![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Siis onko vasta Samuraissa isompi pulttijako kardaanin laipassa ? Jotenkin jäänyt sellanen muistikuva, että SJ410 olis pieni laippa ja SJ413 & Samurai olis se iso.
__________________
Tumpula Racing Team |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Sotketaampa vielä pakettia.
Kympissä pienin jako, 413 välimalli m8 pulteilla ja samuraissa iso m10 pulteilla. Ja jotta asiat ei olis niin selviä, itsellä oli Saksantuonti samurai -87 tai -88, jossa oli sama jako kuin 413. Kympin laipassa kohdistusolake erikokoinen, 413 ja samurai on sama, eli kolmentoista kardaani menee Samurain laippoihin kunhan vaan poraa uudet reiät.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ihan ekoissa Samuraissa oli joo nuo samat laipat kuin 413:sta, mutta ovat suht harvinaisia.
Mulla on tuolla albumeiden syövereissä vertailukuva laipoista, minkä joskus otin, mutta en saa jostain syystä puhelimella just nyt linkitettyä sitä... EDIT: Mutta etäkäyttämällä tietokoneen kautta onnistuu. ![]()
__________________
-Pauli- Viimeksi muokannut Palex : 16.12.2015 08:21 |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Taitaa olla paras viedä se keppi mukaan varaosaliikeeseen - ei tää ollutkaan näemmä niin yksinkertainen juttu
![]() Samalla otan kuvan lajitunnistusta varten. Tuli yksi lisämuuttujakin: Takana on Mk2 1.3 Swiftin etujarrusatulat jarruina, Tokicon valmistamat. Männät on syöpyneet pilaan ja noita ei irtona saanut joten tilasin kunnostetut tilalle kun <100€ kpl noita sai. Muuten hyvä mutta lähettivät Aisinit joissa on erilaiset liukutapit joten ei käy ristiin. Mitenkähän nyt kun noita Tokicoita ei tunnu saavan koko maailmasta? Tokico: http://media.mister-auto.com/trw/jar...1bhv919e-1.jpg vs Aisin: http://media.mister-auto.com/fte/jar...898114a0-2.jpg Jarrulevyt on jo muokattu etulevyistä halkaisijaa pienentämällä joten ihan vähällä en alkaisi isommin jarruspeksejä muuttamaan. Viimeksi muokannut Ruokoton : 16.12.2015 12:41 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Itse itselleni vastaten: kyllähän noita korjaustarpeita löytyi kun alkoi Ebaytä nuohoamaan. Jumitti vaan varaosasivustoilta etsimään ja virheellisen saatavuustiedon varassa noita kokonaisia satuloita hamuamaan.
http://www.ebay.de/itm/151169997071 jospa noilla saa vanhat satulat elvytettyä |
#7
|
|||
|
|||
![]() Bensatankki
Moro! Miten porukka toteuttanu tankin joka tulee konttiin? Itellä olisi neliskanttinen rosteri laatikko fiksaamista vaille valmis tankki. Miten esim voiko polttoaine lähtö olla kiinteä vai pitääkö tehä joku koho patentti? Kiitos jo etukäteen! Kyseessä Sj 410
|
![]() |
Luokat |
samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 16 (0 jäsentä and 16 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |