![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
No niin jimny gurut, kertokaapa missä tässä autossa sijaitsee tuo nokka-akselin asentotunnistin ja onko nuita antureita olemassa useampiakin? ja onko kampiakselille oma anturinsa? Oli tuohon saatavana impulssianturi kampiakseli sekä nokka-akselin ajoitus tunnistin. kumpi anturi se nuista kahdesta temppuilee juuri tuolla tavalla niinkuin sanoit? uskoisin että tuo nokka-akselin asentotunnistin olis se anturi mitä kovakalu tarkoittaa? Pystyykö tuota anturia mitenkään testaamaan että onko se rikki? Ja ensin tietenkin minulla täytyy se jostain löytää tuolta konehuoneesta??mistä
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux Viimeksi muokannut korbimotors : 07.03.2016 22:56 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Näyttäis olevan nokka-akselin asentotunnistin ja pitäis olla aika helpossa kohdassa.
Koita jäähdyttää sitä jollain tavalla niinkuin tossa kuvassa ehdotetaan ja kato mitä tapahtuu?
__________________
I remember the teacher telling us to write about our weekend or something, but I'd always be like "fuck that" and just drew dragons/dinosaurs killing each other. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Koitas jotain testeriä,vaikka vaan lukee vika koodit. Asento anturit helpommin antaa vian mut jos puolat on rikki ni ei osaa ilmaista vikaa vaan herjaa randomisti lambda anturia sun muuta. Puoliinkin on varmaan olemassa arvot et vois mitata ne mut niitä ei taida löytyyä mistään. Meijän Jimpassa oli juurikin puolat rikki.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
niin ja tuossa ei ole syttynyt moottorin vikavaloa palamaan..
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Aamulla taas menin kokeilemaan että mitä se sanoo niin oli loppunut jo virta tietenki eilisen starttausten takia. Otin toisesta autosta virtaa niin lähti taas kuin palmun alta käyntiin. Kävi niin nätisti heti alkuunsa ja olisko käynyt 1-2min ja sammui niinkuin olis avoimesta sammutettu. Kokeilin uudestaan käyntiin niin ei mitään ei edes hörähtele.
Ja ei tuossa ole syttynyt tuota check engine valoa missään vaiheessa palamaan. Tämä on siis -99 ja tuolla g13bb moottorilla. Ärsyttävä vika kerrassaan kun välillä lähtee käyntiin ja välillä ei. Nyt jos ottais tulpan pois ja katsoise kipinän niin ei varmasti tule kipinää. Aikansa ku se tuola on ja antaa virtaa niin melko varmasti lähtee taas käyntiin ja käy sen minuutin.
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#7
|
||||
|
||||
![]()
http://www.autonvaraosat24.fi/blue-print/2889110
tilasin juuri tuon nokka-akselin asentotunnistimen. En kyllä löytänyt koko koneesta tuota kampiakselin asentotunnistinta eikä sitä kyllä näkynyt suzukin varaosamyynnissäkään räjäytyskuvissa. Tuo nokka-anturi löytyi kuvistakin ja löysin sen tuosta autostakin. helpossa paikassa sylinterikannen päässä rintapellin puolella. Se on kokeiltava tuota nyt ensimmäisenä ja sen mitä olen lueskellut näistä oireista niin omakin epäilys on että tuo anturi se on nyt joka vi****tuilee.
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Suzuki Jimny | JoHuH | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 24.06.2015 18:48 |
Myyty Suzuki Jimny 1.3 | FWD | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 01.02.2015 17:05 |
Myyty Suzuki Jimny | Sami_V | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 30.07.2010 12:29 |
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" | JER81 | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 16.09.2009 21:01 |
Ei kannata sammua kaasupolkimelle | pjtk | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 09.10.2008 11:03 |