![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() SD33:seen turbon pumppuEli aloin tänään laittamaan tuohon vanhukseen uutta pumppua. Kyseessä siis normi SD33 vapari. Ja hommasin SD33T pumpun jo talvella. Pumppu on jo paikoillaan ja toivotaan että pumpun akselin kiila on samalla kantilla vaparin ja turbon pumpuissa (onko?) (onko ajoitus kohdillaan ![]() Sitten seuraava kysymys. Kun olin asentanut pumpun, niin hoksasin että pumpun päässä oleva "koppa" on halki. (onko tämä nyt se kuuluisa ahtojen alaisen syötön päätykoppa) Halkio ei ole ongelma. Epämääräinen alumiini murikka on jo kiinni sorvin pakassa ja uusi koppa on siitä syntymässä. Mutta ensiksi mihin arvoon kannattaa pyöritellä tuossa keskellä ollut ns vaste. Eli se M6 kierteellä varustettu lätkä joka painaa karaa kupin sisällä. ![]() Toiseksi se että mitä tulee tuohon ns banjo pulttiin. Tuleeko siihen ahtopaine imusarjalta? ![]() Ja suurin kysymys mikä on tuo M6 kierre tuossa vasemmalla reunalla... Mitä siihen tulee. Tuleeko vain tulppa vai mikä. Ku ei ole kellään tutullä moista turbo patrollia tässä lähellä mistä vakoilla ![]() ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Oisko kellään kuvaa 160-patrollin sulakerasian kannesta mistä näkis et mikä sulake on mikäkin?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
WUOKSI OFFROAD |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Onko tietoa onko tuossa sd33t:n ruiskutuspumpussa eli turbo mallin pumpumpussa pakko syöttöä ja jos on niin missä ja miten se pelittää.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
No nyt minäkin aloitin turbotushommat Patrolliin, näkyy hiljattain muutama muukin laittavan ahdinta Patroliin
![]() Sitten tyhmiä? kysymyksiä: 1. Onko molemmissa koneissa öljysuihkut männille? 2. Onko suuttimissa eroja? 3. Tuossa turbollisessa on sammutin rikki, (vaijerilla sammutus), eli käyvätkö vaparin ja turbon pumpun sammuttimet päikseen? 4. Entä turbon leimaus otteeseen, ajattelin kyllä käyttää leimalla vaparina vielä, kun aikakin lähestyy, että vasta ensi vuonna katsoisi otteeseen. Eli tarviiko tehoja mittauttaa tms? |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
2. Ei tietääkseni. 3. En tiedä. Mikä vika on vaijerisammutuksessa? 4. Käsittääkseni pitäs mennä ilman tehomittausta kun on mallisarjan sisäinen moottorinvaihto. Dokumentit vaan mukaan mistä selviää tehot yms.. Ja ite kyl repisin koneen ylös ja ottaisin siitä turbosta vauhtipyörän kun kuitenki se mopo karkaa käsistä ja alat tehoa kaivamaan ni vaparin kytkin ei pidä. ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Turbossa suihkun avautumispaine 120 vaparissa 100 käy suihkut keskenään. |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
WUOKSI OFFROAD |
![]() |
Luokat |
patrolli |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HILUX- kysy ja vastaa- palsta | KepesJokke | Tekniikka & Jutustelu | 5059 | 22.09.2025 13:58 |
Mitsubishi L200 -kysy ja vastaa- | Jouni_S | Tekniikka & Jutustelu | 332 | 01.04.2023 15:38 |
Jeep Wranglerien kysy ja vastaa-Ketju | hoojii | Tekniikka & Jutustelu | 227 | 15.08.2020 20:03 |
Kysy Piinalta, Piina tietää! | piina | Kysy Piinalta | 0 | 02.11.2005 22:21 |
Tuhosinko Bfg MudTerrainit?? ja helmaputkista kysy | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 02.04.2004 07:20 |