![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
No nyt on saanu jotain taas aikaseksi. Tehostin on paikallaan. En tiedä tuliko hyvä, mutta tuntus toimivan. Mukavan kevytkin ja vähän se rauhottu maantiellä. Pitkät riiput taitaa olla suurinsyy ajettavuuteen tällä hetkellä, mutta kyllä tuolla nyt pärjää. Turbo on ihan 0 budjetin kyhäily, pajeron ahdin, downpipe ja pakosarja 30€. Toimii hienosti ja äänet on hauskat. ![]() Saa nähä kestääkö tuo pakosarja, mul on hyviä ja huonoja kokemuksia valuosien hitsauksesta. Bj valu oli aika hiilekästä, mut aika näyttää, tehään sit jotai muuta. ![]()
Viimeksi muokannut tdi : 01.02.2016 09:06 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
kerrassaan kaunista
__________________
.salon seudun OFF ROAD Ry. pari Toyotaa |
|
#3
|
||||
|
||||
|
istuuhan tollanen tojotin hienosti tohon kaffen ja biffin pihamaalle.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kauniista tiedä, mut kuvissa näyttää yllättävän hyvältä pimeessä
![]() Siinä se istuu joo, ainut missä oli vähän katuvaloja päällä. ![]() Täytys tänää vähä pakoputkee rakennella ja monta pientä siistittävää paikkaa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ajettavuuteen löyty muutama muuttuja. Taka lehtien kiinnikkeet oli vähä pullahtanu ulos ja väännätti pakat kieroon. Ne tuli oiottuu ja hitsattuu laput runkoon, etu riipukkeet siirsin taakse. Edessä oli akseli pompannu keskinaulan ohi, eli vinos menosuuntaan. Eturiipuista tein vakio mittaset, jos ohjauskulmat paranis. Sit apujouset samalla.
Tulihan se kasattuu todetakseen kui helvetin kova alustasta tuli ja joustot kärsi.. Nomut ajettavuus korjaantu! Nyt se menee jo suht suoraan eikä muljaa puolelta toiselle! No takas pukeille ja pari lehtee pois, yhestä 3 koska se oli erillainen pakka. Lisäks se kolmas oli poikki. jälkiviisaana muille, ottakaa suosiol ainaki se 3 lehtee kaikista.. Täytyy taas vähä ajella senkans, näkee laskeeko tuo yhtää. Riipukkeiden kulmat ei tällä ratkasulla ainakaa parantunu, joten ne on nyt seuraavaks korjattava. Sitä ennen laatikon kannatinpalkkia on muokattava, etukardaani sorvaa jo nyt ulosjoustossa.. Varmaa etujarruletkuki jää lyhkäseks, tarvii ainaki kiinnikettä tiputtaa. Pikkuhiljaa kantapään kautta.. ![]() Edit, eipä sil varmaan auta ajella. Täytyy illalla nuo riipun kumat muuttaa. Viimeksi muokannut tdi : 10.02.2016 07:38 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
No ainakin tuon toiseksi viimeisen kuvan perusteella eturiiput on kallellaan väärään suuntaan! Ei ihme jos on vähän kova jousitus!
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tai että jousia paukkuupi poikki...
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Niin on ??? Siis en tiedä luitteko loppuun, mutta tänään juurikin nuo riipun kulmat tuli korjattua..
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Hitsailitko ihan migillä vai jollain seospuikolla tai jollain muulla loppuun? mielenkintoista
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Laippa kannattaa pultata jigiin kiinni. Tosin tätä en pultannu, eikä pahasti vääntäny. Reilu alkulämpö, tässä tapauksessa n.30min kuumailmapuhallinta, kun ei pillejä ole... Hitsattava rako suht tasaseksi ja pieneks ympärinsä.Heppailee ensi sieltä täältä, antaa pisteide välissä vähän jäähtyä ja kovalla virralla ympäri hitsaus. Hidas jäähtyminen. Karkeesti näin ollaa tehty, hitsatessa sit huomaa jos tarvii jotain muuta. Tähän vedin ensimmäisen sauman molemmille puolille toiset saumat,kai se vähän jakaa rasitusta. Tähän asti tuo on kestäny, saa nähä. Välillä ne halkeaa jo hitsatessa, se on ihan tuurista ja valusta kiinni. Japanilaiset valut ollu tähän saakka suht huolettomia. Ja nää on ihan autotalli tason kokeiluja, mitään oikeeta tietämystä asiasta ei ole.
Viimeksi muokannut tdi : 11.02.2016 14:24 |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Tänää kerkesin hitsata loppuun ja laatikon palkin muokkasin. Nyt mahtuu kardaani pyörii ja jarruletkukaan ei ahista.
![]() Tässä vielä pari huonoo kuvaa. Vähän ois saanu olla loivempi, mut olkoo.. ![]() |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Ihanku olis yks päivä tullut vastaan Porvoonväylällä Kehä 3 rampin vieressä. Oli kyllä törkeän hieno. Joko oli toinen täsmälleen saman värinen ja korkunen tai sitten ei.
|
|
#13
|
||||
|
||||
|
Hmmm
Luultavasti joku toinen, täs oltu taas aika tiukasti töissä, mut en nyt vanno ettei tallikaverit oo lainannu. Auto tosiaa on iha ajokuntonen kaikinpuolin, iha ok se on nyt ajaakki. Renkaat täytyy käydä painottaa, ne on vaa heitetty vanteelle ja lasit aattelin tummentaa. Mietitää sit lisää
|
|
#14
|
||||
|
||||
|
Siihen kaarevaan kulmalasiin kannattaa suosiolla kattella hyvälaatuista kalvoa, ja vaikka asiansa osaavaa kaveria. Itte menetin hermoni niiden kanssa, vaikka jotain kalvotuksia kunnialla tehnytkin. (Ja sitten tietty seuraavalla reissulla puuhun ja päreiks)
__________________
- Levannon We(l)ho - |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Yeasu FT-60 | Rompe1 | O/M/V Muut | 11 | 29.04.2014 09:51 |
| Ostetaan BJ 40 tankki ja FJ 40 ilmanputsari | lepa77 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 9 | 04.04.2013 17:43 |
| Ostetaan Toyota BJ-40 tai FJ-40 | Landrooveri | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 02.10.2012 22:37 |
| O: TOYOTA BJ-40, FJ-40 tai LJ-70 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 26.01.2007 19:40 | |
| O: FJ-40/BJ-40/42 (vaikka ilman moottoria) | larvala | O/M/V Muut | 2 | 07.06.2005 22:15 |