Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.05.2016, 20:42
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Uazmies Näytä viesti
Nyt täytyy tietämättömän tiedustella, että millä muulla tavoin valtio tukee taksiliikennettä kuin veroedulla autoa hankkiessa?

Osaako tätä 472milj. kukaan täällä kirjoittavista purkaa?
Noista löytyy piirakat sliceina.......

On olemassa julkista tukea Valtion että kuntien toimesta.

http://liikennejarjestelma.fi/talous...teen-rahoitus/

http://www2.liikennevirasto.fi/julka...enteen_web.pdf

ps.
Tavan yrittäjä tekee töitä päivän.....viettää illan sekä viikonlopun vapaa-aikaa ja nukkuu yönsä.
Eli YMPÄRIPYÖREESTI.....eli munkin tuntituotot ton mukaan 11,5-16,5€ ja vain viidelle päivälle viikossa josta maksetaan vielä kaikki kulut jolloin tuotto jää todella pieneksi..........eli noin puoleen........ .

Toivottavasti luvat vapautuvat.......jotta noiden veroeurojen keräily vapautuu kaikille mahdolliseksi......
Ja pienentää veroeuroilla tunkkauksen tarvetta........

Ja tän myötä alkais taksikuskeillakin riittää vapaa-aikaa..... kun autot lisääntyis.....ei taarviis tehdä töitä kun 8h/d viitenä päiväna viikos....


Viimeksi muokannut H_Nietu : 02.05.2016 21:08
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.05.2016, 23:15
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Nii tuota...

Lähinnä näiden tukijuttujen ja taksi versus yyber väännön suurin anti taitaa olla se että käy selväksi miten päin vittua jälleen kerran kustannusrakenne on. Plus että se tähdentää medialukutaidon merkitystä eli ettei pidä sokeasti luottaa mihinkään. Ei edes mv lehteen.

Oisin odottanu että joku taksari oisi hieman avannu tätä summaa sillä taksikurssin matikalla mutta kokeillaan itse kutosen matikalla saada jotain tolkkua.,

Eli tuo rapiat 420 miltsii on semmonen summa että se on pikkusen yli puolet vuoden myynnistä...

Laskettuna että Suomaliassa on n.10000 taksia ja vuotuinen suorite on 100000 kilsaa. Jos ajot jää tämän alle niin tukien osuus nousee.

No karkeesti laskettuna n.120 miltsii tulee autovero alesta n.3000/vuosi ja 10 prossan alvista vs.24 prossaa. Ja tästäkin tuo alvin osuus on jo laskennallinen. Loput on sitten niitä kelakyytejä, taksisetelejä,ym armopaloja joilla valtio "ostaa" ihmisiä oman auton ratista taksin takapenkille. Sinänsä yllättävää että ne lasketaan nimen omaan taksituiksi.

Mutta takaisin tuohon 120 miltsiin. Eli karkeesti tämä tekee n. 12000 per auto vuodessa tukea. Mutta paljonkos yybervossikka sitten saa tukea? 0 egeä????
Niin voisi äkkiä kuvitella mutta...

Jos samalla kaavalla mennään että tuiksi lasketaan kaikki alennetut/saamatta jääneet verot ja yyberi maksaa mitä? N. Puolet virallisesta taksista?
Niin 100000km suoritteella jos kuski saa sen 35000€ näppiin ja yyberi 15000€ niin alvia jää pois ringistä 12000€ ja palkkaveroja 7000€...eli tuen määrä on 19000 €/vuosi ja eläkkeet ja vakuutukset päälle. Niin ja mites tässä kohtaa jääkään eroa km.taksaan kun nuo lasketaan mukaan?
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.05.2016, 23:43
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

kakku on samankokoinen...


Taksiyrittäjä ei saa minkäänmoista suoraa rahallista tukea valtiolta ja . Ei penninjeniä.
Aloittava yrittäjä saa starttirahaa jos sitä hakee ja sekin on veronalaista tukea.

Henkilöautoon saa verohelpotusta max. 48oo€ ja sillekkin kuoleentumisaika on 36 kk (3 vuotta). Jos auton vaihtaa alle 36 kk:n ikäisenä niin kuoleentumattoman veron joutuu tilittämään valtiolle, ellei auto mene 30 pvä:n sisällä taksikäyttöön jolloin kuoleentuminen jatkuu "katkeamattomana". Invataksi on autoverovapaa mutta kuoleentumisaika on 48 kk.
Jokainen voi kuvitella paljonko autoon rullautuu kilsoja 3v:n aikana.

Kelakyydeistä.
Kela korvaa sairauden, kuntoutuksen yms. jne. matkoja. Matkassa on 25€ omavastuu ja mikäli matka maksaa yli 25€ niin asiakas maksaa omavastuun ja loppu siirtyy kelalle suoralaskutuksena sähköisesti.

Taksit ajavat myös ns. mummokyytejä/sossukyytejä/millä nimellä nämä nyt missäkin kulkevat.
ko. kyydit jakautuvat vammaispalvelulain tai sosiaalihuoltolain alaisiin kyyteihin. Yleensä asiakkaalla on kortti jolla matka ajetaan, sellainen pankkikortin näköinen kortti jolla matka "maksetaan". Näissäkin on omavastuu sekä lukuisia rajoitteita niin matkamäärien suhteen, kilometrien suhteen, sallittujen ajopaikkakuntien suhteen jne jne. Omavastuun ylittävän osuuden maksaa kortin myöntänyt kunta/kaupunki. Halvempaa tämä on kuin hommata joku kuskaamaan mummoja tuntipalkalla ma-pe + vkl.
Ei noilla korteilla suhata miten sattuu, valvonta on tiukkaa ja jos koittaa huijata niin käry käy ja se on niiden ajojen loppu laakista. Kusettaja jää kiinni ja lasku on kova (mikä on ihan oikein).

Helsingissä kokeiltiin KutsuPlus:aa, koitti olla halvempi kuin taksit samassa hommassa mitä taksit tekevät, taisi tulla luu kouraan kun se hiljaisuudessa kuopattiin .-.. Helvetin kalliina ja tappiota tuottavanan ihanuutena, virkamiesten kallis kokeilu veronmaksajien rahoilla ja ilman vastuuta tappioista.

Pikku ajatusleikki vapauttamisesta... jokainen tykkää kakusta, sellaisesta hyvästä kermakakusta...

Alkuun yksinkertaistetaan ja paljon... nyt suomessa on vain 12 taksia.
Otetaan 1 kakku ja se jakaantuu kohtuullisen tasaisesti kaikkien taksien kesken.
Sitten joku saa ajatuksen että vapautetaan taksit koska jokaiselle riittää kakkua.
No nyt takseja on 80 mutta se kakku on yhtä suuri kuin ennekin.
Saako nyt jokainen taksi yhtä suuren palan kakkua kuin ennen vapauttamista?

Sitä voi murusia lautasella katsellessa pohtia miten noilla pitäisi elää..
aletaanko karsia
- YEL:stä
- verojen maksuista
- TyEl:stä
- aletaanko puljata alv:lla

Saapi taas ajatella....
Mutta raaka fakta on se ettei taksit saa mitään kultalautasella vaikka sellaisia "varmoja totta olevia huhuja" kylillä liikkuukin pappaparlamenteissa....
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.05.2016, 06:40
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Mutta kaikki vähäisetkin edut jotka poikkeaa vertailukohteesta joka kuorma-auto? Joka sekin saa tukea verraten henkilöautoon,tilastoidaan kultalusikkaosastolle ihan vaan siksi että koko homma on jänis.

No olen silti alan vapauttamisen kannalla mutten yyberi tyyliin vaan sillä että samat kurssit ja metkut kuin nytkin mutta määrän sääntely pois. Ihan vaan sillä että se antaisi mahiksia useammalle kokeilla ja jos hommaan on skilssejä, jäädä alalle. Joko juustokuputaksina tai sitten jollain muulla konseptilla.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.05.2016, 06:54
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Juu, mutta mites sitten kun ala on vapaa niin kuinka järjestät es. ympärivuorokautisen päivystyksen kuten nyt on. Vapautetutlla alalla tämän järjestäminen on aika hankalaa koska tuskin kukaan menee yöksi töihin kun kysyntää tuskin on kovin paljoa, ts. järjettömillä tunneillakaan ei saa korvausta tehdystä työstä.
Toisekseen, se ei se hinta laske määräänsä enempää, pieni notkahdus voi tulla alkuun kun alalle ryntää kukkahattutädit, haihattelijat, onnenonkijat ja muut vaan "taksilla" ajosta tykkäävät. Se vain se laskupinon paksuus yllättää nämä "autoilijat" ja seuraavana ovella on Vouti joka vie avaimet...

Paljonko te veikkaatte että yrittäjälle jää "palkkaa" liikevaihdosta joka on 90 000/V ja työtunteja tulee n. 330/kk?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 03.05.2016, 09:10
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Palkkaan ei kannata yrittämisen kohdalla liiaksi hirttäytyä koska siihen vaikuttaa niin moni asia. Kuka tykkää ajella uusilla autoilla/koneilla kuka taas rakentaa hallia ja kuka kesämökkiä.

Mutta tuohon päivystykseen on niiiiiiin helppoa vedota. En ole taksilakia lukenu joten en ole varma onko se enää laissa. Luulen ettei ole koska se päivystys on nimenomaan päässy repsahtamaan.
Mutta eipä siihen pakkoa tarvikkaan. Ainakaan valtion taholta. Välityspalvelun tuottaja osannee tarvittaessa varata omassa ringissä olevasta resurssista riittävät tarpeet myös yö ajalle. Eikä kaikkien tarvi olla fyysisesti tolpalla.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 03.05.2016, 09:44
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
Palkkaan ei kannata yrittämisen kohdalla liiaksi hirttäytyä koska siihen vaikuttaa niin moni asia. Kuka tykkää ajella uusilla autoilla/koneilla kuka taas rakentaa hallia ja kuka kesämökkiä.

Mutta tuohon päivystykseen on niiiiiiin helppoa vedota. En ole taksilakia lukenu joten en ole varma onko se enää laissa. Luulen ettei ole koska se päivystys on nimenomaan päässy repsahtamaan.
Mutta eipä siihen pakkoa tarvikkaan. Ainakaan valtion taholta. Välityspalvelun tuottaja osannee tarvittaessa varata omassa ringissä olevasta resurssista riittävät tarpeet myös yö ajalle. Eikä kaikkien tarvi olla fyysisesti tolpalla.
Lainaan Pee:tä.
Faktat haltuun, kiitos.

Päivystysvelvollisuus on laissa, se ei sieltä ole poistunut kulumallakaan. Nimenomaan päivystysvelvollisuus on kirjattu lakiin. Lue se taksilaki.
Tuossa niin ei edes tavitse kuin klikata linkkiä
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070217 pykälät 12§ ja 13§

Se päivystys ei ole repsahtanut. siitä pitää huolen ajovuorotärjestelmä joka takaa sen että asemapaikalla on _aina_ kellonajasta, viikonpäivästä, juhlapyhistä ynnä muusta riippumatta päivystävä auto paikalla, jopa ilman korvausta päivystyksestä(jos ei ole kyytejä).
Ajovuorolistaa ja sen noudattamista valvoo mm.
- oman asemapaikan kolleegat (pahin kyttääjä kaikista tahoista)
- välityskeskus (jolle pitää ilmoittaa heti jos auto ei voi suoriutua päivystyksistä, (on omaakin kokemusta parilta kuukaudelta kun on mennyt kalustoa ruttuun urakkatahtiin)
- ELY-keskus jolla on valtuudet peruuttaa tai ottaa lupa pois määräajaksi/kokonaan
- Poliisi (se leppoisin valvoja)

Ja kyllä, ihan aikuisten oikeasti, siellä tolpalla on pakko olla se auto kun sillä on päivystysvelvollisuus koska se on määrätty sinne päivystyspaikan velvoittamana.
Näin ainakin jos asemapaikan taksit ovat välityksen alaisia, toki jostain voi vielä löytyä ihan oikeita "maalaistakseja" jotka päivystävät kotosalla 24/7 tyylillä.

Vähän sama kuin muurareilla olisi päivystysvelvollisuus olla myös yöllä työpaikalla jos sinne vaikka tulisi letka tiiliä ja kuupallienn laastia niin työtä pitäis jatkaa, odotusajalta ei tokikaan tulisi korvausta, vain muuraukseen käytetystä ajasta ja .

vrt. palo/pelastuslaitos... jos tuntuu sille ettei yöllä kukaan tarvitse ko. palveluita niin ei tarvitse työhön lähteä. Tuntuisiko fiksulle???
Ei taksiyrittäjältä kysytä että huvittaako tai kiinnostaako. Se auto pitää olla asemalla työvuorossa joko itse töissä ollen tai kuskin voimin, jos ei ole niin huutia tulee.

t: taksiyrittäjä joka tuli kotiin yöllä 02.30 ja auto lähti taas töihin "tienaamaan" 8.20.
p.s. yön kullan vuolenta tuotti 102,80€ n 10h työllä. päivä + yö yht n. 300€ yhteensä n 15 h työllä. Tuosta sitten miinustetaan kulut..
Liukuhihnan äärelläkin tienaa paremmin, ja ilman vastuita. Jos sattuu niin tuumaa että "oho" ja hakee uudet rukkaset varastosta...
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 03.05.2016, 09:53
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.255
Perusasetus

Luin tuon kun asia rupesi askarruttamaan. Ei tuossa laissa mikään pakota siellä tolpalla notkumaan. Kyyti on pakko ottaa jos sattuu puhelimeen vastaamaan ja ei ole vapaapäivä tms. Päivystystiedot on oltava jossain saatavilla lukee laissa.

Mutta tavaan tuon vielä uudestaan jos vaikka aukeaisi paremmin...
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 18:28 (GMT +2).