![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on Saksasta joskus tuotu 1993 mallin Vitara jossa on myös ratinvieressä merkkivalo, joka on yhteydessä vetokoukun pistokkeeseen, mutta en nyt muista mitä se näytti. Olisikohan vilkkunut silloin kun vilkut oli kytkettynä päälle. Voisiko tuo avain olla joku tarvike ajonestolaite?
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Yleensähän tuo ylimääräinen lukko kytkee sen apumiehen airbäkin pois käytöstä, jos siihen apparin paikalle laittaa lastenistuimen. Mutta ei taida tässä tapauksessa olla, kun näyttää vähän jälkiasenteiselta.
![]()
__________________
T: Harri |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tuo valo voisikin jotenkin liittyä vetokoukkuun tai sen sähköihin, voisikohan tuo avain kytkeä vetokoukun sähköt päälle tai pois? No se selviää testaamalla.
Onko tässä tuolle nopealle nelivedolle jotain rajoitusta että se päällä voi ajaa max. 80kmh vai voiko sillä päästellä vaikka koko talven? Sitten noista lukoista, tuossa on etupyörissä ne mollukat, jostain nettimanuaalista löysin että vanhemmissa ne on manuaaliset, mutta tuossa ei ole niitä vipuja, eli onko nuo sitten automaattiset? vai miten.. Simo |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Alle satkun vauhdissa voit kytkeä ja vapauttaa nelikon (suoraan ajaessa kytkin pohjassa) ja paahtaa sen minkä rajoitukset sallivat. Toinen asia on se että kannattaako koko talvea nelikko päällä ajella, jos tarve ei vaadi näin tekemän. Pitävällä alustalla koko ajan ajelu kuormittaa kohtuuttomasti voimansiirtoa ja tekee kääntymisestä kankeaa. Lyhykäisesti nelikkoa vain liukkaalla tarpeen vaatiessa.
Jos etunavoissa ei sitä "Lock - Free" kääntökehää, ovat ne "automaattiset" eli vakuumit ja toimivat alipaineella itsekseen kytkeytyen kun valitset nelivedon. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Nuijen modernien Suzukien tekniikkaa enempi tuntematta, mutta itse ainakin ajelin sj-410 aina talvet nelikolla. Mitä hyötyä nelikosta on , jossei sitä käytä? Tuskin Suskan nelikko nyt niin huono on, että se käyttämisestä rikkoutuu? Enempi minusta ne on aina ollut vahvoja ja hyviä autoja, jos ei peltejä lasketa. Ainoa asia on et kun nelikolla ei niin heti huomaa et jos on liukasta, ja sitten kun pitää pysähtyä, se onkin sit jännää. Eikös tuo muuten ole kanssa aika lyhyellä akselivälillä oleva auto? Se sj ainakin heitti hyvin hyvin helposti itsensä poikittain. Jopa kesällä hiekalla, saati talvella. Minusta se nelikko on turvallisuus varuste. Kuten hyvät renkaatkin.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Kiitoksia, nyt sain vastaukset tuohon nelikon toimintaan. Joo perähän tuossa on rinnalla heti jos vähän tarjoaa kaasua liukkaassa mutkassa, nelikolla pito taas on ihan ällistyttävän hyvä. Mutta ajelen nelikolla harkiten.
Kiitos vastanneille! Simo |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
"Pyörien, akseleiden ja hammaspyörien pyöriminen on itse asiassa oleellinen ilmiö, johon haluan tässä vaiheessa paneutua. Niin ylivertainen ja kuljettajaa hyväilevä ominaisuus valinnainen neliveto onkin, on se loppujen lopuksi voima, jota on käytettävä vastuullisesti. Suuri voima tuo mukanaan suuren vastuun ja silleen. Ajatellaanpa sitä tilannetta, että kuljettaja on kytkenyt nelivedon. Jakolaatikko jakaa voiman eteen ja taakse. Etu- ja taka-akseli pyörivät aina samalla nopeudella. Aina. Joskus etu- ja taka-akselin välillä on kinaa. Kaikki on hyvin niin kauan kuin ohjaavat eli etupyörät ovat suorassa ja auto mennä jyrää suoraan. Mutta entäpä kun kuljettaja kääntää ohjauspyörää jyrkästi vaikkapa suunnatessaan parkkiruutuun? Tällöin taka-akseli on lähes paikallaan, kun etuakseli vetää hirrrveetä kaarretta. Akselit pyörivät eri nopeudella. Hetkinen, mutta kun akselien piti pyöriä aina samalla nopeudella? Nimenomaan, ja edelleen ne pyörivät siinä kaarteessakin. Jos alusta on liukas, rasitus ei välttämättä nouse kohtuuttomaksi. Liukkaalla alustalla auto tuntuu kuin hytkyvän ja meinaa tahtoa muualle, kuin mihin kuljettaja aikoi sitä ohjastaa. Niinkö siis 4WD-kuskin ylpeydenaihe, mahtava jakolaatikko, aiheuttaakin vain harmia? Valinnainen nelivetohan ei nimenomaan ole tarkoitettu kuiville teille vaan liukkaille ja muuten haastaville pinnoille. Tällöin akselien samasta pyörimisnopeudesta on nimenomaan pelkkää etua: voimaa kulkeutuu puolet eteen edelleen silloinkin, kun etupyörät matelevat kaikessa rauhassa pitävällä pinnalla mutta takapyörät sutivat villiä vauhtia jään päällä. Toimii myös päinvastoin." : http://www.nelivetoa.fi/mika-neliveto/ Et tainut sitten koskaan lukea sen SJ:si manuskaa? Kaikissa valinnaisissa tönkkönelikoissa kyllä ilmoitetaan että älä aja nelikolla pitävällä alustalla, tai vauriot todennäköisiä. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Bensapumppu ihmettelyä. | kesis | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 10.11.2015 19:17 |
Myydään / Vaihdetaan Suzuki Vitara 2.0 V6 1998 | skoude | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 24.06.2009 10:38 |
Myydään Suzuki Vitara 2.0 V6 1998 | skoude | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 14.06.2009 19:51 |
Moggi osien ihmettelyä. | tapsa4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 25.12.2007 08:22 |
foffi ihmettelyä? | kävikökipiäää | Chit-Chat | 2 | 30.10.2007 16:13 |