![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Pikkasen poiketen työkalu kysymyksistä mutta samaan aiheeseen liittyvää eli käytetyistä aineista kyselisin eli mitä olette käyttäneet alustan ja koteloiden suojaukseen. Tämän päivän kotelosuojaaineethan ovat vahamaisia verrattuna niitä mitä käytettiin 80 luvulla jotka olivat erittäin juoksevia ainakin kun pysäköi auton väärään paikkaan pihaa ja sai haukut. Eli kannattaako sekoittaa vaikka ketjuöljyä ja koteloainetta kotelihin ja pohjaan kun ruiskuttaa niin mitä lisäksi yllämianittuihin
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Sellasen vinkin anto kans, että kun valitsee sopivan koteloaineen eri vaihtoehdoista, niin paras tulos tulee pohjaan, jos vetäsee koteloaineet sinne kauttaaltaan ohuesti ja seuraavana päivänä vasta massat. Sen lisäks, että koteloaine pysäyttää jo alkaneet ruosteet ja tunkeutuu hyvin, se parantaa myös massan tartuntaa reippaasti. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Täytyy kyllä myöntää, että itselläkin ollut ongelmia niin motonetin kuin pilteman ruiskujen kanssa. Joskus tavara tulee hyvin läpi ja joskus ei sitten millään (samoja aineita käyttänyt 10 vuotta). Välillä joutunut laskemaan tärpättiä imuputken täyteen ja vasta sitten on alkanut alustamassa / kotelosuoja virtaamaan.
Ja suositustyöpaineilla 3-4 bar ei ole koskaan onnistunut, vaan vaatinut aina sen 7-8 bar. Mielellään ostaisin myös paremman ruiskun, mutta 200€ on kyllä aika paljon. Saa antaa kokemuksia kunnon järkihintaisista ruiskuista.
__________________
-Toyota Camry 2.4 2002 -Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982 -Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014 -Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tuo on hyvä tuo motonetin myymä JWL ruisku. Ja sieltä tuli ostettua Dinitrol mössöt ja ei niissäkään mitään ongelmia ole ollut. Ja tuo Dinitrolin Annitrol on kyllä huippu kampetta kun pitää ruosteisia osia puhdistella. Laittaa likoamaan osan yöksi niin aamulla on kirkkaita osia kiulussa.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
itellä ei oo kotelosuojan kanssa ikinä ollu ongelmia. mutta kiveniskusuoja on kyllä pari kertaa jääny tulematta ulos ruiskusta.
sitä en kans eka hogannu et se millä letku tulee kiinni ruiskuun ni sitä kiertämällä auki saa enempi kamaa pihalle. harraste autoihin oon vetäny teräketjuöljy/vernissa/terva sekotusta. ja aina ennen pohjan massaamista ni kotelosuoja pohjalle vähintää päiväks kuivamaan. joillakin on sellanen käsitys että se "massa" estäis jotain ruostumista ![]() mites pitäis tehä uudehko auto jossa pohjaa ei oo koskaan massattu ja nyt on pinta ruostees jokapaikasta? hiekkapuhallushan ois 100% mut siihen ei kukaan rupee.. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ite vetelin paksummat kohat naulahakkurilla ja ohkasempiin kohtiin hiontaa jos pysty ja annitrolilla loppuja ennen pohjamaalia jne.
Hain sen jwl ruutan |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Kunnollinen jakopää | Laano | O/M/V Muut | 0 | 18.08.2014 20:44 |
Ostetaan kunnollinen rengaskone hinta max 1600€ | Volsu | O/M/V Muut | 0 | 17.06.2014 13:38 |
Ostetaan Ostetaan kunnollinen sähköpolkupyörä | tekniikkamies | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 09.01.2013 16:24 |
Myydään Pajeron löpötankin kunnollinen panssari | okkiM | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 19.04.2009 08:33 |
Kunnollinen Esittäytyminen | Pikku_Nasu | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 21.05.2005 20:03 |