Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.02.2016, 18:52
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Pauli Näytä viesti
x 2
+ 1

BJ korjaaminen kannattaa aina, etenkin kun joku sen rahoittaa. Vakuutusyhtiö ei tuota korjaa, vaan yrittää lunastaa sen tonnilla.

__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.02.2016, 20:15
Möröhilu:n Avatar
Möröhilu Möröhilu ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.03.15
Sijainti: Lahti, Suomi
Viestit: 40
Perusasetus

No nyt aukastu wiski?? Joo no siit harvinainen tuo kai et ajettu 122000km 15v seisonu kun alkuperänen kone halkes ja 9000km ajettu 42,n kone nyt kiinni ( siis rempan jälkeen)
paineilmalukot edessä ja takana, hj,n levyt edessä ja bj,n rummut takana. Kyllähän se kuntoon pitää yrittää sattaa keinolla millä hyvänsä. Laitampa vakuutusyhtiön kannan kyllä tänne sit kun sen kuulen.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.02.2016, 21:43
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Audi rakastu joku vuosi sitten corollaan ja otti sen takaapäin lupaa kysymättä.. ....

Tarjosivat lunastusta olikoha 100 € summa.... kysyin että entäs sitten toinen vaihtoehto... hetki hiljaisuutta ja tarjosi kertakorvausta. Nettiautosta keskiarvohinta ja siihen tinkasin vähän lisää koska autoon oli juuri tehty kansipoka, jarrut jne pientä joista oli kuitit.
karvan alle 500€ tilille ja auto jäi mulle pihaan.
pistin läpipultilla puskurin koriin kiinni ja ajoin autolla vielä hyvän tovin.

Tinkaat sellaisen hinnan autolle josta pääsette sopuun, lunastukseen tuota et anna koska siit saat noin puolikkan tupakkiaskin verran etkä muuta.
Otat rahat ja laitat itte.

ja juu, se mun corolla oli vm. -85 ja IF:iä rokotin. Täytyy sanoa että se hoitui tuo korvauspuoli todella mallikelpoisesti. Vakuutusyhtiön edustaja oli asiallinen kaveri enkä mäkään sille vittuillut. Sopimalla päästiin molempia osapuolia tyydyttävään sopimukseen.

Kohtapuoliin katsotaan Fennian toimintaa, kohteena käytännössä uusi auto josta keula metriä lyhyempi mitä tehtaalta lähtiessään.... työjuttuja...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.02.2016, 22:43
kristian kristian ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 02.02.05
Sijainti: hollola, Finland.
Viestit: 1.010
Perusasetus

mun bj:n kertakorvaus oli muutama tonni n,5 vuotta sitten kun rattijuoppo ajoi alle.if oli ja on vakuutus..eli jos väittävät ettei ole koskaan maksettu ns, mitään.

Viimeksi muokannut kristian : 21.02.2016 23:13
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.02.2016, 23:52
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Eihän toi ees näytä pahalta

Sit vielä kun rungostakin löytyy kaikki mitat niin saa kotonakin oiottua sen muotoonsa
Ja pelti osia kans löytyy kanssa harrastajilta tai sit kuten osa on tehnyt metri levystä


Yks vaihtoehto ois kysellä sopimuskorjaamoilta, et jos he laittaa kuntoon, niin mitä tekevät ja kuinka paljon
Ne korjaamot saa varmaan selville 020202, luulisi et tietävät
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 22.02.2016, 19:20
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.083
Perusasetus

Oliko se korvaus "vastaavan" hinta...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.02.2016, 22:46
kristian kristian ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 02.02.05
Sijainti: hollola, Finland.
Viestit: 1.010
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja wikke Näytä viesti
Oliko se korvaus "vastaavan" hinta...
Korvaus oli n,puolet auton hinnasta.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 22.02.2016, 23:58
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Kannattaa olla neuvottelevalla asenteella liikenteessä, varsinkin jos rekisteriote ei vastaa 1:1 kokoonpanoa...
(siis jos esim. jarrut, moottori taikka renkaat ei ole "lailliset-" niin vakuutuskorvaus voi olla alennuksessa, siis osa-, taikka pahimmassa tapauksessa koko syyllisyys/korvaus voi heittää kuperkeikkaa)

Minustakin tuo kertakorvaus lienee paras vaihtoehto, Siis ota muutama satanen-tonni/pari kertakorvausta, Ja nimenomaan noista peltivaurioista. (siis auto jatkaa rekisterikilpien välissä kohti seuraavaa vuosikatsastusta)
Jos vaadit korvausta rungon vääntymisestä, niin silloin on riski, että kilvet lähtee, ja saa takaisin vasta, kun on mittauspöytäkirja, ja pahimmillaan vielä muutakin selitettävää.

Siis itse törmäsin hiljattain yhteen 2000 luvun henkilöautoon, ja se oli ostettavissa, mutta vakuutusyhtiön päätös oli kesken. Siis auto oli saanut muutaman pienen pusun, mitään fataalia ei ollut rikki, esim airbäg:it olivat
ehjät, samoin kuin turvavyön kiristimetkin varmaan.
Auton korjaus olisi maksanut vakuutusyhtiön mukaan n. 3-4000e
Ja auton arvo oli 3500-4000e, siis saman kuin kaikki muutkin "paskat" vaikka oli ns. uniikki yksilö, huolto/korjaus kuitteja oli aika paljon, mm. renkaat, iskarit, jouset ja jarrut hiljattain.... vakuutustarkastaja oli todennut, että eihän se olisi joutunut kolariin, jos se ei olisi ajokunnossa
Lopputulos tuosta riitelemisestä oli se, että vakuutusyhtiö maksoi pienen? kertakorvauksen, mutta katsastukseen korista piti esittää mittauspöytäkirja ja jotain muuta, olikohan korjaukset selitettynä/viimmesitelemättömänä, ja olikohan vielä korjauksen suorittaja???? Ja kaikista osista piti olla kuitit/alkuperätodistukset tms.
-> auto jäi ostamatta
Siis auto jatkaa matkaansa tuhansien muiden "Aave autojen" hiljaisessa tilastossa. P.S Milloinhan suomessa on rekisterissä enemmän autoja kuin suomessa on asukkaita?
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty BJ Flippikeula ja BJ levyjarrullinen etuakseli Kuupo O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 08.05.2015 10:53
Ostetaan toyotan vinssi, 61 laturi, bj tuulilasi, ja bj välitetty jakoloota Jani E O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 09.08.2010 15:56
traktorikaivurin raato oltzi O/M/V Muut 3 08.02.2007 22:29
kohtaaminen virkavallan kanssa .projekti pelillä ttapio Tekniikka & Jutustelu 22 15.07.2005 20:20
M: BJ-40 -79 rek. pakuksi ja bj -78+ sälää Olppa O/M/V Muut 0 29.02.2004 01:55


Sivu luotu: 12:03 (GMT +2).