![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Nimim. tostaina tilasin romua, ja parin tunnin päästä tilauksesta lähti jo tulemaan. death wobble vaivaa, ja toinen puoli on sylkenyt rasvat pihalle kääntöpään tiivisteestä. Vaihtelen olkatapin ja pyörän laakerit ja kääntöpään tiivisteet kaikki kerralla.
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
-Pauli- |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Tuli ostettua se ringlock tool samalla, toivon mukaan helpottaa operaatiota. Ja varmaan toiselle puolelle sama jumppa edessä jossain välissä kanssa.
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Noniin..jimny kerhoon tuli liityttyä!
Karvalakki malli ilman tehostajaa..yritän totutella siihen kun ei itellä takda hihat riittää tohon jälki asennukseen. Saattaahan tuo keventyä hieman kun saa vaihdettua paskat windat alta pois.. Vietän nyt kuherrus kuukautta ja syksyksi sit korotus ja renkaat sekä kattokaiteet jostain suksia varten. Oisko kellään tietoa löytyykö mistään suomen kielistä korjaus opasta? Pikainen googlettelu ei tuottanu tulosta..liekkö tehty ollenkaan.. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
http://www.jimnybits.co.uk/shop/jimn...prod_1533.html
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Vai oisko se ollu tuo:
http://www.jimnybits.co.uk/shop/jimn...prod_1470.html Mulla tää lontoo taittuu nii hyvin
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
-Pauli- |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Jes se tulikin noitten toisten laakereiten mukana.
Nyt kun tietää että kaikki osat on kasassa, ni pitäs vaan saada aikaiseksi vaihdella kaikki
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Niin ja aika räyheen näköinen on tuo Palexin Jimppa, peukut sille
![]() Omalla kotterolla ei tuu niin "oikeaa" offiajoa harrastettua, käyttötarpeen mukaan lähinnä paskoja mettäautoteitä ja jotain motouria. Siihen on riittäny nuo hankookit vielä ihan hyvin. Tehonpuute vaivaa toki ajoittain, ja tiheämpi välityskään ei ois pahitteeksi, ja vinssi ja lukot ja ja..
__________________
-Särkemällä oppii- |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Tulipa turattua tuo operaatio, eli olkatappien laakerit ja pyörän laakeri ja kääntöpään tiivisteet.
Alempi olkatapin laakeri oli ruostunut ![]() eli voitelu on ollut veden varassa. Sellaista suklaakiisselin väristä ja tuntuista (mausta en tiedä kun en maistellut ) mähnää oli paikat täynnä. Oli melko savotta putsailla paikat ennen kuin pääsi uusien osien asennukseen. Sinällään simppeliä hommaa muuten, mutta laakeriprässin puute lisäsi vaikeusastetta hieman. Onneksi paikallinen autopaja jelppasi uuden pyöränlaakerin prässäämisessä. Ja se avaustyökalu oli ihan ässä. olkatappien laakerien koolien irroitus onnistui muuten näppärästi 24mm konehylsyllä sievästi naputtelemalla, sen ulkohalkaisija oli juuri sopiva (olikohan 35mm) tuohon hommaan. Kääntöpään tiivisteet oli edellinen seppä vetänyt jollain tiivistemassalla ja huolella, niitä sai rapsutella aikansa pois. Tuli laitettua ohjauksen vaimenniniskari paikalleen myös, vähän tukevoitui tuo ohjaus. En tiedä onko tuo sitten pitkän päälle haitaksi, kun on ohjaustehostinkin? Ainakin teettää tehostimella enemmän töitä?
__________________
-Särkemällä oppii- |
![]() |
| Luokat |
| jimny, jutustelua, suzuki, yleistä |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty suzuki jimny | Pönde | O/M/V Ajoneuvot | 10 | 19.05.2013 09:53 |
| Myyty Suzuki Jimny | Smäkä | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 14.06.2012 08:17 |
| Ostetaan Suzuki Jimny | ahola | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 30.01.2012 20:26 |
| Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" | JER81 | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 16.09.2009 21:01 |
| M: Suzuki Jimny | raw | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 04.04.2008 11:07 |