin hiukan alemmaksi tuota palkin kiinnitystä ja kardaani kiittää ![]() Käydä huomenna hakemassa hiukan vielä puuttuvia osia, mutta kyllä huomenna on loota paikallaan.
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mielenkiinnolla ootan testivideoo.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tänään olikin melekonen puuhapäivä. Hain hiukan osia aamusta, kun huomasin lootasta puuttuvan mm. käpälän nivelkuulan ja kun pääsin hallille aloin sovittaa kytkimen hiluja lootan puolelle. Säädin käpälän kuulaa jonkin verran ulospäin, jotta käpälä toimisi uuden asetelman kanssa ja vaihdoin painelaakerin. Aika tujun kokonen verrattuna vanhaan.
Sitten kun oottelin apuvoimia hallille laatikon nostoon, laittelin uudet iskarit paikalleen eteen. Näistä suuri kiitos Tomille. Oli paremmat kuin osasin odottaa ![]() Sitten oli vuorossa kontin paineilmalaitteiden loppujen letkujen veteleminen ja letkukelan asennus. Nyt pääsee helpolla käyttämään pulttipyssyä ja muita työkaluja hätätilanteessa 6 bar paineella ![]() Samalla vedin linjat venttiileille ja asentelin venttiilit keskikonsolin sisälle telineeseen. Sitten ruvettiin tutun kanssa asentamaan lootaa. Laatikko meni suhkoht kivuttomasti paikalleen, mutta koska ei ole korin korotusta, ottaa sylinterit kiinni peltiin. 2 cm jäi että ei ois saanu paikalleen laatikon palkkia. No siellä se loota nyt kuitenkin on ja huomenna pitää sitten rälläköidä hiukan lisätilaa kardaanitunneliin, niin voi vetää kannatinpalkin pultit loppuun asti kiinni. Pitää samalla sitten tuo vaijeri asemoida jotenkin fiksusti, mutta nyt ei jaksanu. Kytkin asettui oikein mukavasti ja ottaa melko ylhäältä. Parempi näin, niin ehtii irrottaa kunnolla, ennen kuin laatikossa yrittää jo mennä vaihde tupaan.
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Nyt alko lyyti kirjoittaa! Ohjelmointi saatiin valmiiksi ja nyt sitten pääsee kytkemään piuhat kiinni huomenna. Näytön paikkaa en viel keksinyt, mutta kyllä se johonkin saadaan asemoitua.
Näytön luvut näkyy paremmin kuin kuvassa. Pitää vaihella viel noi toiset mikrokytkimet. Nuo mustat kun on hiukan liian pienet ja hankalat asemoida. Isommat kestää hiukan kovempaakin käyttöä Saa leipoa vaihteita silmään hiukan riuskemmallakin otteella
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tänään sain aikaiseksi laittaa vaihdelaatikon lopullisesti paikalleen ja virittelin linjat melkein valmiiksi, kunnes loppu paineilmaputki.
Sitten aloin vääntää sähköjä paikalleen, mutta sekin loppu kun piuha loppu ![]() Vastusti se tänäänkin hiukan. Opimme taas uutta kun ei jakiksen keppi ja vivusto passannukkaan alumiinikuorisesta metallikuoriseen niin mitenkään päin. Sitten kun aloin ajaa autoa ulos tallista, niin tartatessa auto hyppäsi kuin vaihde olisi ollut silmässä. Kirosin, että oliko kytkin nyt menny ihan päin persausta, mutta kun kurkkasin auton alle, selvisi tilanne hyvinkin nopeasti. Itse väsäämäni säätötanko kytkimen työsylinteriin oli menny totaalisen mutkalle Ei muuta kuin vahvempaa tikkua peliin. Onpahan vaan melkosen jäykkä kytkytin
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ettei olis nyt liian jäykäksi shimmattu?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Epäilen syyn olevan lähinnä tuon m10 tangosta tehdyn säätötangon. Ei taija vaan olla tarpeeksi tuju. Laittaa lyhyempi säätöosuus ja ihan kunnon tangosta muuten.
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostettu Gr raidetanko. | Kala92 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 17.12.2012 11:02 |
| Myyty gr napalukot | vexi4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 14.12.2012 11:22 |
| Myyty Gr | Heegi | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 17.12.2011 21:27 |
| 2+3 gr?? | sumpe | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 03.02.2011 08:26 |
| gr | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.07.2010 22:06 |