![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mulla oli yhden pötkön kanssa sama, yritettiin lypsää lisää. Sanoin että hyvittäkää sitten koko summa jos ei onnistu jo maksetulla summalla. No paketti tuli ja aika nopeasti tänne "perämehtiinkin" ilman lisämaksua.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Nyt oli tullut viesti että ei tarvitse maksaa extraa jos tulee ilman seuranta koodia 30-45 päivää..valutsin dhl:n ja lisämaksun..pitäis tulla viikossa..
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ja kannattaa muistaa että jos tulee EU alueen ulkopuolelta ja jää tulliin, pitää maksaa lisäksi vielä DHL:älle tullauksesta min.24EUR +tullit yms. (enää ei kannata itse tullata koska DHL pyytää 50EUR palvelumaksun pelkästään tullaukseen tarvittavien papereiden luovutuksesta...)
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Lainaus:
Ei tule, eikä toimi noin kuriirifirmojen kanssa. Kuriirifirmoilla on itsellään ne tarvittavat tiedot hallussa joiden avulla tullaus hoidetaan - eikä tullilta tule tavaran tilanneelle henkilölle mitään ilmoitusta postitse ainakaan jos kyseessä on FedEx, UPS tai DHL. Eli jos haluat hoitaa tullauksen itse niin sinun on pyydettävä tarvittavat tiedot kuriirifirmalta tullausta varten, sitten tullaat, ja tulli antaa tarvittavat luvat eteenpäin kuriirifirmalle. FedExillä homma toimii hyvin (tee-se-itse-tulalus on vain paketin kuljetuksen osalta hieman hitaampi kuin jos maksaa sen muutaman euron FedEx:ille), DHL vetää ihan sikahinnan nykyisin tullauksista tavalla tai toisella. UPS:ää en ole hetkeen käyttänyt, mutta se muistaakseni ihan ok. Jos taas tilaat postin kautta, niin silloin paketti jää tullipostiin ja tulliposti lähtettää sinulle tarvittavat tiedot postilla/ netpostilla että olisi paketti nönnönnöö tullattavana -> hoidat tullauksen itse ja tulli vapauttaa sen jälkeen lähetyken tullipostista eteenpäin ja se toimitetaan edelleen tilaajalle eteenpäin.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
24V LED vilkut & rele + LED parkit? | mikjus | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 27.01.2019 10:02 |
Myydään Led valoja 50€/kpl | ¤Offi-Osku¤ | O/M/V Muut | 5 | 01.04.2013 19:53 |
Myyty Led Bar | moggi-samuli | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 06.11.2012 07:00 |
[:] Jaksottainen LED-valaistus (advanced LED-technology) [:] | Kiltamestar | Chit-Chat | 7 | 19.10.2011 15:21 |
Myydään 4kpl LED työvalo, FLOOD, 3w Cree led, 12kpl, 9-36V jännite | CJ7 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 04.12.2009 13:07 |