Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.06.2016, 19:02
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Nonin. Taas on vähän saatu hiluxia eteenpäin.

Pyöriä koitettu tasapainotella muovikuulien avulla josko tuo ajettavuus hieman paranisi. Rengaskoneessa yhtä pyörää käytin ja melkein kilon verta se painoa pyyteli niin totesin painoilla painottamisen mahdottomaksi.
Hong Kongista hain muovikuulia ja sen verta irrottelin kumeja vanteelta että pääsi kaatamaan jokaiseen vähän kuulia.
310g tuli jokaiseen laitettua ja omasta mielestä yli 70kmh vauhdissa meno on nyt tasaisempaa.






Sitten iskaritkin löysivät paikkansa kulmiin. Iskareiksi tulivat nyt old man emun iskarit ja ainakin alkuun vaikuttavat ihan olevan ajan tasalla, kun nyt pääsee ekan kerran metsään koittamaan...





Sitten tuli askareltua vasemman kääntöpään remontti. Vetoakselin stefa vuoti pahasti vasemmalta puolelta ja ajattelin että samalla kun siellä käy niin uusii kaikki.
No vetari on pahasti urilla, mutta ainakin vielä näyttäisi leveän mallinen stefa pitävän. Suurempi huoli tuli siitä että vetarin stefa oli löysä akseliin. Stefan sai käsin painamalla paikalleen. Ilmeisesti jollakulla edellisellä käynyt vahinko siellä, ainakin jälki oli sellaista. Tiivisteellä tiiviste kiinni ja peukalot pystyyn.
Vinkkinä vastaavaa tekeville, että skf:än murros ei passaa suoraan. Vanha murros oli 87mm halkasijaltaan ja skf 89mm ja rako oli 88mm. Vähän joutui kaventamaan.



Uusien lehtien kanssa vanhat jarruletkut jäivät lyhyeksi ja päädyin tilaamaan ulkomailta uudet. Nyt ainakin pituutta riittää



Tuo ajettavuus vaivaa kyllä vieläkin. 60kmh molemmin puolin vatkaa rattia niin helv...... isommassa vauhdissa meno tasaantuu, mutta yli 80kmh vauhdissa alkoi perä pomppimaan.

Tuon syyksi veikkasin väärässä asennossa olevia takalehtien riippuja ja niiden paikka tulikin korjattua. No nyt meno on paljon tasaisempaa 80kmh vauhdissa, ja samalla tuli muutama sentti lisää joustoa taakse. Yhä kuitenkin auto alkaa täristämään/hyppimään ajottain isommassa vauhdissa ??


Riippu alkuun


Riippu korjauksen jälkeen.

Vielä täytyy varmaan riippua hieman jatkaa koska sisäänjoustossa pääsee taittumaan runkopalkkiin kiinni.



Askaretta tuossa vielä riittää, muunmuassa tuo lava olisi hieno vähän siistiä, mutta nyt alkaisi auto olemaan valmis hieman metsään koiteltavaksi

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.06.2016, 20:02
nuti-90 nuti-90 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.08
Sijainti: haukipudas
Viestit: 493
Perusasetus

Katteleppa etuakselilta casterkulma kohilleen nii ainaki vähenee 60km/h vatkaaminen
__________________
Suzuki SJ410 1.9TD -82
Volkswagen tiguan 2.0TDI -11
OFFROAD OULU
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.06.2016, 20:43
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Tuohon etupään casterin säätöön ei taida olla muuta keinoa kuin rälläkkä ja hitsi?? Olisikohan ohjausiskarista mitään apua?


Tänään tuli taas väkästeltyä autoa etiä päin.
Uudet riipukkeet väkästelin taakse ja tuli kyllä materiaaliksi valittua vähän liian tyrnä tavara Oli aika työmaa akkuporalla tehdä 4kpl 14mm reikiä ja 4 kpl 18mm reikiä. No valmista tuli kuitenkin ja nyt ei riippu enää taitu runkoon kiinni.
Samalla tuli laitettu kaikki U-pultit uutta ja oikastua hieman raidetankoa, kun se oli aika pahasti banaanilla.
Maastotunkille väkästelin nopsaa jonkin kiinnityksen ja 12v jääkaappia koitin saada kytkettyä mutta ei suostunut toimivaan vaikka virtamittarin mukaan tupakansytyttimestä tulee virtaa. Toisessa autossa toimii? Ei jaksanut sitten enempää näin perjantaina innostaa.

Seuraavaksi täytyisi takaa varmaan poistaa yksi lehti, mutta onko se kolmanneksi alin mikä sieltä kannattaa ekana poistaa?

Vielä loppuun kuva tuosta tarpeeksi vahvasta riipun aineksesta ja riipusta



Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.06.2016, 21:26
Sorjonen Sorjonen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.13
Sijainti: Joensuu
Viestit: 415
Perusasetus

katso onko tupakan sytyttimessä plus ja miinus oikeinpäin. itsellä ainakin jaakaappi ei toimi jos ei oo plussa plussassa ja miinus miinuksessa.
__________________
Hilux on luksus ja perse eellä puuhun, vaikka sitten projekteissa
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 04.06.2016, 11:13
nuti-90 nuti-90 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.08
Sijainti: haukipudas
Viestit: 493
Perusasetus

Ei ole casterikulman säätö kääntöpään palloja pyöräyttämällä loppupeleissä isokaan homma.. toki lehtijousen ja akselin väliin on jotkut laittanu semmosii kiiloja jotka kääntää koko akselia mut miten sitte meneekö kardaani kulma vituiks.
__________________
Suzuki SJ410 1.9TD -82
Volkswagen tiguan 2.0TDI -11
OFFROAD OULU
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 07.06.2016, 08:15
Vilkutin:n Avatar
Vilkutin Vilkutin ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.09.04
Sijainti: Lahti - Padasjoki, Finland.
Viestit: 3.213
Perusasetus

Eipä oo tarvinu omassa ainakaan muuttaa kulmaa.. omen alusta alla ja 35" mutikat, auto oli työajossa ed. omistajalla.
Ja ite pystyn ajamaan 35" / 16 pokkereilla ongelmitta.
Vatkausta ja ravistusta ehkä koittasin hillitä tasapainottamalla renkaat, ihan rengaskoneessa, luulis että sais ainakin paremmaksi.
__________________
PäHäMa
Pamaas
SLCK

Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980

Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982
Ex. Suzuki Jimny 2006
Ex. Toyota Landcruiser RJ70
Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981
Ex. Hilux LN65
Ex. Volvo C303
Ex. Hilux LN65
Ex. Suzuki 413
Ex. Range 3.5L +hj akselit
Ex. L200
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 07.06.2016, 18:32
Hcet:n Avatar
Hcet Hcet ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.15
Sijainti: Tampere
Viestit: 742
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Vilkutin Näytä viesti
Eipä oo tarvinu omassa ainakaan muuttaa kulmaa.. omen alusta alla ja 35" mutikat, auto oli työajossa ed. omistajalla.
Ja ite pystyn ajamaan 35" / 16 pokkereilla ongelmitta.
Vatkausta ja ravistusta ehkä koittasin hillitä tasapainottamalla renkaat, ihan rengaskoneessa, luulis että sais ainakin paremmaksi.

Renkaita koitin tasapainottaa koneella, mutta pyysi toiselle puolelle 670g ja toiselle 270g eli melkein kilon. Ei ihan liima tai löyntipainoilla onnistu. Muita kolmea rengasta en edes katsonut. Nyt kun asiaa miettii niin vaikutusta voi olla tasapainotuskoneellakin joka saattoi olla tarkoitukseen hieman liian pieni. Siksi kaatelin kuulia renkaaseen.
Onko muita hyviä keinoja painottaa pyöriä?

Luulen kyllä että noi maxxiset ei vain pyöri kunnolla hiluxin alla tai sitten ne renkaat on vaan sudet. Tosin vauhdissa auto menee ajottain ihan tasaseenkin :O

35" ei kyllä tunnu pyörivän edestä ilman rälläkkää, ainakin sen verta rapsi kaariin kun viime lauantaina pääsi ekaa kertaa autoa metsään koettamaan.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty hilux ln65 60lantikka O/M/V Ajoneuvot 1 23.08.2013 16:26
Ostetaan Ln65 siirtopumppu Nykis O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 28.01.2013 21:10
Ostettu ln65 pumerangi jiiaaa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 08.06.2012 21:32
Ostetaan ln65 60lantikka O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 5 05.04.2012 19:45
LN65 Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 0 18.02.2009 20:35


Sivu luotu: 09:32 (GMT +2).