Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.10.2016, 19:07
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Taas on vähän saatu turailtua.

Kun etuakseli oli purettuna ja pöydällä aattelin samantien kasata sen varastosta löytyneellä kitkaperällä. Kasatessa kävi ilmi että sepä ei sovi suoraan eteen vaan vetarit ovat liika pitkät. Tähän sain vielä forumilta vahvistuksen ja nappasin molemmista kepeistä 3-4mm pituutta pois.
Samalla jätin ulomman sokan pois mikä estää vetarin putoamisen perään. Peräänhän se ei enää pääse mutta murroksen sisälle kyllä, sen sokan jätin.
On nyt murroksenkin vaihto metsässä joutusampaa.
Jos tässä tuli nyt joku ajatuskäpy niin kertokaa ihmeessä

Akselin ollessa pöydällä tein pientä kypärän alkua 5mm raudasta ettei tule klohmoja lisää ja tyhjennysropun ympärystän suojan joutui myös tekemään uudeksi.

Kasaan hitsatut vanteetkin saapuivat tontille ja ruiskumaalausta on pitänyt harjoitella, niin siinäpä oli hyvät kohteet. Kehä tuollaisella punavioletilla skodan värillä ja vanteet toyotan kiiltävällä mustalla. Noilla vanteilla ei enää kehtoo mennä kiviä raapimaan
Minkäänlaisia pohjia en kyllä alkanut noille tekemään, kohtuu sieleät oli alkujaankin.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.03.2017, 19:13
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Aikaa kulunut ja pelillekin jotain pientä tapahtunut.

Auto on saatu leimaankin eikä mennyt edes viime tippaan, viimeisenä päivänä on hyvä mennä konttorille käymään.

Leimaa varten piti rakennella autoon valot, vaihtaa tuulilasi, korjata jarruneste ja pa-vuodot ynnä muuta pientä.

Lasin vaihtoa pelkäsin koska oletin lasinreunuksen olevan aivan läpi mätä mutta hyvin pienellä fixillä selvisi siitä ja lasi vaihtui uuteen



Sähköjen vedosta pärjäsi perintisellä manaamisella ja asenteella vedetään sitten joskus kunnolla.
Suurempi urakka oli tuon pumpun tiivistäminen. Auto vuoti allensa jatkuvana tippana ja näytti tuo pumppu vuotavan joka kolosta. Oli sitä ilmeseisesti joku aikaisemminkin koittanut "korjata" kun oli kasa vaahtomuovia pumpun ja lohkon välissä.
Alkuun ajatus oli että saa ammattilainen laittaa, mutta kyllä 650€ hinta siitä vs 29€ hinta tiiviste sarjasta sai miettimään asiaa uudelleen.
Netistä löytyi sopivat ohjeet tuolta http://gnarlodious.com/Vanagon/Bosch_Pump/-Rebuild
Pumppu rohkeasti ohjeiden rohkaisemana auki ja vielä onnistuneesti meni kasaankin ja toimi. Vedot on tallella ja päästö arvot oli hyvät, enää vain ei kuse tuo pumppu joka kulmasta.





Näillä ja pienillä kaunistuksilla saatiin leimaan paperi. Vielä kyllä pitää palkkihelmat askarrella, kun ei mädät ja kohlitut helmat miellyttänyt katsuria, mutta siihen sai kuukauden teko aikaa.

Talvilomalla ehdin kasaileen lock rightin lukon yhteen irtoperään ja se odottelisi nyt pöydällä akseliin laittoa, mutta saa nyt hetken varrota koska samalla reissulla voisi yrittää tuon casterin korjata ja siirtää akselia eteenpäin. Enkä ole niin varma noiden tarvikemurrosten kestosta niin ei ole tällä nyt vielä kiire. Mukavempi niitä osia olisi kotosalla vaihtaa ja mettässä vain ajella.
Casterin säädön jälkeen jos saisi tuon ajettavuuden natsaamaan nyt lopullisesti. Yllä mainitulla jäähdytysnestekikalla on nyt päästy tasapainotuksen suhteen parhaaseen tulokseen ja voblailu on jotenkin kurissa ohjausiskarin avulla. Hyllyssä odottelisi nyt myös high steer osat ja toisenlainen tehostin, kaikki vain odottelee kesää että olisi pihalla kivempi puuhata

Kesän mittaan haaveilin saavani aikaan.
-Akselin siirto eteenpäin----tehty
-High steerin-----tehty
-Casterin korjaus---ei tehdä ohjaus tokeni aurauksen säädöllä
-Palkkihelmat-----tehty
-Lukko etu akselille
-Syyläri lavalle ja vinssipeti taaksepäin tai lavalle
-Snorkkeli
-Ja jos oikein virtaa niin kehikkö auton ympärille niin uskaltaa kaadella.

Viimeksi muokannut Hcet : 13.07.2017 19:51
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 12.03.2017, 19:22
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Talvisodassa tuli pöristeltyä ja kyllä tuo vaan mukavasti metsässä menee. Maantieajoakin tuli harrastettua reilu 250km ja poriin päin matkalla perässä olleet tietävät kuinka "tasaisesti" tuo rullaa maantiellä

Vahinkoja ei suuremmin tullut. Kardaanintukilaakeri meni solmuun kivikossa, mutta siitä selvisi oikomalla ja jakolaatikon panssari sai pikku kolhun, näkyy myös traction baari alkaneen taipua parin osuman jälkeen
Hauskaa oli ja yömyöhään meni takaisin pääsy, mutta ilman traileria selvisi jälleen

Saatiin vielä napattua yksi kuvakin reissun aikana, mukavasti tuo joustaa. Seuraavaksi pitää kyllä vielä iskarin paikkoja hahmotella uusiksi jos saisi vielä pari senttiä lisää

Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 13.07.2017, 19:46
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Highsteer


Nyt on saatu autoon Highsteer asennettua ja ei kyllä mennyt tämä työmaa sen helpomman kautta. Samalla siirtyi akseli hieman eteenpäin ja akselissa olevat läpimädät ja käytännössä irti olevat stopparit tein uudelleen.

Akselin siirron tein ihan poraamalla jousipukkeihin uudet reijät hieman taaemmaksi ja uudet stoppari raudat taittelin 5mm lattaraudasta ja hitsuuttelin kiinni

Highsteeriä ajatellen olin pikku hiljaa onnistunut haalimaan kääntöpäihin palikat ja 4Runnerin tehostimen varastoon ja nämä oli tarkoitus samalla laittaa kiinni. Auto pukeille, pyörät, vanhat kääntöpäät ja ohjaustehostin pois. Sitten vähän mallailemaan tehostimen paikkaa. Tehostin löysi paikkansa ja porasin yhden reijän mikä avulla lähdettiin loppuja kohdistamaan. 5mm levystä leikkasin sopivat palaset molemmille puolille runkoa vahvikkeeksi ja tuo kolmas reikähän menee rungosta ohi niin samalla saatiin sille paikka. Sitten kolme 16mm reikää mihin työnsin 16mm ulko ja 12mm sisä halkasiajalla olevaa putkea ja hitsasin levyt ja putket kiinni. Sitten ei muuta kuin tehostin kiinni ja vanhoista raidetangoista pätkin koetuskappaleet. Eipä vaan ollut valmis

Kaikki oli saatu kiinni ja oli aika koittaa sopivatko olemaan. Traktori paikalle ja takapyörästä autoa ilmaan. Raidetanko ottaa öljypohjaan kiinni ja tehostimelta lähtevä varsi ottaa lehtijouseen kiinni. No öljypohjasta pääsi madaltamalla ja tähän oli henkisesti jo etukäteen varauduttu, mutta tässä työmaassa tehtiin tuo muokkaus kahteen kertaan

Nyt raidetanko ohitti öljypohjan mutta yhä tehostimen varsi otti lehteen kiinni. Aikansa asiaa manailtua tulin tulokseen että helpoin hankkia suora varsi ja tehdä runkoon pieni lovi. Tehostimen asennon siirto olisi vaatinut kaikkien runkoon tehtyjen muokkausten poiston ja reikien tukkimisen, eikä näyttänyt että asentoa olisi saanut muutettua riittävästi joten hautasin tämän aatoksen. No suora varsi saapui ja hilut uudelleen kiinni. Nyt ei ota enää varsi kiinni lehteen, mutta tehostimelta oikealla menevä raidetanko ottaa nyt öljypohjaan kiinni sisäänjoustossa ja öljypohjaa ei matalemmaksi saa... Tätä ennen oli ehditty iloita autosta löytyneiden tynnyrijoustojen riemua (joustojen testailun aikana ei ollut raidetangot kiinni) No tässä päädyttiin nyt rajaamaan sisään joustoa hieman enemmän. Mietitään jatkossa kuinka saada kaikki jousto käyttöön. Toisaalta ehkä nuo etulehdet ovat nyt pitkäikäisemmät kun eivät taitu niin suoraksi. Alusta antaisi kyllä myöden isoille joustoille ihan vain pidemmillä etuiskareilla.

Muut nyt meni kohtuu nätisti. U-pultit käänsin toistepäin ja pulteiksi hain ihan mittojen mukaan uudet pohjolan jousitukusta. Etukardaania jatkoin 4,5cm ihan itse ja hyvä tuli samalla uusin molemmat ristinivelet. Myös traktionbari piti kääntää osoittamaan taakse kun se tuli raidetankojen tielle. Traktionbarin pidin samassa kiinnikkeessä akselilla ja tein uuden runkoon työsylinterin viereen kun näytti siihen sopivan.

Ensimmäisillä koeajoilla tuli myös todettua harituksen taika. Alkuun lähdettiin voimakkaalla aurauksella liikkeelle ja voi sitä voblauksen määrää kun vauhti läheni 60kmh, ei meinannut kapiinissa pysyä Kaksi kertaa kun pysähtyi säätämään lisää haritusta niin alkoi auto rullaamaan nätisti eikä ole näin hienosti mennyt koskaan. Sitä en tiedä kuinka vituillaan kulmat nyt on, mutta meneepä auto nätisti
Ohjaus keveni myös huomattavasti ja on raidetangotkin nyt sen verta vahvaa että luulisi kestävän ja suojassa. Työläs oli muutos näin noviisille, mutta kyllä lopputulos oli vaivan arvoinen. Samalla tehty akselin siirto teki riittävästi tilaa etusille niin eivät hankaa enää sisäänjoustossa koriin. Samalla tuli akselin alle tilaa eikä ole U-pulttien päät aina kannossa kiinni.
Metsään ei ole vielä päässyt koettamaan mutta eiköhän se sielläkin toimi

Nii ja mädät helmat vaihtu kunnon palkkiin
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	IMG_20170527_174852.jpg‎
Views:	772
Size:	134,7 Kt
ID:	79920   Click image for larger version

Name:	IMG_20170529_185500.jpg‎
Views:	811
Size:	162,5 Kt
ID:	79921   Click image for larger version

Name:	IMG_20170618_115755.jpg‎
Views:	868
Size:	208,2 Kt
ID:	79922   Click image for larger version

Name:	IMG_20170704_171527.jpg‎
Views:	729
Size:	120,0 Kt
ID:	79923   Click image for larger version

Name:	IMG_20170713_182434.jpg‎
Views:	843
Size:	148,0 Kt
ID:	79924  

Click image for larger version

Name:	IMG_20170708_165550.jpg‎
Views:	816
Size:	96,1 Kt
ID:	79925  

Viimeksi muokannut Hcet : 13.07.2017 19:51
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 08.08.2017, 19:47
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Tuli tässä yhdellä ajoreissulla kalautettua keula sopivasti kiveen ja syylärin tuli klopo ja tehostimen remmi tippui pois. Samassa rytäkässä katkesi takaa jarruputki.
Jarruputken tein uudelleen ja paremmin akselin myötäseksi ja syylärille väkästelin nopsaa viiden millin levystä pienen suojan jos se nyt olisi suojassa.

Pyörä kuume on vaivannut mieltä jo pidemmän aikaan. Katseltu on boggereita ja insan renkaita, mutta sopivia boggereita ei löytynyt ja insat oli lopussa tai normaalia kalliimpia. Insan lisäksi katselin muitakin pinnattuja mutta ne ei oikein sytyttänyt. Nettiä selatessa alkoi tulemaan vastaan Maxxiksen Mudzilla renkaita koossa 37/13,5R15 ja hinnaltaan nämä olivat insoja halvemmat ja vain hieman kalliimmat kuin muut uusiorenkaat. Kokemuksia renkaasta löyty aika vähän, mutta pienten kyselyiden ja itsensä ympäripuhumisen jälkeen päätin kumit tilata.
Renkaat saapui tontille kolmantena arkipäivänä tilauksesta. Ensimmäisenä pyörät paketista pihalle ja mitta käteen. Ilman vannetta irrallaan renkaat on noin 92cm korkeat Näissä ei ollutkaan Creepystä tuttua 2 tuuman mittavirhetä vaan nämä ovat oikeasti 37", eli rengaskoko kasvaa huomattavasti, melkein 10cm vanhaan verrattuna. Rengas vanteella ja auton alla tuosta korkeudesta hukkui 2cm ja ei ero ollutkaan enää kuin noin 7cm, mutta on siinäkin.

Metsään ei ole vielä päästy mutta 50km maantiesiirtymä tuli ajettua ja kyllä täytyy kehua. Ilman tasapainotusta, beadlock vanteilla niin rullaa komeasti 80kmh eikä voblaa alemmassakaan nopeudessa. Auton kulkemiseen eivät vaikuttaneet kauheasti. Kulumisesta en tiedä sanoa muuta kuin että tuolla matkalla ei lähtenyt edes karvat renkaista.

Seuraavaksi pitää vielä varmistaa että mahtuvat olemaan, mutta onhan se nyt komea kun on kunnon kokoiset maastapyörät

Kyljetkin oli yhtä tukevan oloiset kuin vanhoissa Creepyissä eli ei taida olla pelkoa rengasrikoista. Tällä hetkellä ostos vaikuttaa hyvältä, saa sitten nähdä mitä voimansiirto pitää tästä muutoksesta
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	IMG_20170802_165101.jpg‎
Views:	758
Size:	58,5 Kt
ID:	80371   Click image for larger version

Name:	IMG_20170802_173532.jpg‎
Views:	803
Size:	110,2 Kt
ID:	80372   Click image for larger version

Name:	IMG_20170808_161215.jpg‎
Views:	1089
Size:	188,2 Kt
ID:	80373   Click image for larger version

Name:	IMG_20170808_161407.jpg‎
Views:	971
Size:	196,0 Kt
ID:	80374  
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 15.08.2017, 20:55
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 754
Perusasetus

Kerrankin pääsi helpolla tämän auton kanssa. Pyörille riitti tilan tekoon ihan pieni lokasuojan trimmaus eturenkaan edestä ja millekkään muulle ei tarvinnu tehdä mitään. Auton tyylin mukaan muokkaus on tehty rälläkällä vapaalla kädellä
Samalla piti ottaa virallinen mitta helman korkeudesta ja melkein se 6 tölkkiä sinne sopi

Samalla käväisin takapihalla vähän koittamassa ja hyvin tuntuu renkaat pelaavan. Vähän nyt vaihteet piteni ja aloinkin haaveileen jos saisi tuohon perään toisen jakolaatikon missä alkuperäis välitys. Sitten olisi valinnan varaa kun nykyisessä on 4.7 ja sitten siinä toisessä olisi alkuperäinen 2.2(?). Mutta saa jäädä haavaaksi nyt toistaiseksi
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	IMG_20170815_184828.jpg‎
Views:	708
Size:	172,7 Kt
ID:	80501   Click image for larger version

Name:	IMG_20170815_145849.jpg‎
Views:	847
Size:	174,1 Kt
ID:	80502  
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 17.09.2017, 08:59
Vilkutin:n Avatar
Vilkutin Vilkutin ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.09.04
Sijainti: Lahti - Padasjoki, Finland.
Viestit: 3.213
Perusasetus

Ohjaus näyttäää erinomaselta ja juu toi tunne pistää hymyilyttään ku ekat koeajot testaa tol trailgearin välityksel.. hyvältä näyttäää hiluksi.

Muistahan tulla kisaa tai ajelee safaria kalusto sulla o hyvä.
https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=150996
__________________
PäHäMa
Pamaas
SLCK

Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980

Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982
Ex. Suzuki Jimny 2006
Ex. Toyota Landcruiser RJ70
Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981
Ex. Hilux LN65
Ex. Volvo C303
Ex. Hilux LN65
Ex. Suzuki 413
Ex. Range 3.5L +hj akselit
Ex. L200
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 17.09.2017, 20:32
Arska:n Avatar
Arska Arska ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.07.04
Sijainti: Valtimo, Finland.
Viestit: 1.710
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hcet Näytä viesti
Vähän nyt vaihteet piteni ja aloinkin haaveileen jos saisi tuohon perään toisen jakolaatikon missä alkuperäis välitys. Sitten olisi valinnan varaa kun nykyisessä on 4.7 ja sitten siinä toisessä olisi alkuperäinen 2.2(?). Mutta saa jäädä haavaaksi nyt toistaiseksi
Taempaan jakolaatikkoon se 4.7 välitys. Jos etummainen on välitetty, niin tahtoo katketa taemman jakiksen sisäänmenoakseli.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty hilux ln65 60lantikka O/M/V Ajoneuvot 1 23.08.2013 16:26
Ostetaan Ln65 siirtopumppu Nykis O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 28.01.2013 21:10
Ostettu ln65 pumerangi jiiaaa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 08.06.2012 21:32
Ostetaan ln65 60lantikka O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 05.04.2012 19:45
LN65 Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 0 18.02.2009 20:35


Sivu luotu: 18:13 (GMT +2).