![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Tänään tankkasin tankin aivan korkkia myöten täyteen autoa heilutellen rekkapistoolista. Toimi n. 50km, eli kierti, veti eikä röpeltänyt... joten pitänee purkaa pa-linjalähtö pois, kattoo sihti ja koeponnistaa ne putket.
__________________
-ISORY OFFROAD-
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ainakin jonkinlaisen service manuskan mukaan gen2 Pajeroa on kahta eri etuakselin raideleveyttä, riippuen korimallista. Mutta on tietoa miten tuo raideleveyden ero on käytännössä toteutettu? Vanteen ET, pidemmät tukivarret, tms?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Kyl ne etupään hilppeet on samat, mut epäilen vanteiden et:een olevan eri. Uskosin et levikkeet vaikuttaa siihen leveyteen. Eli levikkeillä olevassa on leveämpi raideväli kuin ilman levikkeitä oleva.
|
|
#4
|
||||
|
||||
Houm Houm !!!
Laitetaanpa nyt tähänkin lankaan tiedoksi…
Jos joudut hitsailemaan gen3 eli kolmoskoppasen pajeron takanurkkia, niin ota ensin irti takalamppu, takapuskurin nurkka, ilmanvaihtoritilä ja sitä kautta kotelossa olevat kaksi n. 15x30 cm vaahtomuovipalaa, auton palamisen mahdollisuus laskee huomattavasti
Viimeksi muokannut Arska-tehtaalta : 14.02.2016 21:10 Perustelu: Puskin unohtu |
|
#5
|
|||
|
|||
Pajeron perä
Oletteko mitä öljyä laittanu gen1 pajeron kitkalukkoperään?
|
|
#6
|
||||
|
||||
kitkalukko
Omassa parejossa on molemmissa akseleissa kitkat ja ihan tavallista GL5 olen laittanyt ,ja hyvin on toiminut.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Kyllähän se jotaki lsd öljyä vaatis, ite oon laittanu teboilin hypoid ls 80w-90.
|
![]() |
| Luokat |
| pajero |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty mitsu pajero huoltoauto 5D PAJERO TURBO STW-L049GW-M-4X4/2700 | Hype | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 16.04.2013 22:45 |
| Pajero miehille kysymyksiä | Pauli_Antero | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 05.11.2011 17:06 |
| PAJERO V6 3.0 Aut.vm.1989 --> Kysymyksiä! | TOPPAHOUSU | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 31.07.2008 10:41 |
| "Voiman tuntu'" Pajero gen2 vs. Pajero gen1 | Propulsion | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 22.04.2008 16:30 |
| Pajero kysymyksiä | Juniori83 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 28.09.2005 11:20 |