Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.09.2016, 07:19
mikaelt:n Avatar
mikaelt mikaelt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.11.08
Sijainti: Mikkeli, Otava
Viestit: 1.287
Perusasetus

Alkaa nuo ykköskoppaset olla jo niin vanhoja...että pelti ja rauta työtä piisaa. II on tietenkin hiukan mukavampi ohjaamo, mutta perustekniikka, pois lukien just SS jakolaatikko, on aikalailla samaa. Uudemmissa tietenkin enemmän sähköä ja varusteluita, jotka sitten ajanmyötä voi tuottaa ihmettelyä. Lisäksi nuo 90- alkupuolen II gen on myös ruosteisia. Bensakoneiset on yleensä vähemmän ajettuja ja ehkä vähemmän ruosteessa..siis ehkä!

Tarkoititko pyöränlaakereita? Ainakin I gen on kestäny uitella vedessä. Kolmesta offivehkeestä yhteen on jouduttu vaihtamaan etupyörän laakeri, oli jo tekohengitetty ja aika pahasti sökö...ja taitaa olla !! gen sama akselistorakenne, kun melkein sopivat yhteen.

Tarkoititko Jeep Cherokee XJ vai ZJ? XJ:ssä ei mahdu n. 180cm nukkumaan, tai jalat on takaluukkua vasten, muutaman yön niin olen viettänyt. ABS anturit maksaa 15-80e/kpl. Osia on saatavilla vaikka kuinka ja hintaluokkaa on laajasti, kuten esim nokka-akselin asentotunnistin, kiinalainen 15e vs. jenkki(brändi) 100e.
- Tietysti jos menet suomessa normi varaosatiskille ja kysyt jotain osaa, niin saat Jeepissä varmasti väärän, ja vielä 3x hintaan. Pajeron osia kyllä löytyy normi AD:ltä. Ainakin tuo XJ jeeppi on niin yksinkertainen että sen korjaukset hoituu ihan kyläpajassa...samoin akselistot ym. Automaatti laatikko on japanilainen ja jakolaatikko on ihan samalla periaatteella kun muutkin.

__________________
----------------------------------------------

Team Tostanoin Facebookissa

www.maasturistit.fi
www.etsama.com
------Offroad team Over the Hill---------------
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.09.2016, 07:40
Villeri:n Avatar
Villeri Villeri ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Karvia
Viestit: 613
Perusasetus

Ois tommonen 2gen pajero. Vaatii toki hiukan ruuvailuhommaa, että on toimiva. Ei toki mikään ylitsepääsemätön tuo lootan vaihto.

myynti-ilmotus
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.09.2016, 15:18
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Kyllä vaan nämä kakkosetkin osaa mätiä olla. Kivasti ruostuu runko sisäpuolelta, vaikka päältä näyttää siistiltä. Tuolla budjetilla ei helposti löydä hyvää. Nimimerkillä itsekin kokeillut.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 02.09.2016, 15:53
JepJap JepJap ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 25.01.14
Sijainti: Ylihärmä
Viestit: 21
Perusasetus

Kannattaa todella katsoa hytin ja rungon kunto. Nimimerkillä Gen2 pajerossani ainoat paikat jota ei tarvitse pellittää uusiksi on kartaanitunneli ja katto...
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 02.09.2016, 17:44
jokke-76 jokke-76 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 02.09.08
Sijainti: Tammisaari
Viestit: 254
Perusasetus

Molemmat löytyy pihalla. 1 näkee kulmat paremmin vähän kapeampi helpompi ajaa maastossa. 2 vähän tilavampi pehmeämpi ajaa kun on kierrejouset takana ja enemmän muovia. ei kun jonnekin suorittaa koeajot.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostettu Pajero II jakis JuKu O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 07.09.2016 09:59
Ostettu Gen II Pajero khn81 O/M/V Ajoneuvot 4 07.11.2015 10:06
Myydään VW sirocco 1 koppainen Heikki L O/M/V Ajoneuvot 2 13.10.2015 19:21
patrollin raidetanko160 koppainen metsämies75 Tekniikka & Jutustelu 0 01.11.2013 06:51
Disco I vai II ? Elmor Tekniikka & Jutustelu 3 30.03.2006 19:13


Sivu luotu: 08:57 (GMT +2).