![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kovassa pakkasessa säilyy pihalla hyvin kun ilmankosteus on matala ja lämpimässä ja kuivassa tallissa tietty ikuisuuden, mutta näillä keleillä välttäisin seisottamista pihalla varsinkin jos ei ole edes katosta. Yön aikana laskeutuu muutoin melkonen kosteus osiin, vaikka päivällä ois ollu 25 lämmintä. Kyllähän sen näkee jos alkaa pientä ruosteen väriä pukkaamaan pintaan tai jopa niitä ruskeita vesikelloja jos kauan odottaa. Ne voi kyl mun mielestä eliminoida sivelemällä tai suihkuttamalla sisällä lämminneet/kuivaneet osat fosforihapolla esim. moponetin annitrolilla ja antaa sen sitten vaan kuivua kunnolla ennen maalausta.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Annitrolia olen kanssa miettinyt, mutta valuosiin se ei vissiinkään kelpaa ja semmoisiakin olis joukossa. Muutenkin mulla on vähän ollut ongelmia tuon aineen kanssa. Kun osat on kastanut happoon niin tulos on ollut hyvä ja tasainen, mutta siveltynä on tullut jotenkin epätasaista jälkeä vaikka koitin säännöllisesti käydä sivelemässä lisää happoa niin siltikin. Sivellyn osan kun on pessyt niin veti osaan kappaleesta ruostehärmän, mitä happoon kastetuilla kappaleilla ei tullut.
Viimeksi muokannut Mikkosetä : 26.08.2015 22:00 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
EDIT: huonot valurautakokemukset on varmaan tullu kun on upotettu ja unohdettu moneks päiväks johonkin kymmenien prossien happoon osia. Viimeksi muokannut Hessu888 : 26.08.2015 22:33 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Toi valuosien soveltumattomuus hapotukseen voi olla ihan urbaania legendaakin, ainakaan Annitrolin käyttöohjeessa ei mitään tuosta mainita. VRCF:n ja jonkun muun foorumin keskusteluissa tuosta on vaan puhuttu, perustuen siihen että valuosat on pinnaltaan huokoisia ja happo tahtoo jäädä huokosiin ja myöhemmin haurastuttaa kappaletta. Tiedä sitten mikä on totuus.
En tiedä onko tuo muuttunut, mutta kuukausi sitten ostetun purkin kyljessä neuvotaan kyllä huuhtomaan happo pois ja niin sanotaan myös netistäkin löytyvässä käyttöohjeessa? Hapotettuun kappaleeseenhan jää se fosfaatti tms. pinta joka suojaa hieman ruosteeltakin, joten sinäänsä tuo huuhtominen kuulostaa oudolta. Jääneekö sitten fosfaattipinnan lisäksi varsinaista happoakin joka tarvii huuhtoa. Tässä linkki sinne käyttöohjeeseen: http://www.aspo.fi/files/attachments...t/annitrol.pdf |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Yhdistäisikö painepesurin ja hiekkapuhalluksen? | tekniikkamies | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 14.05.2012 20:14 |