![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
Kylmäaineet.joo alkuperäiset oli R12 ja nyt on R134a aineet. Oikeastihan pitäisi kaikki osat vaihtaa vaan olen tälläisiin vanhoihin ritsoihin laittanut uusia aineita hiukan lyhemmän kaavan mukaan kun uudet osat maksaisi lähes auton hinnan. Astrossa purin koko järjestelmän ja valuttanutin muutaman päivän jokapaikasta kaikki vanhat öljyt pois. Uusi kuivain ja uusilla tiivisteillä kasaan, pitkä tyhjiöinti jotta saa kosteuden kunnolla pois järjestelmästä ja nykyaikasiset öljyt ja aineet sisään. Hankalinta oli löytää sopivat täyttönipat ja taiskin nytkin löytyä vaan korkeapainepuolelle. Kuvassa punanen korkki. Hyvin on toiminut vaan eihän moiselle voi mitään takuuta antaa. Tärkeintä olisi saada vanhat mineraalipohjaiset öljyt pois ennen uuden kuivaimen, öljyjen ja kylmäaineiden laittoa. On laitettu joskus myös pelkän kuivaimen vaihdon jälkeen uudet aineet ja niinkin on toiminut jopa toista vuotta. t. Ismo Ämmä Lainaus:
__________________
http://www.fjdc.org/ -Kulmakorpi Off Road Park- -JEEP HOLIC- https://www.facebook.com/GPKorjausOy/ Viimeksi muokannut ImacInnes : 23.05.2016 20:31 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
R134 toimii hyvin vanhoissa laitteissa. Ei ala tiivisteet vuotamaan eikä paikat hajoa, ainakaan vastaan ei ole tullut vielä yhtään joka siitä olisi hajonnut. Vanhat öljyt kompressorista pois ja tilalle ns. Retro öljyt joka toimii vanhassa järjestelmässä R134 kanssa. Joihinkin omiin autoihin olen vain lisännyt retro öljyä ja R134:set sisälle. Ei ole mitään murheita tullut, tietenkin varminta on jos vanhat öljyt saa pois ja uutta täysmäärän sisälle.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Chevrolet Astro 4,3 4x4 -90 | Nymi5 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 24.07.2014 19:12 |
| Ostetaan Mitsu l200 4wd -90 ohjaus simpukka | elhapero | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 17.10.2012 10:48 |
| Ostettu Jeep -90 XJ 4.0L "idler pulley" ilmastoinnin kompuran paikalle | Nyki | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 3 | 15.04.2012 16:43 |
| Myyty Chevrolet Astro -90 | JiiBee | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 19.11.2009 11:37 |
| M:Chevrolet astro -90 800e | Erppa | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 06.01.2008 19:27 |