![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
mutta täytyy tuota löystymistä tarkkailla, auki se ei pysty kiertymään.
__________________
T: Harri |
|
#2
|
||||
|
||||
|
siis RC:n varsissa on siitä outo miusta se systeemi, että lukitus on yhellä mutterilla, kun selkeesti vaatis tuplat. eihän joustoja voi rajottaa muuten kun liinoilla, jos niinkun aattelee lähtökohtasesti, ettei jossain kohtaa tulis puslien raja vastaan, siis jos halutaan et akseli oikeesti elää autossa. siis omassahan ei ole ulosjoustoja rajottamassa mitään, vaan liike stoppaa siihen kun akselin päässä rauta ottaa tukariin ja korin puolella se liikevara vaan loppuu, iskarit on mitotettu sillai et niissä on molempiin suuntiin ~15mm viellä varaa liikkua. tässä kohin haluisin ite, että antaa mennä vaan puslaa vasten, kuhan tukari kestää jäykkänä, mutta kun tuossa on se yks ainua mutteri lukituksena niin aukeehan se, se on ihan selvä jos autoo roikotetaan kunnolla.
tietty kun lukitukset aukee tukareista niin antaahan se viellä lisää elosuutta alustaan, mutta ei se tiellä kovin hyvä ole enää ajaa
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Mulla tossa toimii iskarit ulosjouston rajoittimena, ja kyllä tota on riiputettu, roikutettu, ja hypytettykin. Eikä oo iskareissa mitään vikoja toistaiseksi ollut. Sisäänjoustoa rajoittaa perinteiset pohjaanlyöntikumit.
__________________
T: Harri |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Eihän se löystyminen vartta irroita kun systeemi on tuommoinen että osat ei pääse kiertymään kovin pitkälle, mutta se kierre pilaantuu jos ajelee tietämättään pidempään päät löysällä. Tarpeeksi kun kuluu niin sitten ei tahdo pysyä oikein millään vaan löystyy aina vaan.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
T: Harri |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Tai sit poraat tohon jatkopalikkaan reijän, kierteytät sen ja siihen kuusiokolokantainen teräväkärkinen toppari ruuvi jonka kärsälle viel pieni alku kolo tukivarteen. Ja taas pysyy pyörimättä. Tai varren/adapterin saumakohtaan poraat reijän, ei läpi asti vaan siihen alkuperäseen jengattomaan osaan asti vaan ja siihen reikään lyöt putkisokan.
__________________
"Niin metsä vastaa, kuin sitä kynnetään". K.Viikate ”Mielummin ajan mutarenkailla talvella kuin talvirenkailla mudassa”. Veijon-Esso |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Minä heppaisin osat kiinni toisiinsa pariilla-kolmella pisteellä ja esittelisin sen katsastuksessa ihan suunniteltuna lukituksena. Ei ne pistehitisit tuota heikennä etenkin kun hitsi tulee tuohon ulkopintaan josta tukivarsi on huomattavasti paksumpi kuin mitä tuolla holkin sisällä on.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostetaan Trialiin aihio tai valmis auto | Jeeep | O/M/V Ajoneuvot | 18 | 06.02.2012 13:31 |
| Myydään / Vaihdetaan valmis safarireki tai katumaasturi | Valko-bandiitti | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 07.04.2011 13:12 |
| Myydään valmis suunnistus läppäri | junnu78 | O/M/V Muut | 4 | 27.12.2010 19:12 |
| 0.VALMIS OFFIAUTO | methäman | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 16.07.2007 15:00 |
| OMEna VALMIS!! | Nalle | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 27.03.2004 13:27 |