![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
2015 kesäkuu- joulukuu välin ajoin suurimmaksi osaksi niin että joka toinen tankkaus kasivitosta Jeeppiin, tai ehkä useamminkin. Syyskuu-joulukuu välillä 18.3l/100km oli kulutus ja ajo oikeastaa ja ainoastaan koti-työ väli, eli 17km suuntaansa, josta eka ja vika 2km kaupunki ajoa. Kone nyt ei muuten ole oikeen kunnossa, kun venttiilit naputtaa ja välillä sähköissäkin häikkää... En tiedä mistä johtui alkusyksystä, kun tuntui koneesta vedot olevan pois n. 2kk RE85 käytön jälkeen, paljastui syylliseksi laatikon ohjaus, sen kun nollasi ja samalla tietty kaiken muunkin alkoi käymään paremmin.
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Nyt on muutossarja zj v8sissa. Boksi piti ajaa sisään 50/50 seoksella, sillä seoksella ekan aamun startti roikasta normaali. Tänä aamuna -29 astetta pakkasta ja ilman roikkaa käynnistyi normaalisti.
Tänä aamuna kävin tankilla ja nyt pelkkää viinaa tankissa, katotaan kuin starttaa työpäivän päätteeksi. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Päivitetäänpäs topikkia kun itselle ajankohtainen asia.
Vieläkö ajellaan etanolilla? Onko ongelmia ilmennyt? |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Sen verran kokeilin etanolia, että ajelin marraskuussa Rovaniemelle WJ V8:lla, niin lähtiessä oli tankissa about 60l ysivitosta ja 30l etanolia. Toimi ihan normaalisti, ja kulutus oli Oulun korvilla jotain 12.4l/100km, kun tankkasin taas bensaa. Rovaniemelle tullessa kulutus tipahti tasan kahteentoista litraan, että ei vielä tuo etanolipitoisuus vaikuttanut juuri kulutukseenkaan.
__________________
-Pauli- |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| UAZ muunnos RE85 | AnDDDr | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 06.06.2013 18:14 |
| Myyty Bronco II vm88 2.9i re85 | 1Chevy80 | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 26.04.2012 19:02 |
| Auto AVK:sta | jappe | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 21.08.2011 18:31 |
| La:sta | Ralf80 | Chit-Chat | 2 | 20.01.2009 00:45 |
| Lähetyskulut usa:sta | plejman | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 28.12.2007 13:01 |